Мобилно меню

“Закъсняло лято” завладява Арт Галерия Le Papillon от 10 август

Изложбата на Валентин Ангелов може да бъде разгледана до 6 септември
“Закъсняло лято” завладява Арт Галерия Le Papillon от 10 август

Талантливият художник Валентин Ангелов разказва за своето "Закъсняло лято" в поредица от 17 творби, които ще бъдат експонирани в Арт Галерия Le Papillon от 10 август до 6 септември. Картините са създадени през последните месеци, специално за изложбата във Варна. Те разкриват различните посоки в многообразното му творчество.

„Валентин Ангелов е любознателен творец, който обича да пътешества и да описва своите впечатления или с детайлната, реалистична, фина линия на майстор илюстратор, или с експресивната, различна четка или шпатула, но винаги с ведрост, настроение и загадъчна усмивка, скрита в сюжетната линия. Редуването на плътни и велатурни полета, създават живописно усещане и внушение за бликащ живот. За богатството на въображението му разбираме от сюрреалните му, почти сънувани разходки с летящи лодки, ангели или пазителки на морски съкровища. Бурната му дълбока емоционалност долавяме в нажежените понякога ярки тонове със смели контрасти и плътност на цвета в изразителните му развълнувани пейзажи. Кобалтовото му синьо ни спира за кратко пред малък храм в "Миконос", огрян от мистична светлина, контрастиращ на фона на почти драматично небе, но го срещаме и в "Юлската нощ" в Пиза. Нежно розовите полутонове ни връщат чувството за безвремие на спокойно и горещо "Пладне" из малки, но колоритни улички в южен град или при залеза "Там някъде". Творбите му ни задържат вниманието и подсъзнателно ни подканват да направим пауза от ежедневието, за да посрещнем лятото. Без значение кога ще дойде то, то като че ли винаги е "закъсняло". Лятото - онзи събирателен образ на време за свобода, топлина, приключения и споделеност. Лятото - алегория на по-добри времена, на хубави дни, на постигнати желания и силни емоции. Лятото - като кулминация на всичко, очаквано с нетърпение“, коментират от Арт Галерия Le Papillon по повод изложбата "Закъсняло лято" на Валентин Ангелов.

„Възхитително е лекотата и майсторството, с което успява да побере не просто един цялостен сюжет, а истински малки светове само в едно платно. Достатъчен е един "Прозорец" или "Ветрило" и умелата му четка повежда въображението на зрителя на "Разходка във времето", създавайки убедително една нова реалност. Там цветовете си играят със светлината и сянката, а ние с удоволствие оставяме съзнанието да премине отвъд ежедневието. Не липсват и провокации, фино вплетени в сюрреални композиции, в които всеки предмет, дори привидно случайно попаднал там, е всъщност натоварен с конкретен смисъл и често придава цялостна завършеност на сложния сюжет. Символика, повдигаща общовалидни или философски въпроси за началото и битието, за тежестта на мислите и за различните гледни точки“, допълват от Арт Галерия Le Papillon.

Експозицията може да бъде разгледана в изложбената зала на галерията на ул. Драгоман 12, до кукления театър, а също и онлайн на сайта artpapillon.com. Откриването ще е на 10 август, от 17 часа.

 

2023 © Варна е / снимки: Арт Галерия Папийон

Сграда за Галерия за графично изкуство избират във Варна

Тя притежава уникална сбирка от 1725 произведения на графичното изкуство, създадени от някои от най-изтъкнатите световни автори, селектирани от Международното биенале на графиката от създаването му през 1981 г. до наши дни
Сграда за Галерия за графично изкуство избират във Варна

Община Варна търси сграда, където да помести Галерията за графично изкуство и нейната богата колекция от графични творби на световни автори. Това стана ясно на среща, на която присъстваха кметът Благомир Коцев, заместник-кметът Павел Попов, директорът на дирекция „Култура и духовно развитие“ Светослава Георгиева, директорът на Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ Доротея Павлова, общински експерти и изявени варненски творци.

Галерията, която е със статут на Културен институт, притежава уникална сбирка от 1725 произведения на графичното изкуство на едни от най-изтъкнатите световни автори.

Те са селектирани от Международното биенале на графиката във Варна от създаването му през 1981 г. до наши дни.   

Кметът Коцев нареди да се проучат всички възможности за осигуряване на собствена база на Галерията за графично изкуство и да се изготви списък със сградите, които отговарят на изискванията и задължителните условия за настаняване на института. На срещата стана ясно, че великолепната колекция от графични творби се съхранява в малък „графичен кабинет“, разположен в сградата на Градската художествена галерия във Варна. 

Ограниченото пространство възпрепятства не само опазването на произведенията, но и излагането им пред ценителите и любителите на графичното изкуство. Обезпечаването със собствена сграда ще осигури на културния институт, както възможност да експонира тези забележителни творби, така и излагането на произведения на съвременното художествено изкуство да развие и обогати артистичния облик на града, подчерта директорът на дирекция „Култура и духовни дейности“ Светослава Георгиева. Тя припомни, че тази година колекцията от графични творби ще се увеличи значително, тъй като за участие на Международното биенале на графиката във Варна са се записали рекорден брой световни таланти.

1065 автора от 63 държави кандидатстват за представяне тази година в 23-тото издание на Международно биенале на графиката във Варна.

Селекцията от графични творби включва около 1800 произведения - световна представителна извадка на графичното изкуство днес. Биеналето по традиция се провежда под патронажа на кмета на Варна, а организатори са Община Варна, Министерството на културата и Съюзът на българските художници.

Двадесет и третото издание на Международно биенале на графиката ще се открие на 14 август в ГХГ „Борис Георгиев“. Световният форум е сред десетте най-стари събития за графично изкуство в Европа и е най-старото биенале в България, създадено през 1981 г., подчерта Светослава Георгиева. По нейна инициатива тази година изцяло е променен начинът за покана и участие на графичните артисти в конкурса. За целта е създадена онлайн-платформа, където автори от цял свят кандидатстват със своите графични творби и която осигурява информация относно конкурсната програма, състава на журито и историята на Международното биенале. Всички предишни издания на форума са събрани и документирани на платформата чрез двуезичен цветен каталог, който се изпраща до участниците, както и до културни институции в страната и чужбина, посочи още директорът на дирекция "Култура и духовно развитие". 

По думите на Георгиева тази година журито е формирано от изключителни творци и професионалисти в областта на графиката на световно ниво. Председател и почетен член на журито остава проф. Стоимен Стоилов, в състава влизат още: Ричард Нойс от Великобритания - писател, художник, учен и изкуствовед, известен с международната си роля в света на графиката; шотландката Елспет Ламб  - артист, изследовател, автор и преподавател; Франческо Паризи - италиански историк на изкуството, преподава история на рисунката и графиката в Академията за изящни изкуства в Мачерата, специализирал е изкуството 19-ти и 20-ти век, а през последните години е куратор на изложби по цял свят; Лианг Цанг от Китай, - доцент, магистърски ръководител, заместник-председател на Асоциацията на младите художници в Чунцин, директор на Комитета по графика на Асоциацията на художниците в Чунцин и член на Асоциацията на китайските художници. 

В състава на българското жури са включени: Петър Лазаров -  художник и преподавател, активен в областта на художествените отпечатъци, илюстрации за изящни печатни книги (лимитирани издания) и екслибриси; Емануела Ковач - преподавател, асистент по графика, член на Съюза на българските художници в България; Димо Колибаров - професор във Факултета по графично изкуство в Националната академия по изкуствата; Димчо Миланов - художник от световна класа, чиито творби притежават Принц Чарлз, Н.В. Симеон Сакскобургготски, галерии и частни колекции в Европа, Азия и Америка.  

Над 60 е общият брой на страните от всички континенти, които се представят в Международното биенале на графиката във Варна. Сред тях има страни с вековни традиции в графичното изкуство като Китай, Япония, Тайланд, Полша, Индия, Турция и Италия. Несъмнен интерес предизвиква участието на страни като Перу, Иран, Непал, Парагвай, Сирия, Конго и Пуерто Рико. Произведенията, включени в биеналето, редовно са канени да участват на редица международни изложби и форуми, което е доказателство за престижа на Варненското биенале.

2025 © Варна е