Мобилно меню

Творби на Чавдар Гюзелев представя Арт Галерия Папийон

В изложбата "Отломки" са включени последните му живописни платна и колажи, които се отличават с фин модернизъм и артистизъм
Творби на Чавдар Гюзелев представя Арт Галерия Папийон

Арт Галерия Папийон представя творби на Чавдар Гюзелев от 26 януари до 12 февруари. Експозицията е озаглавена "Отломки" и включва последните живописни платна на автора, както и колажи с фин модернизъм, артистизъм и недиректни послания, на границата на абстракцията и фигуративността, разказват от Арт Галерия Папийон.

Творбите му - едновременно експресивни, но и съдържащи сюрреални елементи, създадени със средствата на минимализма, разкриват чувствителността на артиста към събитията, размислите му за това какво остава от нас и от нашия живот, когато го фрагментираме на малки елементи.

Експозицията "Отломки" на Чавдар Гюзелев ни предизвиква със средствата на изкуството да направим собствен анализ и равносметка какво ни бе отнето и какво ни остана след разтърсващите преживявания от последните години.

Абстрактното му изследване по темата за заплахата от отнемането на свободата на човешкия индивид може да се проследи като тънка линия, права или начупена, през всичките произведения в изложбата.

Гюзелев е дързък артист с изострени сетива. Той умее да провокира реакция в публиката с активната си гражданска позиция. В модернистичен стил засяга идеите за чезнещия смисъл, промитите мозъци, идеологическия кич, завърналото се минало, попарените надежди. "Гюзелев е ветеран в борбата с провинциализма – в мисленето, в маниерите, в страха от чуждия поглед. Той е любител на опасните игри. Такъв е, защото изкуството му е взряно в градския човек; взряно в стремежа му да защити индивидуалността си от анонимността и баналността на всекидневието; взряно и в пораженията му, които го потапят в меланхолия и самота, огласявани само от клаксоните на автомобилите и шепота на самоиронията.", споделя за него журналистът и медиен експерт Георги Лозанов.

Онези, които познават Чавдар Гюзелев най-вече като отличен сценограф, работил много пъти в партньорство с режисьора Теди Москов, носител на две награди „Икар“ и един „Аскеер“ за постановки като „Сирано“ и „Каквато ти ме искаш“, ще имат възможност да обогатят представите си за творчеството му. Син е на световноизвестния бас и талантлив художник Никола Гюзелев. Завършил е специалност „Илюстрация и оформление на книгата“ в Националната художествена академия. Работи в областта на графичния дизайн, илюстрацията, телевизионната и театралната сценография, преподавател е в департамент „Визуални изкуства“ на Нов български университет. Има множество самостоятелни изложби, сред които в Парма, Милано, Берлин, Прага, Виена, София. Художник е и неговият по-малък брат - международно известният илюстратор Ясен Гюзелев.

Експозицията "Отломки" на Чавдар Гюзелев може да се разгледа на място в изложбените зали на Арт Галерия Папийон на ул. Драгоман 12 до 12-и февруари, а също и онлайн на сайта на галерията - artpapillon.com.

2023 © Варна е

Стоимен Стоилов получи най-високото отличие на Министерството на културата

Министърът на културата Найден Тодоров връчи на именития художник "Златен век" - огърлие, при откриването на юбилейната му изложба в родната Варна
Стоимен Стоилов получи най-високото отличие на Министерството на културата

Министърът на културата Найден Тодоров връчи на именития български художник проф. Стоимен Стоилов най-високото отличие на Министерството на културата "Златен век" - огърлие, за неговия изключителен принос в развитието и утвърждаването на българската култура и национална идентичност и по повод неговата 80-та годишнина. 

На церемонията, която се състоя при откриването на юбилейната изложба на проф. Стоилов в Градската художествена галерия "Борис Георгиев", официални гости бяха канцлерът на Република Австрия за периода 2000 – 2007 г. д-р Волфганг Шусел, и съпругата му д-р Криста Шусел, Антония Бийрбаумер – заместник-ръководител на мисията в Посолството на Австрия у нас, областният управител на област Варна проф. Андрияна Андреева, зам.-кметът на Община Варна Павел Попов, Димитър Чутурков - председател на комисията по култура и духовно развития в Общински съвет Варна и председател на експертната комисия на Фонд "Култура". 

Стотици почитатели на изкуството препълниха на 27 октомври залите на Градската художествена галерия "Борис Георгиев" – Варна, за да станат част от големия артистичен празник - откриването на юбилейната изложба на проф. Стоимен Стоилов - художник, който с таланта и енергията си поставя Варна на световната карта на изкуството още през 80-те години на ХХ век.

В обръщението си при връчването на отличието министър Найден Тодоров отбеляза:

"В последните години се говори за провала на дипломацията, но има една дипломация, която е успешна, това е дипломацията на културата и проф. Стоимен Стоилов е живият пример за това...

Има хора, които са надраснали родното си и са се превърнали в хора на човечеството.

Аз съм безкрайно щастлив, че  имам възможността да връча на проф. Стоилов най-високото отличие на Министерството на културата, но той няма нужда от тези отличия, защото е направил всичко, за да бъде самият той днес с присъствието си отличие за нас. Неговите картини са онова, което говори достатъчно и ние може само да сме горди, че живеем във времето на Стоимен Стоилов". 

Волфганг Шусел говори за Стоимен Стоилов като за посланик на българското изкуство и култура в чужбина: "Аз го намирам възхитителен, защото същинската тема в неговото творчество е човекът. Освен художник на образите, той е и художник на светлината, на историята, на пространството, тъй като неговите картини винаги разказват истории и те не свършват, като по този начин той полага грижи и за младите таланти, за следващото поколение". 

Областният управител проф. Андрияна Андреева припомни сътворените специално за Икономическия университет във Варна знакови платна на художника „Алегория на морето“ и „Алегория на брега“. „Когато човек се докосне до момента, в който той работи, вижда, че не само за него човекът е в центъра на Вселената, а самият той е център, защото това е личност, с която България може да се гордее, че е дала такъв велик творец в света на изкуството“ - каза проф. Андреева. 

Зам.-кметът Павел Попов посочи, че всички сме наследници на делото на Стоимен Стоилов в творческите ателиета във фабрика „Вулкан“, където се случва спойката на две поколения варненски художници: “Наследници сме и чрез реализирането на Международното биенале на графиката, което успешно поставя Варна на художествената карта на Европа”.

Изкуството на проф. Стоимен Стоилов представи директорът на Градската художествена галерия – Варна, изкуствоведът и културолог Доротея Павлова:

“Стоимен Стоилов принадлежи на творческото поколение, което навлиза в изкуството през 70-те години на 20. век, внасяйки нов пластичен език и автономно художествено изразяване. Още тогава той се утвърждава като талантлив художник с безкомпромисно висока професионална култура, създавайки метафорични композиции, в които присъстват експресивно предадени фигури на хора и животни. Всъщност през цялото си творчество художникът споделя принципите на фигуративната рисунка, подчинени на модерните европейски художествени традиции, които допускат изразителни деформации, сложни  времево-пространствени конструкции и повишена емоционална изразителност на линията.

Така се формира характерния „фигуративизъм“ на Стоимен Стоилов, който пренебрегва реалистичната правдивост и създава една иконография, един сложен и драматичен образен свят, които отпраща към сюжети, интерпретиращи философските теми за битието, за живота и смъртта, за властта, за борбата, силата и надмощието, за човешкото и божественото, за историята, за духовното и физическото. И макар художествени образи да изхождат от визуалните образци на Античността и Ренесанса, както и на византийското изкуство, авторът използва художествени похвати на модерното изкуство, например, на сюрреализма, като изгражда повтаряне на пластични форми – силуети и конструиране на различни ракурси на една фигура в картинно поле, за да предаде движението, да предаде напрежението в сюжета, да създаде така емблематичните за неговото изкуство образи-метаморфози – на човека-машина, човека-звяр, човека-риба и т.н. С чувството за мащаб той създава и монументални композиции във фресков стил, в които акцентира върху линеарните, колоритните и фактурните стойности. Без да се отказва от своята виртуозната линеарност, художникът рисува с тънко положена живописна материя фигури, притежаващи монументалната вглъбеност. Линията от тежка, плътна и материална става по-фина, по-лека, по-гъвкава, по-изразителна и по-свободна, за да откликне на класическата и неокласическата форма при създаването на женските и мъжките образи. Каноничността, с която той създава един театрален свят, в който персонажите стоят убедително в своите роли, търсещи интелектуалната игра, връща у зрителя вярното чувство за за картинното, поради което изкуството на Стоимен Стоилов винаги ще има своето място в изложбените зали на всички световни художествени музеи.”

Доротея Павлова благодари на проф. Стоимен Стоилов за направеното от него дарение, което ще обогати музейния фонд на Варненската галерия.

Изложбата, както и юбилейният каталог, свързан с нея, се реализират с финансовата подкрепа на Фонд “Култура” на Община Варна. Изложбата е под патронажа на кмета на община Варна Благомир Коцев. Събитието е и с подкрепата на областния управител на Област Варна проф. д-р Андрияна Андреева. Официални партньори на изложбата са Министерството на културата - Българския културен институт - “Дом Витгенщайн” - Виена, и галерия “Средец” - София, Икономическият университет Варна и Художествената галерия - Добрич. 

Изложбата ще остане експонирана до 8 декември 2024 г.

След Варна част от нея ще гостува в галерия “Средец” на Министерството на културата в София и в Българския културен институт “Дом Витгенщайн” - Виена.

2024 © Варна е / снимки: Градска художествена галерия - Варна