Мобилно меню

Записват участници за FunCity+

13-ото издание на Варненския младежки фестивал ще е на 11 и 12 август
Записват участници за FunCity+

Стартира набирането на участници за 13-ото издание на Варненския младежки фестивал "FunCity+", който ще се проведе отново в навечерието на празника на Варна и в контекста на Деня на младежта, съответно на 11 и 12 август.  

С идеята за надграждане на миналогодишното издание, фестивалът ще премине под мотото "Euphoria+". И тази година приоритетно място и време за изява ще бъде дадено на местни артисти, спортисти, музиканти, художници, танцьори, творци.

Акцент в провеждането на "FunCity+" 2023 г. ще бъдат забавни събития и креативни идеи, даващи шанс за изява на млади хора над 15-годишна възраст, които да се включат в различните фестивални направления: Музика и танц; Спорт; Визуални изкуства; Стрийт култура; Рециклиращо изкуство и творческа дейност с хора в неравностойно положение.

Поканени за участие са както индивидуални творци, изпълнители, групи и сдружения, така и представители и възпитаници на средни и висши учебни заведения с творчески специалности – хореография, вокално майсторство, дигитален дизайн, архитектура и др.

Млади индивидуални изпълнители или групи, учебни заведения, НПО, школи и клубове, които работя с младежи, могат да представят своите умения, творения и постижения по атрактивен и забавен начин, като предварително подадат своята заявка за участие до 21 юли 2023 г. на e-mail: varnafuncityplus@gmail.com. Заявката може да изтеглите от ТУК.

Организатор на "FunCity+" е Община Варна, дирекция "Образование и младежки дейности".

2023 © Варна е

Създават Регионален център за съвременно изкуство във Варна?

Преди това трябва да бъде изяснена последователността от административни стъпки по реализацията на идеята, отбеляза кметът Коцев
Създават Регионален център за съвременно изкуство във Варна?

Кметът Благомир Коцев и заместник-кметът Павел Попов проведоха поредна работна среща, на която беше обсъдена възможността във Варна да бъде създаден Регионален център за съвременно изкуство (РЦСИ) по примера на "Топлоцентрала" в София.

Още преди година, по време на  годишната среща на най-голямата мрежа за изпълнителски изкуства в света - IETM, като място за реализация на идеята беше посочена Магазия №7 – бивш пристанищен склад, който се намира в атракционната зона на Морска гара.

В срещата се включиха още директорът на общинската дирекция "Култура и духовно развитие" Светослава Георгиева, представители на ръководството на TEH (Trans Europe Halles), директорът на първия в България РЦСИ "Топлоцентрала" - Веселин Димов, представители на Инициативната група – обединение на варненски културни оператори, артисти и граждани и други организации за съвременни изкуства от България и чужбина с опит в адаптирането на бивши индустриални пространства в алтернативни сцени. В разговорите участва и Димитър Николов - директор на Клон – териториално поделение "Пристанище Варна", тъй като обектът е собственост на Държавно предприятие "Пристанищна инфраструктура" (ДППИ). 

Варна определено има необходимост от подобно пространство, което с общи усилия да превърнем в средище за съвременните сценични изкуства и инкубатор за таланти в морската столица, подчерта по време на срещата кметът Коцев. Той благодари на всички организации, които активно работят за реализацията на идеята и каза, че и в бъдеще ръководството на Община Варна ще продължи да разчита на техния опит и експертиза. Преди това трябва да бъде изяснена последователността от административни стъпки по реализацията на идеята, отбеляза още Коцев. 

Представителите на TEH разказаха, че организацията има опит в трансформацията на повече от 2000 пространства по света, които местните общности са пожелали да съхранят и развият като алтернативни средища за съвременно изкуство. В международната мрежа членуват над 500 структури от 60 държави, осигуряващи подкрепа за независимите културни сектори и тяхното развитие в различните страни. Организацията разполага с голям ресурс от експерти в различни сфери, които да консултират целия процес. За реализацията на проекта във Варна е предложена Магазия №7, тъй като варненци и гостите на града припознават мястото като зона за прекарване на свободното време – то е комуникативно, вече е добре разработено, а сградата е в добро състояние. 

Директорът на "Топлоцентрала" Веселин Димов, който е и член на IETM и ТЕН, сподели собствения си опит и определи създаването на РЦСИ във Варна като амбициозно, но възможно начинание. Центърът в София е започнал дейност след седем години подготовка, но натрупаният опит ще подпомогне процесите в морската столица, както и в бъдеще ще съдейства за организирането на събитията тук. 

С представителите на контактната група бяха обсъдени опитът и възможностите проектът да потърси финансова подкрепа не само от местния бюджет, но и от финансовите инструменти на Европейския съюз. По думите на зам.-кмета Павел Попов е реалистична прогнозата проектирането на обекта да бъде заложено в бюджета на Община Варна за 2026 г. По думите му администрацията вече е провела разговори с ръководството на Държавното предприятие "Пристанищна инфраструктура" относно възможностите за трансформацията на обекта в пространство за съвременно изкуство и формата на управлението му след реализацията на проекта. 

По време на срещата стана ясно, че идеята е обсъдена и с представители на правителството.

Ще бъде формирана работна група, в която да бъдат ангажирани ключови институции, наред с представители на културния сектор и местната общност. Тя ще разпише пътната карта за реализиране на проекта по етапи, като един от тях вероятно ще бъде провеждането на международен архитектурен конкурс. 

2025 © Варна е / снимка: Пресцентър Община Варна