Мобилно меню

Вход свободен във Военноморския музей във Варна за 6 май

Музеят посреща деня на храбростта с тематичната изложба "Хладното оръжие в Българската армия – символ на доблест и чест (1878 – 1946)"
Вход свободен във Военноморския музей във Варна за 6 май
506

В навечерието на Деня на храбростта и Празник на Българската армия Военноморският музей откри изложбата "Хладното оръжие в Българската армия – символ на доблест и чест (1878 – 1946)". В нея посетителите могат да се запознаят с образци на лично хладно оръжие от почти всички модели, съхранявани във фондовете на Националния военноисторически музей в София и на Военноморския музей.

Изложбата свидетелства за воинския дух на българина през годините, като проследява различните периоди, националните традиции и влиянията, оказани от другите армии. Освен изложените саби, шашки, шпаги и кортици посетителите ще имат възможност да се запознаят и как е изглеждал българският офицер в униформа с представително оръжие, благодарение на богатия графичен материал, който разказва и за промените в символиката на декорациите на хладното оръжие.

В изложбата са показани генералска и дипломатическа сабя, а един от малкото образци, на които е гравирано името на притежателя е сабята на генерал-майор Константин Кирков.

Изключителен интерес буди личната сабя на контраадмирал Вариклечков с изящната си изработка и с позлата на орнаментите.

Освен флотското оръжие, което се отличава със специфични морски мотиви, в изложбата са представени саби и кортици на артилерията, кавалерията, пехотата, въздушните войски и противопожарната служба.

На откриването на изложбата "Хладното оръжие в Българската армия – символ на доблест и чест (1878 – 1946)" присъстваха заместник-началникът на Щаба на ВМС капитан I ранг Ваньо Мусински, капитан II ранг Алберто Росати, представител на ВМС на Италия у нас, военнослужещи, офицери от запаса, колеги и приятели на Музея.

В празничния 6 май, изложбата и постоянната експозиция на Военноморския музей може да бъдат разгледани с вход свободен от 10 до 18 часа.

2023 © Варна е / снимки: Военноморски музей - Варна

Варна отбеляза 147 години от Освобождението на България

Честванията в морската столица приключват с тържествена заря-проверка по повод националния празник, на площад "Антон Новак"
Варна отбеляза 147 години от Освобождението на България

С поредица от празнични прояви във Варна отбелязаха 147 години от Освобождението на България. Честванията на 3 март в морската столица започна на площад "Св. Св. Кирил и Методий", където тържествено бяха издигнати националното знаме, флагът на Европейския съюз и флагът на Община Варна под съпровода на духовия оркестър на ВМС. След церемонията, представителните части на Варненския гарнизон преминаха в тържествен марш.

От Катедралния храм тръгна празнично шествие. Кметът Благомир Коцев положи цветя на паметника на варненските опълченци Георги Сивков и Стефан Иванов, сражавали се за свободата на България в Руско-турската освободителна война.

Венци и цветя в знак на признателност бяха положени на мемориалните паметници на воините-освободители в Морската градина от името на Областна администрация – Варна, Общински съвет – Варна,  Военноморски сили, Варненска и Великопреславска митрополия, Община Варна, Министерство на отбраната, Министерство на труда и социалната политика, ОД на МВР, районните администрации, парламентарно представени партии, общински съветници, неправителствени организации и граждани.

Празничната програма във Варна продължи във Фестивалния и конгресен център, където при вход свободен се проведе празничен концерт-спектакъл "Трети март – дух и памет".  В програмата се включиха Академичният танцов театър при Варненски свободен университет "Черноризец Храбър", представителните ансамбли, гайдарският оркестър и хорът при Средно училище за хуманитарни науки и изкуства "Константин Преславски" и ансамбъл "Българи". 

С тържествена заря-проверка на площад "Антон Новак" в Морската градина завършва честването на националния празник във Варна. 

2025 © Варна е