Мобилно меню

Значими дарения постъпиха във фонда на ГХГ през изминалата година

От галерията благодарят на всички благодетели за отношението им към изкуството
Значими дарения постъпиха във фонда на ГХГ през изминалата година

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” - Варна, изпраща 2023 г. с благодарност към своите дарители, които допринесоха музейният фонд на културния институт да бъде обогатен със стойностни произведения на съвременното изкуство.

Вълнуващ беше благородният жест на изтъкнатия български галерист Борис Стателов -  създател на първата частна галерия в България след промените - варненската Галерия 8. Тази година той получи признание от Община Варна - Почетен знак „За заслуги към Варна“ – златен. Наградата беше връчена за приноса му в създаването и утвърждаването на Галерия 8 в продължение на 35 години като институция, която работи за престижа на Варна в областта на визуалните изкуства и издига авторитета ѝ като културна столица. Паричната равностойност на тази награда Борис Стателов дари на Градската художествена галерия - Варна, за да бъде откупена голямоформатната живописна творба на варненската художничка Албена Коева със заглавие „Изгубен“.

“Има много добри хора, много благотворителни каузи, в които се помага на деца, на бедни, на болни - споделя Борис Стателов. Аз реших да даря средствата от наградата си за изкуство,  защото то е моята слабост. Моят живот от 50 години насам е свързан с изкуството - 35 години от тях са с Галерия 8. Радвам се, че произведение на съвременен български автор ще остане във фонда на Градската галерия на Варна.”

Този дарителски жест насърчи и самата художничка Албена Коева, която дари друго свое произведение живопис - „Навътре“. Благодарение на дарението на Борис Стателов и Албена Коева и двете картини станаха част от фонда на ГХГ - Варна. Така автор и галерист допринесоха за обогатяването на музейния фонд на Галерията.

Още редица значими дарения постъпиха в музейния фонд на Градската художествена галерия “Борис Георгиев” - Варна, през изминалата година, която изобилстваше на благородни лични жестове.

Преди светлите коледни празници екипът на Градската художествена галерия във Варна се обръща с признателност към своите дарители, без които художественият музей не би имал забележителните постижения на настоящата година. Екипът благодари на художниците и на галериста Борис Стателов за това, че са извървели заедно пътя на изключителната изложбена програма. Благодари за доверието и за даренията, с които музейният фонд се обогатява с произведения, за може да бъде представена пред публиката по възможно най-пълноценен начин историята на съвременното българско изкуство. 

Още в началото на изминаващата година веднага след своята забележителна съвместна изложба “ЗафТра” знаковите фигури във визуалните изкуства Димитър Трайчев и Мария Зафиркова дариха произведенията „Стълба към небето“ на Трайчев и „Колело“ на Зафиркова.

Красимир Русев, който гостува със самостоятелна изложба - селекция от най-популярните му проекти от последните години  “Меланхолия” и “Това не е Америка”, дари две свои произведения  - „Меланхолия“ и “Носталгия по изчезващото изкуство“.

Георги Тодоров, гостувал в ГХГ-Варна с изложбата си „Години на странстване“, дари платното „Храмът“.

Силвио Томов дари химиграмата „Силуети“.

Светлин Савов, гостувал с изложба дигитална графика, дари своята работа „Абстрактно“.

Двама автори, участвали в общата изложба на фестивала “Август в изкуството”, също направиха дарения - Илия Янков - художествената инсталация „Светлинен ритъм“ и Пламен Братанов - две голямоформатни рисунки „Порив“ и „Метаморфоза“.

Гостът от САЩ Франк Уърдън, който представи изложба художествена фотография, направи парично дарение, което послужи за Образователната програма на Градската художествена галерия - Варна. Той дари също и фотографиите „Връзки“/“Connections“, „Изгубен Превод“/“Lost translation“, „Гоблен“/“Tapestry“ и „Невидими Рани“/“Invisible Wounds“.

Д-р Иван Войнов, съпруг на напусналата ни тази година обичана варненска художничка Маргарита Войнова (1952-2023), остави като памет за нея в музея колажа, изпълнен в акварелна художествена техника, „Композиция-2“.

Художествена фотография от различни периоди дари на Галерията признатият варненски автор Александър Маринов Николов - „Гонг“, „Спомен“ и „Гледна точка“.

Екипът на Градската художествена галерия “Борис Георгиев” - Варна, вярва, че за музея предстои една вълнуваща 2024 година, в която изкуството, художниците и публиката ще бъдат отново заедно.

2023 © Варна е / снимки: Градската художествена галерия “Борис Георгиев” - Варна

Сграда за Галерия за графично изкуство избират във Варна

Тя притежава уникална сбирка от 1725 произведения на графичното изкуство, създадени от някои от най-изтъкнатите световни автори, селектирани от Международното биенале на графиката от създаването му през 1981 г. до наши дни
Сграда за Галерия за графично изкуство избират във Варна

Община Варна търси сграда, където да помести Галерията за графично изкуство и нейната богата колекция от графични творби на световни автори. Това стана ясно на среща, на която присъстваха кметът Благомир Коцев, заместник-кметът Павел Попов, директорът на дирекция „Култура и духовно развитие“ Светослава Георгиева, директорът на Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ Доротея Павлова, общински експерти и изявени варненски творци.

Галерията, която е със статут на Културен институт, притежава уникална сбирка от 1725 произведения на графичното изкуство на едни от най-изтъкнатите световни автори.

Те са селектирани от Международното биенале на графиката във Варна от създаването му през 1981 г. до наши дни.   

Кметът Коцев нареди да се проучат всички възможности за осигуряване на собствена база на Галерията за графично изкуство и да се изготви списък със сградите, които отговарят на изискванията и задължителните условия за настаняване на института. На срещата стана ясно, че великолепната колекция от графични творби се съхранява в малък „графичен кабинет“, разположен в сградата на Градската художествена галерия във Варна. 

Ограниченото пространство възпрепятства не само опазването на произведенията, но и излагането им пред ценителите и любителите на графичното изкуство. Обезпечаването със собствена сграда ще осигури на културния институт, както възможност да експонира тези забележителни творби, така и излагането на произведения на съвременното художествено изкуство да развие и обогати артистичния облик на града, подчерта директорът на дирекция „Култура и духовни дейности“ Светослава Георгиева. Тя припомни, че тази година колекцията от графични творби ще се увеличи значително, тъй като за участие на Международното биенале на графиката във Варна са се записали рекорден брой световни таланти.

1065 автора от 63 държави кандидатстват за представяне тази година в 23-тото издание на Международно биенале на графиката във Варна.

Селекцията от графични творби включва около 1800 произведения - световна представителна извадка на графичното изкуство днес. Биеналето по традиция се провежда под патронажа на кмета на Варна, а организатори са Община Варна, Министерството на културата и Съюзът на българските художници.

Двадесет и третото издание на Международно биенале на графиката ще се открие на 14 август в ГХГ „Борис Георгиев“. Световният форум е сред десетте най-стари събития за графично изкуство в Европа и е най-старото биенале в България, създадено през 1981 г., подчерта Светослава Георгиева. По нейна инициатива тази година изцяло е променен начинът за покана и участие на графичните артисти в конкурса. За целта е създадена онлайн-платформа, където автори от цял свят кандидатстват със своите графични творби и която осигурява информация относно конкурсната програма, състава на журито и историята на Международното биенале. Всички предишни издания на форума са събрани и документирани на платформата чрез двуезичен цветен каталог, който се изпраща до участниците, както и до културни институции в страната и чужбина, посочи още директорът на дирекция "Култура и духовно развитие". 

По думите на Георгиева тази година журито е формирано от изключителни творци и професионалисти в областта на графиката на световно ниво. Председател и почетен член на журито остава проф. Стоимен Стоилов, в състава влизат още: Ричард Нойс от Великобритания - писател, художник, учен и изкуствовед, известен с международната си роля в света на графиката; шотландката Елспет Ламб  - артист, изследовател, автор и преподавател; Франческо Паризи - италиански историк на изкуството, преподава история на рисунката и графиката в Академията за изящни изкуства в Мачерата, специализирал е изкуството 19-ти и 20-ти век, а през последните години е куратор на изложби по цял свят; Лианг Цанг от Китай, - доцент, магистърски ръководител, заместник-председател на Асоциацията на младите художници в Чунцин, директор на Комитета по графика на Асоциацията на художниците в Чунцин и член на Асоциацията на китайските художници. 

В състава на българското жури са включени: Петър Лазаров -  художник и преподавател, активен в областта на художествените отпечатъци, илюстрации за изящни печатни книги (лимитирани издания) и екслибриси; Емануела Ковач - преподавател, асистент по графика, член на Съюза на българските художници в България; Димо Колибаров - професор във Факултета по графично изкуство в Националната академия по изкуствата; Димчо Миланов - художник от световна класа, чиито творби притежават Принц Чарлз, Н.В. Симеон Сакскобургготски, галерии и частни колекции в Европа, Азия и Америка.  

Над 60 е общият брой на страните от всички континенти, които се представят в Международното биенале на графиката във Варна. Сред тях има страни с вековни традиции в графичното изкуство като Китай, Япония, Тайланд, Полша, Индия, Турция и Италия. Несъмнен интерес предизвиква участието на страни като Перу, Иран, Непал, Парагвай, Сирия, Конго и Пуерто Рико. Произведенията, включени в биеналето, редовно са канени да участват на редица международни изложби и форуми, което е доказателство за престижа на Варненското биенале.

2025 © Варна е