Мобилно меню

Традиционната си годишна сборна изложба бижута откри Арт Галерия Le Papillon

Ювелирните произведения на изкуството, включени в експозицията "Пътуващи пейзажи" може да бъде разгледана до 10 март
Традиционната си годишна сборна изложба бижута откри Арт Галерия Le Papillon

За 14-и път Арт Галерия Le Papillon представя своята Годишната Бижутерска Сборна Изложба, утвърдена като традиция. През тази година експозицията носи името "Пътуващи пейзажи" и може да бъде разгледана до 10 март в изложбения салон на галерията, на ул. Драгоман № 12 в центъра на Варна, както и онлайн на artpapillon.com.

Годишната Бижутерска Сборна Изложба на Арт Галерия Le Papillon е обичана, очаквана и желана традиция за много почитатели на съвременния дизайн и на уникалните произведения на изящното приложно изкуство.

"Едновременно с това тя вдъхновява и вълнува творците, предизвиквайки спонтанността и въображението им, преплитайки ги с желанието да се следва пулса на настоящето време и зададената тема. А целта е постигане на поетата отговорност и мисия на настоящата изложба -  да култивира вкус, естетически усет и интерес у зрителите на бижутата, като изящна, малка, уникална форма на скулптурата", подчертават от Арт Галерия Le Papillon.

И в настоящото 14-о издание на Годишната Бижутерска Сборна изложба, традиционно се следва първоначалната концепция на проекта за ежегоден обзор на последните идеи и реализации на творците, работещи в жанра на това така обичано изящно приложно изкуство.

"Надграждането всяка година се изразява не само с предизвикателството на темите, но и предоставянето на сцена за изява на широк обхват творци и тяхното развитие в дизайна и ювелирния изказ. Удоволствие е да бъде провокирано създаването на нови колекции, да се даде поле за представяне както на утвърдени любими дизайнери, така и на автори, които гостуват за пръв път в пространството на арт галерия Le Papillon, на студенти, които имат възможност за свой дебют в престижен форум. Доказателство за значимостта и нуждата от подобен форум, освен ежегодното участие на едни от водещите и утвърдени имена в съвременния дизайн на бижута, е и специално организираният уъркшоп в Националната Художествена Академия, инспириран от предстоящата изложба в Арт Галерия Папийон. Гл.ас.д-р Мирена Златева, инициатор на уъркшопа е организирала талантливи студенти – от първокурсници до магистри, които да направят своеобразен дебют, представяйки създадените по темата на експозицията бижута. Изключително важно е стимулирането на въображението и усърдието в младите автори, за да има нови поколения последователи в ювелирността и дизайна. Ще проследим, как предизвиквайки себе си, всеки творец ще създаде своите ПЪТУВАЩИ ПЕЙЗАЖИ – това, което го е впечатлило по време на някое пътуване или измислени пейзажи, пресъздадени в материя. Пътувайки ние се обогатяваме както с всичко различно от нашето ежедневие, което виждаме, така и емоционално, възхищавайки се на хармонии от колорит и форми. Често искаме да съхраним и запечатаме по-дълго този възторг и да можем да се връщаме към това чувство в друго време", анализират от Арт Галерия Le Papillon.

"Предизвикателството в това издание е всеки автор-бижутер да се превърне в творец на своя пейзаж или да трансформира това, което обзора на очите му е запечатал и всеки да създаде своите бижута посредством таланта да се укротява материята. Възприемането на природата, урбанизираната или неурбанизираната среда с нейната топография, архитектура, културни и природни измерения, действа като активатор на определени, фини емоции и асоциации, стимулиращи въображението и отключващи мистичното, креативно зрение на възприемащия. Идеята е да се предизвика изследване на влиянието на външната среда и формите на географията върху съзнанието, емоциите и поведението на хората под формата на  бижута, съхраняващи информация за ПЕЙЗАЖИ, които да се превърнат в ПЪТУВАЩИ, чрез желанието да бъдат носени. Гъвкавостта и адаптивността на всеки от нас в ежедневието ни налага бижуто, като мини скулптура да не е само носител на концентрирано съдържание, но да е и част от нашият индивидуален еволюиращ израз", отбелязват от Арт Галерия Le Papillon.

"Участниците в  ПЪТУВАЩИ ПЕЙЗАЖИ тази година са 49 носители на уникални идеи и естетиката на съвременните тенденции. Наред с утвърдените дизайнери и бижутери, в това издание участие отново имат и студенти и магистри от Ателие за бижута към Катедра Метал при НХА, София с проф. Димитър Делчев и гл.асистент д-р Мирена Златева. А разнообразието от материали, както обикновено е впечатляващо: благородни метали – сребро и злато; скъпоценни и полускъпоценни камъни; перли; естествени материали от природата, като дърво, месинг, високотемпературен порцелан; текстил; кристал, както и всички други съвременни материали, като гума, плексиглас и др.", допълват от Арт Галерия Le Papillon.

Участниците в 14-тото издание на Годишната ни Бижутерска Сборна изложба на тема "Пътуващи пейзажи" са: Адриана Узунова, Александра Попова, Ангелина Цветкова, Анна Гюдюлева, Анна Медарска, Антоанета Щерева, Биляна Копоева, Благовеста Кенова, Богдана Топрева, Борис Пращилски, Борислав Кръстев, Ваня Колева & Димитър Стоименов, Вараздат Айрапетян – Вари, Велислава Божилова, Виктор Павлов, Виктория Димитрова, Владимир Ванков, Владимир Радоев, Галeна Стефанова, Гергана Бернардова, Грагат Айрапетян - Грант,  Даниела Андреевска, Даниела Радоева, Даяна Казакова, Денелин Георгиев, проф. Димитър Делчев, Евгения Георгиева, Евгения Иванова, Евгения Илкова, д-р Елена Кафеджийска, Ивенчев & Рая, Ирена Ганчева, Йордан Цанков, Йосиф Йосифидис – Iosif,  Калина Филчева, Калина Чанкова, Камена Сиракова, Карина Амбарцумян, Катя Лазарова, Катя Чолакова, Мартина Драгова, гл. асистент д-р Мирена Златева, Николай Сърдъмов,  Симеон Шомов, Снежана Нейкова & Лена Старибратова, Стефания Мангърова, Тео Хвърчилков, Теодор Лулчев, Теодора Николова.

2024 © Варна е / снимки: Арт Галерия Папийон

Сграда за Галерия за графично изкуство избират във Варна

Тя притежава уникална сбирка от 1725 произведения на графичното изкуство, създадени от някои от най-изтъкнатите световни автори, селектирани от Международното биенале на графиката от създаването му през 1981 г. до наши дни
Сграда за Галерия за графично изкуство избират във Варна

Община Варна търси сграда, където да помести Галерията за графично изкуство и нейната богата колекция от графични творби на световни автори. Това стана ясно на среща, на която присъстваха кметът Благомир Коцев, заместник-кметът Павел Попов, директорът на дирекция „Култура и духовно развитие“ Светослава Георгиева, директорът на Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ Доротея Павлова, общински експерти и изявени варненски творци.

Галерията, която е със статут на Културен институт, притежава уникална сбирка от 1725 произведения на графичното изкуство на едни от най-изтъкнатите световни автори.

Те са селектирани от Международното биенале на графиката във Варна от създаването му през 1981 г. до наши дни.   

Кметът Коцев нареди да се проучат всички възможности за осигуряване на собствена база на Галерията за графично изкуство и да се изготви списък със сградите, които отговарят на изискванията и задължителните условия за настаняване на института. На срещата стана ясно, че великолепната колекция от графични творби се съхранява в малък „графичен кабинет“, разположен в сградата на Градската художествена галерия във Варна. 

Ограниченото пространство възпрепятства не само опазването на произведенията, но и излагането им пред ценителите и любителите на графичното изкуство. Обезпечаването със собствена сграда ще осигури на културния институт, както възможност да експонира тези забележителни творби, така и излагането на произведения на съвременното художествено изкуство да развие и обогати артистичния облик на града, подчерта директорът на дирекция „Култура и духовни дейности“ Светослава Георгиева. Тя припомни, че тази година колекцията от графични творби ще се увеличи значително, тъй като за участие на Международното биенале на графиката във Варна са се записали рекорден брой световни таланти.

1065 автора от 63 държави кандидатстват за представяне тази година в 23-тото издание на Международно биенале на графиката във Варна.

Селекцията от графични творби включва около 1800 произведения - световна представителна извадка на графичното изкуство днес. Биеналето по традиция се провежда под патронажа на кмета на Варна, а организатори са Община Варна, Министерството на културата и Съюзът на българските художници.

Двадесет и третото издание на Международно биенале на графиката ще се открие на 14 август в ГХГ „Борис Георгиев“. Световният форум е сред десетте най-стари събития за графично изкуство в Европа и е най-старото биенале в България, създадено през 1981 г., подчерта Светослава Георгиева. По нейна инициатива тази година изцяло е променен начинът за покана и участие на графичните артисти в конкурса. За целта е създадена онлайн-платформа, където автори от цял свят кандидатстват със своите графични творби и която осигурява информация относно конкурсната програма, състава на журито и историята на Международното биенале. Всички предишни издания на форума са събрани и документирани на платформата чрез двуезичен цветен каталог, който се изпраща до участниците, както и до културни институции в страната и чужбина, посочи още директорът на дирекция "Култура и духовно развитие". 

По думите на Георгиева тази година журито е формирано от изключителни творци и професионалисти в областта на графиката на световно ниво. Председател и почетен член на журито остава проф. Стоимен Стоилов, в състава влизат още: Ричард Нойс от Великобритания - писател, художник, учен и изкуствовед, известен с международната си роля в света на графиката; шотландката Елспет Ламб  - артист, изследовател, автор и преподавател; Франческо Паризи - италиански историк на изкуството, преподава история на рисунката и графиката в Академията за изящни изкуства в Мачерата, специализирал е изкуството 19-ти и 20-ти век, а през последните години е куратор на изложби по цял свят; Лианг Цанг от Китай, - доцент, магистърски ръководител, заместник-председател на Асоциацията на младите художници в Чунцин, директор на Комитета по графика на Асоциацията на художниците в Чунцин и член на Асоциацията на китайските художници. 

В състава на българското жури са включени: Петър Лазаров -  художник и преподавател, активен в областта на художествените отпечатъци, илюстрации за изящни печатни книги (лимитирани издания) и екслибриси; Емануела Ковач - преподавател, асистент по графика, член на Съюза на българските художници в България; Димо Колибаров - професор във Факултета по графично изкуство в Националната академия по изкуствата; Димчо Миланов - художник от световна класа, чиито творби притежават Принц Чарлз, Н.В. Симеон Сакскобургготски, галерии и частни колекции в Европа, Азия и Америка.  

Над 60 е общият брой на страните от всички континенти, които се представят в Международното биенале на графиката във Варна. Сред тях има страни с вековни традиции в графичното изкуство като Китай, Япония, Тайланд, Полша, Индия, Турция и Италия. Несъмнен интерес предизвиква участието на страни като Перу, Иран, Непал, Парагвай, Сирия, Конго и Пуерто Рико. Произведенията, включени в биеналето, редовно са канени да участват на редица международни изложби и форуми, което е доказателство за престижа на Варненското биенале.

2025 © Варна е