Мобилно меню

Юбилейна изложба на Иван Обретенов открива Градската художествена галерия във Варна

Живописни творби на автора, рисувани през последните 2 години, може да бъдат разгледани до 26 ноември
Юбилейна изложба на Иван Обретенов открива Градската художествена галерия във Варна

Юбилейна изложба на утвърдения варненски художник Иван Обретенов ще бъде представена в Градската художествена галерия “Борис Георгиев” - Варна, от 7 ноември до 26 ноември 2023. Изложбата е по повод 75-ата годишнина на твореца и се осъществява с подкрепата на Община Варна.

Експозицията показва творби живопис - маслена и акрилна, създадени предимно през последните две години. Включени са и някои акцентни произведения от по-ранни творчески периоди на художника. Ценителите ще се насладят и на характерните за изкуството на Иван Обретенов композиции на границата на абстрактното, в които човешките фигури са появяват като знаци в условността на мисловни пейзажи и поетични пространства.

Макар изложбата да е юбилейна Иван Обретенов преценява да не прави ретроспектива на творчеството си, а да представи най-новите си произведения. Авторът е категоричен, че обича по-свободните изяви в изкуството. 

"В моите картини фигурите са като символи в пространството, имат обобщено, условно присъствие, конкретността не е моето нещо. Самата картина е конкретна - тя е предмет, но изображението в нея е многопланово - не блъска в една точка, не ти внушава някаква определена идея, позволява множество прочити. Обичам свободата в рисуването и свободното тълкуване на нещата, защото хората са различни, всеки вижда по свой начин. Дори съм забелязвал как една и съща картина влияе по различен начин на един и същи човек в различно време. Според мен това е качество."

За Иван Обретенов заглавията на картините са по-скоро поетична добавка към изобразеното, затова са и кратки, с по една дума, най-много с две - “Някъде”, “Един следобед”, “Двама”. И наистина предизвикват размисъл, защото заглавието допълва настроението, което излъчва картината. "Макар че съм пишещ човек, аз избягвам да включвам “литература” в моите заглавия, въпреки че понякога се налага", допълва той. 

Интересна част от изложбата са портретите, които са от по-ранните години в творчеството на Иван Обретенов. Те са на на д-р Асен Матеев, на Антония Йовчева, на пианистката Хатия Буниатишвили, както и детски портрет на сина на художника - Пламен. "Тогава малкия ми син ми позираше, а позирането е много скучна работа, и момчето започна да придрямва и ме попита - Тате, да изляза ли да си набера ябълки? - Бягай, бери! - викам му, а той отиде и се върна с една ябълка. Сложи я на стола и в този момент аз го нарисувах с тази ябълка - ябълката постави точка на цялото", разказва Иван Обретенов. 

В експозицията е включен и автопортрет. "Той пак е в този стил - не рисувам натурно, а всичко е една мъгла, в която личи, че съм аз, с тази отсечена фигура - страхотна самота излъчва. По повод на този автопортрет се сещам за едно мое старо стихотворение, в което основната идея беше за идването и отиването. А чудесна редакция даде добричкият поет Сашо Серафимов, мой приятел, който разгада много точно мисълта, която ме водеше в работата по тази картина и я изрази в няколко думи: “Като се връщам, отивайки”. Тези думи казват всичко за моята юбилейна изложба."

Иван Обретенов е роден през 1948 г. във Варна. Завършил е философския факултет на СУ „Св. Климент Охридски” и е член на Съюза на българските художници. Има самостоятелни изложби и участия в колективни международни изложби, сред които в Берлин, 1983, Москва, 1983, Гданск, 1986, Прага, 1987, Аоста, 1988, Торонто, 1989, 90, 91, галерия „Gagliardi design”, Лондон, 1992, „Drouot”, Париж, 1991, Дом Витгенщайн, Виена, 1997. Участва на пленера в Илинденци. Включен е в нидерландската колекция „1001 Reasons to Love the Earth”. 

Откриването на изложбата е на 7 ноември от 18 ч. на ул. “Любен Каравелов” 1.

Работното време на Градската художествена галерия - Варна, е: понеделник - събота от 9:30 до 17:30, неделя - почивен ден.

2023 © Варна е / снимки: Градска художествена галерия “Борис Георгиев” - Варна

Сграда за Галерия за графично изкуство избират във Варна

Тя притежава уникална сбирка от 1725 произведения на графичното изкуство, създадени от някои от най-изтъкнатите световни автори, селектирани от Международното биенале на графиката от създаването му през 1981 г. до наши дни
Сграда за Галерия за графично изкуство избират във Варна

Община Варна търси сграда, където да помести Галерията за графично изкуство и нейната богата колекция от графични творби на световни автори. Това стана ясно на среща, на която присъстваха кметът Благомир Коцев, заместник-кметът Павел Попов, директорът на дирекция „Култура и духовно развитие“ Светослава Георгиева, директорът на Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ Доротея Павлова, общински експерти и изявени варненски творци.

Галерията, която е със статут на Културен институт, притежава уникална сбирка от 1725 произведения на графичното изкуство на едни от най-изтъкнатите световни автори.

Те са селектирани от Международното биенале на графиката във Варна от създаването му през 1981 г. до наши дни.   

Кметът Коцев нареди да се проучат всички възможности за осигуряване на собствена база на Галерията за графично изкуство и да се изготви списък със сградите, които отговарят на изискванията и задължителните условия за настаняване на института. На срещата стана ясно, че великолепната колекция от графични творби се съхранява в малък „графичен кабинет“, разположен в сградата на Градската художествена галерия във Варна. 

Ограниченото пространство възпрепятства не само опазването на произведенията, но и излагането им пред ценителите и любителите на графичното изкуство. Обезпечаването със собствена сграда ще осигури на културния институт, както възможност да експонира тези забележителни творби, така и излагането на произведения на съвременното художествено изкуство да развие и обогати артистичния облик на града, подчерта директорът на дирекция „Култура и духовни дейности“ Светослава Георгиева. Тя припомни, че тази година колекцията от графични творби ще се увеличи значително, тъй като за участие на Международното биенале на графиката във Варна са се записали рекорден брой световни таланти.

1065 автора от 63 държави кандидатстват за представяне тази година в 23-тото издание на Международно биенале на графиката във Варна.

Селекцията от графични творби включва около 1800 произведения - световна представителна извадка на графичното изкуство днес. Биеналето по традиция се провежда под патронажа на кмета на Варна, а организатори са Община Варна, Министерството на културата и Съюзът на българските художници.

Двадесет и третото издание на Международно биенале на графиката ще се открие на 14 август в ГХГ „Борис Георгиев“. Световният форум е сред десетте най-стари събития за графично изкуство в Европа и е най-старото биенале в България, създадено през 1981 г., подчерта Светослава Георгиева. По нейна инициатива тази година изцяло е променен начинът за покана и участие на графичните артисти в конкурса. За целта е създадена онлайн-платформа, където автори от цял свят кандидатстват със своите графични творби и която осигурява информация относно конкурсната програма, състава на журито и историята на Международното биенале. Всички предишни издания на форума са събрани и документирани на платформата чрез двуезичен цветен каталог, който се изпраща до участниците, както и до културни институции в страната и чужбина, посочи още директорът на дирекция "Култура и духовно развитие". 

По думите на Георгиева тази година журито е формирано от изключителни творци и професионалисти в областта на графиката на световно ниво. Председател и почетен член на журито остава проф. Стоимен Стоилов, в състава влизат още: Ричард Нойс от Великобритания - писател, художник, учен и изкуствовед, известен с международната си роля в света на графиката; шотландката Елспет Ламб  - артист, изследовател, автор и преподавател; Франческо Паризи - италиански историк на изкуството, преподава история на рисунката и графиката в Академията за изящни изкуства в Мачерата, специализирал е изкуството 19-ти и 20-ти век, а през последните години е куратор на изложби по цял свят; Лианг Цанг от Китай, - доцент, магистърски ръководител, заместник-председател на Асоциацията на младите художници в Чунцин, директор на Комитета по графика на Асоциацията на художниците в Чунцин и член на Асоциацията на китайските художници. 

В състава на българското жури са включени: Петър Лазаров -  художник и преподавател, активен в областта на художествените отпечатъци, илюстрации за изящни печатни книги (лимитирани издания) и екслибриси; Емануела Ковач - преподавател, асистент по графика, член на Съюза на българските художници в България; Димо Колибаров - професор във Факултета по графично изкуство в Националната академия по изкуствата; Димчо Миланов - художник от световна класа, чиито творби притежават Принц Чарлз, Н.В. Симеон Сакскобургготски, галерии и частни колекции в Европа, Азия и Америка.  

Над 60 е общият брой на страните от всички континенти, които се представят в Международното биенале на графиката във Варна. Сред тях има страни с вековни традиции в графичното изкуство като Китай, Япония, Тайланд, Полша, Индия, Турция и Италия. Несъмнен интерес предизвиква участието на страни като Перу, Иран, Непал, Парагвай, Сирия, Конго и Пуерто Рико. Произведенията, включени в биеналето, редовно са канени да участват на редица международни изложби и форуми, което е доказателство за престижа на Варненското биенале.

2025 © Варна е