Мобилно меню

Юбилейна изложба на Христо Христов представя Градската художествена галерия във Варна

Експозицията включва над 25 скулптури и около 40 платна живопис
Юбилейна изложба на Христо Христов представя Градската художествена галерия във Варна

Градската художествена галерия "Борис Георгиев" във Варна, представя от 18 май до 6 юни изложба на един от утвърдените варненски автори в съвременното българско изкуство - Христо Христов. Творецът е популярен, както с живописните си произведения, така и със своите скулптури. Повод за експозицията е 60-годишният юбилей на художника. В Градската художествена галерия ще бъдат изложени над 25 скулптури и около 40 платна живопис, а повечето творби са реализирани през последните 10 години.

"Исках да покажа повече по-нови неща - от това, което създавам в момента. Искам в тази изложба да се види какво работя сега. Много малко са старите произведения - тях ги пазя за по-нататък, за другите годишнини...", споделя с усмивка Христо Христов в интервю за Нина Локмаджиева.

Творчеството си в последните години авторът определя като по-цветно и по-абстрактно.

"Вместо да укротявам с годините, аз по-буйно взех да рисувам! Интересен ми е цветът, много ми е интересен. Преди отделях внимание повече на рисунката, повече на формата, а сега - на цвета. В скулптурата процесите са по-бавни, там е по-сложно. Ако се проследят работите от студентския ми период, има промени, но след това наистина следвам една линия."

Христо Христов подчертава, че се чувства щастлив с това, което прави и признава, че всеки ден няма търпение да пристигне в ателието си, за да продължи работата си по поредната творба. Той е категоричен, че с удоволствие редува живопис и скулптура, което поддържа непрекъснато жив порива му да се изразява с различни художествени средства.

"Всичко може да ти повлияе, за да направиш една работа. Една детска игра може да ти даде идея да направиш скулптура. В последните години добрите отношения ми действат много положително на работата, има ли отрицателни емоции, не мога да работя. Когато всичко е спокойно, идва ти по-силно желание за работа."

Макар и любител на различните изразни средства в изкуството, Христо Христов е убеден, че "...рисунката е в основата на всичко. Докато си пиеш кафето, една рисунка може да ти даде идеята. Тя е спонтанна, не я мислиш, ръката те води сякаш от само себе си".

Авторът признава, че една от най-трудните задачи в работата му е да поставя заглавия на творбите си.

"Някои работи се раждат със заглавията си, това става спонтанно, но при други - процесът е дълъг и сложен..."

Христов признава, че често недовършени картини в ателието му заживяват съвсем различен живот от първоначалния замисъл, с който ги е започнал.

"Даже имам картини, които са били на изложби, но като ги извадя по-късно, откривам, че не мога да ги гледам и започвам да ги рисувам отново - отгоре - получават се работи, които нямат нищо общо със старите. А напред не знам какво ще следва, то ако знаех..."

Навръх 60-годишния си юбилей, Христо Христов е категоричен: "Работи ми се, това е!"

Христо Христов е роден на 22 май 1963 г. във Варна. През 1982 г. завършва Специализираното училище за художествена обработка на камъка в село Кунино. През 1994 г. завършва специалност „Скулптура“ в Националната художествена академия в София, където е студент на проф. Димитър Бойков. От същата година е член на СБХ.

От 1994 г. излага творбите си в галерия Georg на остров Зюлт, Германия. През 1996 г., в столичната галерия „Макта“, представя своята първа самостоятелна изложба. Автор е на статуетката на годишните награди „Спортен Икар“ на фондация “Български спорт“, които изработва от 1977 г. През 2000 г. става лауреат на наградата „Златно перо“ за принос към българската култура. Участва и в няколко симпозиума по скулптура – „Море от форми“ (2002, 2003) в Златни пясъци, Международен симпозиум – камък (2003), Вунсидел, Германия и др. През 2002 г. негови пластики са включени в общата изложба в сградата на Европейския парламент в Брюксел (в кабинета на еврокомисаря по разширяването на ЕС Гюнтер Ферхойген). Сред монументалните творби, изработени от скулптура, е и пластиката, която от 2003 г. е експонирана в двора на Националното музикално училище „Любомир Пипков“, София. През 2019 г. бронзовата пластика „Полет“ на Христо Христов е поставена на площад "Атлантическа солидарност" в градинката до Градската художествена галерия във Варна. Творбата е част от колекцията „Музей на открито“ в морския град.

Христо Христов е лауреат на Първа награда в конкурса „Регионални награди „Алианц България“ за скулптура 2010, както и на Първа награда от Биеналето на малки форми в Плевен.

2023 © Варна е / снимки: Градска художествена галерия "Борис Георгиев"

Фотография от световна класа представят на открито във Варна.

Традиционната годишна изложба на Международен Фотографски Салон Варна може да се разгледа от 17 до 31 юли на площада пред Морската градина
Фотография от световна класа представят на открито във Варна.

От 17 юли до 31 юли 2025 г. варненци и гостите на града ще имат възможност да се потопят в магията на световната фотография. В сърцето на морската столица – на площад "Антон Новак", пред хотел "Одесос", ще бъде експонирана годишната изложба на открито на XVIII Международен Фотографски Салон Варна – най-старият и най-авторитетен международен фотографски салон у нас.

Официалното откриване е на 17 юли от 18:30 ч., Ще бъде представена селекция от 124 впечатляващи кадъра, избрани сред хиляди фотографии от цял свят. "Тези снимки не просто показват майсторство, а разказват истории за живота, хората и природата, пресъздават емоции и култури, уловени в един кадър", подчертават организаторите.

Тази година салонът постави нов рекорд –

413 автора от 58 държави представиха 6569 фотографии в 6 категории.

Авторитетно международно жури в състав Умберто Дерамо - EFIAP/g MPSA AFI** AICS GPUCR4 VIP4 HIUP EHPS/g (Италия), Томаш Окониевски EFIAP/d3, MPSA, BPSA, AFRP, GPU CR4, AMoL (Полша) и Минко Михайлов - EFIAP/p (България), оцени творбите и присъди 121 награди – индивидуални и клубни.

Общо 43 български фото творци с 510 фотографии участваха в салона, като 10 от тях спечелиха престижни награди:

Секция Цветна фотография:

  • Любомир Аргиров - Златен медал IAAP
  • Нончо Иванов - Почетен диплом GPU
  • Секция Монохромна фотография:
  • Михаил Дамянов - Златен медал FIAP
  • Ивелина Стоянова - Почетен диплом GPU

Секция Портрет и тяло:

  • Пламен Кожухаров - Почетен диплом PSA

Секция Пейзаж:

  • Деян Недялков - Златен медал Национално Сдружение Фотографска Академия "Янка Кюркчиева"
  • Станислава Баланова - Бронзов медал на Салона
  • Росица Димитрова - Почетен диплом PSA
  • Димо Христев - Почетен диплом GPU

Секция Природа

  • Димо Христев - Златен медал IAAP

Автори от България представени в изложбата: Нончо Иванов, Емине Байрам, Любомир Аргиров, Теодора Петкова, Деян Недялков, Минко Михайлов, Димо Христев, Ирина Стоилова, Станислава Баланова, Костадин Маджаров, Росица Димитрова, Михаил Дамянов, Христо Стефанов, Ивелина Стоянова, Христо Димитров, Роза Кенарова, Борис Матеев

Най-добър автор на Салона е Йозеф Хинтерлайтнер от Австрия – носител на синята значка на FIAP.

Купата за най-добре представил се фото клуб отиде при международния клуб "АРТ ПОРТРЕТ".

Салонът се провежда по международни критерии, с партньорството и под патронажа на най-големите световни фотографски организации FIAP (Federation Internationale de L'Art Photographique), PSA (Photographic Society of America), GPU (Global Photographic Union), IAAP (International Association of Art Photographers) и Национално Сдружение Фотографска Aкадемия "Янка Кюркчиева". Той е не просто конкурс, а ежегодна културна платформа, която превръща Варна в световна сцена на фотографското изкуство.

Варненският фотографски салон отново доказа, че е глобална сцена за фотографски диалог и културен обмен и неговите награди ще пътуват до Австралия, Англия, Белгия, Германия, Индия, Индонезия, Ирландия, Израел, Испания, Италия, Канада, Катар, Китай, Кипър, Кувейт, Люксембург, Макао, Малайзия, Оман, Полша, Румъния, Русия, Саудитска Арабия, Словения, Тайван, Турция, Унгария, Франция, Хърватия, Чехия, Шотландия.

Особено внимание беше отделено на младите автори до 25 години, които имаха възможност да участват без такса – още един жест към насърчаването на млади таланти.

Събитието се осъществява с финансовата подкрепа на Министерство на културата на Република България.

Организатор: Варна Оупън Арт ЕООД, Международен фотографски салон ВАРНА; Председател: Димитрина Василева

2025 © Варна е / снимки: Варна Оупън Арт