Мобилно меню

Две събития в програмата на фестивала Варненско лято за 7 юни

Музика за театър от Кирил Дончев ще бъде представена в Градската художествена галерия в морската столица
Две събития в програмата на фестивала Варненско лято за 7 юни

Концерт, озаглавлен "ПУФ – ПАФ, ПУФ – ПАФ, ТУ – ТУУУ…!" представя част от музиката за театър на композитора Кирил Дончев, написана за постановки на някои от най-значимите български режисьори като Леон Даниел, Вили Цанков, Красимир Спасов, Иван Добчев и др. Концертът ще е на 7 юни, от 21 часа, в Градската художествена галерия във Варна. Той е част от програмата "Интермецо", която всяка година е своеобразен преход между международния театрален и международния музикален фестивал "Варненско лято".

Композиторът Кирил Дончев е роден през 1936 г. в Бургас и е автор на музиката за над 240 театрални постановки, над 65 игрални и повече от 30 документални филма. Възпитаник е на Българската държавна консерватория и до 1962 г. работи като диригент на Бургаския духов оркестър. През по-голямата част от 60-те години на ХХ век е композитор към театър "Българска армия", а през 70-те – към театър "София". От 1989 г. е композитор на Народния театър, но пише музика за постановки в цялата страна. През 2008 г. е удостоен с "Аскеер" за цялостно творчество.

В концерта "ПУФ – ПАФ, ПУФ – ПАФ, ТУ – ТУУУ…!" той излиза на сцената заедно със своите синове Антони Дончев и Георги Дончев, също изявени музиканти, както и с известния тромпетист Росен Захариев и барабаниста Димитър Семов, който работи с редица джаз формации.

На 7 юни, от 18:30 часа ще е второто представление пред варненска публика на спектакъла "Племе" на театър "Българска армия". Той ще се играе на Основна сцена на Драматичния театър "Стоян Бъчваров".

32-рото издание на Международния театрален фестивал "Варненско лято" продължава до 15 юни.

2024 © Варна е

Президентът на Съюза на театрите в Европа поставя във Варна "Както ви харесва"

Премиерата на Шекспировата класика в Драматичен театър "Стоян Бъчваров" ще е в средата на октомври
Президентът на Съюза на театрите в Европа поставя във Варна "Както ви харесва"

Световноизвестният румънски режисьор Габор Томпа, който е и президент на Съюза на театрите в Европа (UTE) за пръв път в България ще гостува. По покана от директора на Театрално-музикален продуцентски център Варна Даниела Димова, той пристига в началото на юли във Варна за кастинг на Шекспировата класика "Както ви харесва", която ще постави с екипа на Драматичен театър "Стоян Бъчваров". Премиерата предстои на 16 и 17 октомври 2024 г.

Драматург и преводач е Аглика Стефанова, позната като драматург на Варненския театър в различни периоди от неговото развитие. Tя е автор на Юбилейния албум за 100-годишнината на Варненския театър (2021) и преводач от френския оригинал на "Инстинктът" – изгубената първа пиеса в историята на театъра, чиято нова постановка се превърна в една от кулминациите в юбилейната програма.

Габор Томпа е роден през 1957 г. в Търгу Муреш. Той е театрален режисьор и педагог. Повече от 30 години е директор на Унгарския държавен театър в Клуж-Напока Румъния и артистичен директор на фестивала Interferences. Завършва режисура в Букурещ през 1981 г., негови учители са Ливиу Чулей, Михай Димиу, Каталина Бузояну, основоположници на известната румънска режисьорска школа. От 1989 г. преподава в Театралната академия в град Търгу-Муреш. Основател е на Театралния факултет в Клуж-Напока и ръководи катедрата по режисура от 1991 г. Автор е на над 100 театрални постановки в Румъния, Унгария, Канада, Франция, Австрия, САЩ, Словения, Чехия, Сърбия, Англия. От 2007 г. преподава режисура в Калифорнийския университет, Сан Диего.  

От 2018 г. Габор Томпа е президент на Съюза на театрите в Европа (UTE). По този повод той изтъкна, че като президент на най-престижната театрална организация в Европа ще работи за изграждането на мостове между старите и новите ценности, укрепване на репутацията на организацията и културния обмен между театрите, които членуват в UTE.

Съюзът на театрите в Европа (UTE) е основан през 1990 г. от Жак Ланг (френски министър на културата по онова време) и известния режисьор Джорджо Стрелер (директор на Пиколо театро в Милано) в подкрепа на културното и езиково разнообразие и инициирането на дългосрочни форми за международно сътрудничество. В момента Съюзът на театрите в Европа има над 40 членове, обединени от принципите на иновативното сътрудничество и международния обмен.

2024 © Варна е / снимки: ТМПЦ - Варна