Мобилно меню

Традиционна сборна изложба "Из Колекциите" откри Арт Галерия Le Papillon

Настоящото издание на инициативата е 15-о поред
Традиционна сборна изложба "Из Колекциите" откри Арт Галерия Le Papillon

За 15-а поредна година Арт Галерия Le Papillon, по традиция през януари, откри сборна изложба "Из Колекциите". Инициативата има за цел да представи пред ценители произведения на обичани, утвърдени и награждавани художници, изразяващи се с различните техники на графиката, на рисунката с въглен, молив, в черно бели нюанси или в цветна литография и акварел. Експозицията може да бъде разгледана до 7 февруари в галерията до Кукления театър в центъра на Варна, както и онлайн на artpapillon.com.

Фокусът в селекцията на 15-ото издание на традиционната изложба е поставен върху утвърдени имена в българското изкуство, доайени в своята област. Ето какви са акцентите в експозицията, посочени от Арт Галерия Le Papillon:

"Много интересни и ценни екземпляри, част от цяла колекция, са няколко рисунки с молив, както и два акварела на Христо Каварналиев, създадени в периода 1943-1947 година. Селекцията включва както няколко портрета с графит и цветен молив, така и скици от различни, любими места – Камен бряг, Балчик, Каварна. Васил Стоилов е включен в настоящата изложба с една творба – прецизно изпълнен „Акт“ с молив, доказващ висок и категоричен талант, рисувачески умения и перфекционизъм във всеки щрих. Отлично доказателство за непреходността на изкуството и това, че класиката може да звучи модерно и да вълнува различни поколения във времето. С една рисунка в туш и акварел е представен и Димитър Казаков – Нерон

Носителят на Хердерова награда – проф. Стоимен Стоилов ще ни зарадва с офорти от добре познатия на почитателите му цикъл „Echoes“, монографирани в различни печатни издания. Също и офорт, част от илюстрираната с негови произведения стихосбирка на Пенчо Славейков, „Пътуване с риба“, номинирана за награда на международен форум и няколко рисунки. Друг ярък представител на варненската графична школа и „Вулкан“, независимо, че е роден във Велико Търново е Петьо Маринов, включен с един офорт. Варна е представена с още двама емблематични творци – Роберт Баръмов, с няколко офорта и сухи игли и Ванко Урумов с цветен офорт от 1983 година. Свързано с Варна е и името на Милко Божков, чийто офорти от 1982 година от цикъл „Огледало“ и цветни литографии са селектирани за експозицията.

Разнообразното творчество на Любен Диманов е представено чрез няколко офорта в разпознаваемия за автор стил, както и „Изход“ и „Глава със сълзи“, монографирани в изданието „Съвременна българска графика“. За радост на почитателите, в селекцията са включени и няколко творби на Стоян Цанев – три офорта от 1984 година и три прекрасни цветни литографии от 90-те години, внасящи много настроение, свежест и цвят в преобладаващата черно-бяла експозиция. Цветни, както обикновено, са и литографиите на Димо Колибаров, разказващи за полета на мисълта и силата на човешкия дух, чрез символните послания, закодирани в композициите му. Жизнерадостно и празнично настроение носят литографиите на Недко Итинов от цикъла "Карнавал“, като участващите произведения ни позволяват да преоткрием автора и в графичното поприще. Многообразието на графичните техники е допълнено с две творби, изпълнени в техниката суха игла на проф. Петър Чуклев, дал основите на голяма част от българските графици като преподавател в НХА след 1990 година. Именно той получава специалната награда за цялостен принос в областта на книжната графика на Първото международно биенале за екслибрис в България.

Освен доайени в графичното изкуство, в селекцията попадат и именити творци на съвременното изкуство като цяло, какъвто е Георги Чапкънов – Чапа, силно разпознаваем автор в областта на скулптурата, а почеркът му е също толкова автентичен и в рисунката. В типичния му провокативен маниер на осмиване и критика към човешки качества са изпълнени и двете участващи литографии. Изненада може би ще бъдат и включените рисунка с въглен на акад. Светлин Русев – „Дамски портрет“ от 1986 година, както и един „Акт“, изпълнен с акварел от 1965 година.

Живко Мутафчиев е автор, чието творчество следим с любопитство и обикновено представяме в графичната изложба с най-новите му творби, които имат своята своеобразна премиера пред публика. Той отново присъства и в тазгодишната селекция, но в унисон с фокуса на това издание, са включени и негови литографии от 1998 година, интересно допълнение към цялостния обзор на неговото творчество. Анна Тихонова – Йорданова е включена с два „златни“ нежни офорта, а Юлиян Йорданов с офорт в типична и разпознаваема за автора тематика.

Убедени в силата на творчеството да приобщава нови и да събира стари приятели на изкуството, в пространството на Арт Галерия Le Papillon ще представим произведения на следните автори: Анна Тихонова - Йорданова, Ванко Урумов (1941-2020), Васил Стоилов (1904-1990), Георги Чапкънов, Димитър Казаков - Нерон (1933-1992), Димо Колибаров, Живко Мутафчиев, Любен Диманов (1933-2023), Милко Божков, Недко Итинов (1956-2021), Петър Чуклев, Роберт Баръмов (1966 - 2021), Петьо Маринов, Светлин Русев (1933-2018), Стоимен Стоилов, Стоян Цанев (1946-2019), Христо Каварналиев (1894-1951), Юлиян Йорданов"

2024 © Варна е

Най-новите живописни творби на Васил Стоев представя галерия Ларго

Експозицията, озаглавена "Висок хоризонт", може да бъде разгледана до 27 август
Най-новите живописни творби на Васил Стоев представя галерия Ларго

Новата самостоятелна изложба на изтъкнатия български художник Васил Стоев, озаглавена "Висок хоризонт", ще бъде експонирана във варненската галерия Ларго до 27 август. Откриването е на 3 август, от 18:30 часа. Произведенията са рисувани от пловдивчанина специално за представянето му в морската столица. 

Ето как представя изложбата галеристът на Ларго Нели Вълчева:

"Известен със своя разпознаваем художествен стил, Васил Стоев отново ще предизвика интереса на публиката с динамиката, вътрешното напрежение и емоционалната наситеност на картините си.

В платната му съжителстват чисти тонове и монохромни полета, които изграждат сложна, почти музикална живописна повърхност.

Абстрактните пейзажи, изчистените фигурални композиции, премислената, пестелива цветова палитра, превръщат всяка негова творба в притча, населена с идеи, с усещания, с иносказателни истории.

Изложбата "Висок хоризонт" е покана за съзерцание и вътрешно, духовно пътешествие.

Картините са наситени със земни, приглушени тонове, или са озарени от ярки и смели цветови контрасти. Представената колекция включва предимно пейзажи, а в някои от творбите ракурса, който художникът използва, е поглед отгоре, даващ различна перспектива на общуването с материята. Картините на Стоев създават имагинерен диалог между реда и хаоса, между уязвимостта и силата на природата, между интимния детайл и обобщения поглед отдалеч и отвисоко. В произведенията на пловдивския майстор на четката се усеща вечния стремеж на твореца към търсене и намиране на истината отвъд видимото – към един духовен хоризонт, който надскача баналността на ежедневието, приближавайки се до универсалните, вечни човешки истини.

Вдъхновен от природата, но и свързан неразривно с философията на битието,

Васил Стоев търси чрез интернационалния език на изкуството директния път към душата на зрителя.

"Висок хоризонт" не е просто изложба, това е преживяване, което оставя дълбока следа, провокира размисъл и събужда сетивата ни". 

Васил Стоев е роден в гр. Първомай на 07 август 1950 г. Завършва Националната Художествена Академия през 1979 г. при проф. Александър Поплилов. Има над 80 самостоятелни изложби и участия в сборни експозиции в редица престижни български и европейски галерии, музеи и арт изложения, някои от които: "Muse'е del'Athenee" Женева, Швейцария; "The Museum of Modern Art" Папендрехт, Холандия; Галерия "BernardFelli" и Галерия "Celine", Париж, Франция; Галерия "Cornerstone Galleries" Калифорния, САЩ, галерии в Австрия, Турция, Малта, Италия, Белгия, Великобритания, Дания, Япония и др.

Васил Стоев е носител на престижни награди: I-ва награда на СБХ, категория Плакат; Награда за участие, първа степен в Международно Биенале на изкуствата, Малта; Награда на град Пловдив за живопис. Негови творби присъстват в музеи и публични колекции на Музей Mimara, Загреб, Хърватска; Национален музей за изящно изкуство, София, България; ГХГ в София, Пловдив и Бургас; Национален Художествен музей Валета, Малта; Фондация TempreArt, Малта; Асоциация на художниците и писателите Nidd'Aigle, Белгия; Музей за съвременно изкуство, Малта; Музей Tempra, Малта; Музей за съвременно изкуство – Sammlung Hadwiger. Негови творби са появяват на аукционите на Сотбис в Лондон, Англия и Виена, Австрия. 

2025 © Варна е / Снимки: Галерия Ларго