Мобилно меню

Юбилейна изложба на Христо Христов представя Градската художествена галерия във Варна

Експозицията включва над 25 скулптури и около 40 платна живопис
Юбилейна изложба на Христо Христов представя Градската художествена галерия във Варна

Градската художествена галерия "Борис Георгиев" във Варна, представя от 18 май до 6 юни изложба на един от утвърдените варненски автори в съвременното българско изкуство - Христо Христов. Творецът е популярен, както с живописните си произведения, така и със своите скулптури. Повод за експозицията е 60-годишният юбилей на художника. В Градската художествена галерия ще бъдат изложени над 25 скулптури и около 40 платна живопис, а повечето творби са реализирани през последните 10 години.

"Исках да покажа повече по-нови неща - от това, което създавам в момента. Искам в тази изложба да се види какво работя сега. Много малко са старите произведения - тях ги пазя за по-нататък, за другите годишнини...", споделя с усмивка Христо Христов в интервю за Нина Локмаджиева.

Творчеството си в последните години авторът определя като по-цветно и по-абстрактно.

"Вместо да укротявам с годините, аз по-буйно взех да рисувам! Интересен ми е цветът, много ми е интересен. Преди отделях внимание повече на рисунката, повече на формата, а сега - на цвета. В скулптурата процесите са по-бавни, там е по-сложно. Ако се проследят работите от студентския ми период, има промени, но след това наистина следвам една линия."

Христо Христов подчертава, че се чувства щастлив с това, което прави и признава, че всеки ден няма търпение да пристигне в ателието си, за да продължи работата си по поредната творба. Той е категоричен, че с удоволствие редува живопис и скулптура, което поддържа непрекъснато жив порива му да се изразява с различни художествени средства.

"Всичко може да ти повлияе, за да направиш една работа. Една детска игра може да ти даде идея да направиш скулптура. В последните години добрите отношения ми действат много положително на работата, има ли отрицателни емоции, не мога да работя. Когато всичко е спокойно, идва ти по-силно желание за работа."

Макар и любител на различните изразни средства в изкуството, Христо Христов е убеден, че "...рисунката е в основата на всичко. Докато си пиеш кафето, една рисунка може да ти даде идеята. Тя е спонтанна, не я мислиш, ръката те води сякаш от само себе си".

Авторът признава, че една от най-трудните задачи в работата му е да поставя заглавия на творбите си.

"Някои работи се раждат със заглавията си, това става спонтанно, но при други - процесът е дълъг и сложен..."

Христов признава, че често недовършени картини в ателието му заживяват съвсем различен живот от първоначалния замисъл, с който ги е започнал.

"Даже имам картини, които са били на изложби, но като ги извадя по-късно, откривам, че не мога да ги гледам и започвам да ги рисувам отново - отгоре - получават се работи, които нямат нищо общо със старите. А напред не знам какво ще следва, то ако знаех..."

Навръх 60-годишния си юбилей, Христо Христов е категоричен: "Работи ми се, това е!"

Христо Христов е роден на 22 май 1963 г. във Варна. През 1982 г. завършва Специализираното училище за художествена обработка на камъка в село Кунино. През 1994 г. завършва специалност „Скулптура“ в Националната художествена академия в София, където е студент на проф. Димитър Бойков. От същата година е член на СБХ.

От 1994 г. излага творбите си в галерия Georg на остров Зюлт, Германия. През 1996 г., в столичната галерия „Макта“, представя своята първа самостоятелна изложба. Автор е на статуетката на годишните награди „Спортен Икар“ на фондация “Български спорт“, които изработва от 1977 г. През 2000 г. става лауреат на наградата „Златно перо“ за принос към българската култура. Участва и в няколко симпозиума по скулптура – „Море от форми“ (2002, 2003) в Златни пясъци, Международен симпозиум – камък (2003), Вунсидел, Германия и др. През 2002 г. негови пластики са включени в общата изложба в сградата на Европейския парламент в Брюксел (в кабинета на еврокомисаря по разширяването на ЕС Гюнтер Ферхойген). Сред монументалните творби, изработени от скулптура, е и пластиката, която от 2003 г. е експонирана в двора на Националното музикално училище „Любомир Пипков“, София. През 2019 г. бронзовата пластика „Полет“ на Христо Христов е поставена на площад "Атлантическа солидарност" в градинката до Градската художествена галерия във Варна. Творбата е част от колекцията „Музей на открито“ в морския град.

Христо Христов е лауреат на Първа награда в конкурса „Регионални награди „Алианц България“ за скулптура 2010, както и на Първа награда от Биеналето на малки форми в Плевен.

2023 © Варна е / снимки: Градска художествена галерия "Борис Георгиев"

Галерия A&G Art Meeting представя изложбата "Giclée+" на Милко Божков

По време на откриването ще бъде представен и новоиздаденият луксозен, двуезичен албум на художника, който включва 135 творби на Милко Божков от ученическите му години до наши дни
Галерия A&G Art Meeting представя изложбата "Giclée+" на Милко Божков

Варненската галерия A&G Art Meeting открива сезон 2024-та с интересна експозиция – „Жикле+“ на художника Милко Божков. Ще бъдат представени подбрани творби от различни периоди в разнообразна техника, представени като giclée и дорисувани на ръка. Някои от тях все още не са показвани във Варна.

"Giclée" е общоприет термин, описващ технология за висококачествени принтове на художествени произведения или фотографии, използвайки професионален мастилено-струен печат върху архивни материали (100% памук или др.) и качествени архивни пигментни мастила. "Ако приемем, че изображението е от качествен цифров източник, giclée отпечатъкът ще има изключителна яснота и фантастична дълбочина на цветовете, далеч надминавайки качеството на стандартен фотографски или литографски печат", уточняват от галерията.

"За да се осигури оптимално възпроизвеждане на печат, всяко изображение е индивидуално цветово балансирано и коригирано, за да съответства точно на оригиналното произведение по отношение на тона, яснотата и детайлите. За напълно идентичното възпроизвеждане на художествени произведения използваме най-качествените архивни 100% памучни хартии на Hahnemühle" – обяснява издателят Методий Петриков.

Giclée арт принтовете на картини на Милко Божков са с музейно качество и могат да запазят напълно оригиналните си цветове поне 150–200 години.

Част от изображенията са чисти принтове, а други репродукции, те са доработени – авторът е рисувал върху памучната основа на принта, без да променя изцяло визията и смисъла на творбите. Това добавя допълнително значение към картините чрез използване на акрил, акварел, маслен пастел, цветни моливи, на места и перфорация. По този начин всички дорисувани принтове се превръщат в напълно нови оригинали, с доразвити и обогатени първоначални идеи.

"Художникът има това качество - да помни как точно е нарисувал всяка своя творба – помня ги всички четка по четка. Опитах се да вляза отново в този мисловен и емоционален процес и да добавя още нещо към него, така че тези, които са виждали картините, да намерят нещо ново, което да ги заинтригува" – споделя Милко Божков.

По време на откриването на „Жикле+“ ще бъде представен и новоиздаденият албум на художника. Той е луксозен, двуезичен - на български и английски език, и включва 135 творби на Милко Божков от ученическите му години до наши дни. Подборът на произведенията е направен от поета Борис Христов и издателя Методий Петриков, дизайнът е на Иван Домузчиев, фотографиите на картините са основно на Росен Донев, с отделни фотографии участват Николай Трейман и Стефан Каменов. Автор на встъпителното есе е Елица Терзиева, публикувани са и текстове на Борис Христов, Красимир Илиев, Румен Серафимов, Методий Петриков и на самия Милко Божков.

Откриването е на 20 март, сряда, от 18 часа в A&G Art Meeting на ул.“Любен Каравелов“ 8 във Варна.

2024 © Варна е