Мобилно меню

21 години по-късно: Стенли е "Отново обсебен"

Ремикс на един от най-популярните си хитове изпълнителят прави заедно с Fabrizio Parisi & The Editor
21 години по-късно: Стенли е "Отново обсебен"

Песента на Стенли "Обсебен" се превръща в истински химн на алтернативната българска музика в зората на новия век. Представено през 2002 година, парчето веднага се откроява с безапелационния си вокал, характерния текст и въздействащото черно-бяло видео на фона на разразилата се рап-вълна и ММ поп манията, която владее България. Стенли сам пише музиката на "Обсебен", а текстът е на Ина Григорова.

Вдъхновени от начина, по който песента „обсебва“ слушатели от всяко следващо поколение и до днес, 21 години по-късно, Fabrizio Parisi & The Editor създават нова версия, озаглавена „Отново обсебен“. Инструменталът е изцяло осъвременен, а Стенли влиза в студио и записва наново вокала. „Отново обсебен“ излиза и с официално видео, което е своеобразен реверанс към Димитър Митовски – създател на впечатляващото видео към оригинала на „Обсебен“. Музикалният клип е дело на младото креативно дуо The Trackers (Еда Кадирова и Евгени Гочев). Черно-бялата визуализация е дива и непредвидима, също като парчето, отбелязват анализатори.

Официалната премиера на „Отново обсебен“ в българския радио и ТВ ефир, YouTube канала на „Вирджиния Рекърдс“ и всички стрийминг платформи, се състоя на 27 януари.

2023 © Варна е

На концерт във Варна: Светлин Русев ще свири на тристагодишната цигулка Страдивариус

Изявата на 11 декември ще е първа по рода си в България
На концерт във Варна: Светлин Русев ще свири на тристагодишната цигулка Страдивариус

Във Варна ще е първият концерт с оркестър на Светлин Русев с тристагодишната цигулка Страдивариус, която Българската държава му връчи в края на октомври. На специална церемония на 31 октомври министърът на културата Найден Тодоров повери на виртуозния цигулар инструмента – реликва, създаден преди три века, на който доскоро свиреше Минчо Минчев.

Концертът ще е на 11 декември от 19 часа, в Зала 1 на Фестивалния и конгресен център във Варна.

Необикновената история на цигулката започва през 1716 г., когато е изработена от Антонио Страдивари, но е известна и с името "Барон Витгенщайн", защото дълги години е собственост на легендарната фамилия, втора по богатство след Ротшилд. С идването си на власт Хитлер започва системно да ограбва културни артефакти и произведения на изкуството. За да спаси цигулката от нацистите, Паул Витгенщайн тайно я изнася от дома си във Виена и я пренася нелегално в Швейцария през 1938 г. След време тя попада в Лондон, после в Ню Йорк. На нея свири концертмайсторът на Нюйоркската филхармония Джон Кориляно старши.

През 1977 г. Българската държава купува инструмента специално за Минчо Минчев.

От ноември тази година на цигулката свири Светлин Русев, а във Варна, на първия си за България концерт с оркестър с безценния инструмент, той ще изпълни Концерт за цигулка и оркестър № 1 (ла минор) на Дмитрий Шостакович. Варненският оркестър ще бъде дирижиран от маестро Григор Паликаров. Концертът е част от цикъла "Петите симфонии" и в неговата програма ще прозвучи Пета симфония на Сергей Прокофиев.

2024 © Варна е