Мобилно меню

Константин Соколов получи АСКЕЕР за главна мъжка роля

Актьорът от трупата на Варненския драматичен театър е отличен за образа на Петър в "Ботушът"
Константин Соколов получи АСКЕЕР за главна мъжка роля

В празничния 24 май за 33 път бяха връчени театралните награди АСКЕЕР. Призът за главна мъжка роля беше присъден на актьора от варненския драматичен театър "Стоян Бъчваров" - Константин Соколов. Той беше отличен за образа на Петър в "Ботушът" с режисьор Стоян Радев Ге.К. Припомняме, че спектакълът по текст на Лило Петров получи и награда Икар за драматургичен текст. Премиерата на "Ботушът" беше през пролетта на 2023 година. Спектакълът разказва за времето след 40-те години на миналия век у нас и за убийствата, без съд и присъда, извършвани в този период. 

Още един актьор от "Ботушът" беше номиниран за АСКЕЕР, но Недялко Стефанов не получи отличието за поддържаща мъжка роля. Призът в тази категория отиде при Иван Николов за ролите на Леонардо, Игор и Издателят в "Петрови в грипа и около него" по Алексей Салников, реж. Боян Крачолов, Народен театър "Иван Вазов" и ролята на Николай Иванович в "ПЛАТОНoff" от А. П. Чехов, реж.Маргарита Младенова и Иван Добчев, Театрална работилница "Сфумато". 

Отличието за главна женска роля заслужи Мария Стефанова за Розовата дама в "Оскар И Розовата дама" от Ерик-Еманюел Шмит, реж. Стефан Спасов,  Театър 199 "Валентин Стойчев". Приза за поддържаща женска роля беше връчен на Маргита Гошева за ролята на Пития в "Едип и пророците" по Софокъл, реж. Диана Добрева, Драматичен театър "Николай О. Масалитинов" – Пловдив. 

За най-добър спектакъл беше обявен „Красива птичка с цвят зелен“ по Карло Гоци, реж. Анастасия Събева, Драматичен театър "Гео Милев" – Стара Загора и Държавна опера – Стара Загора.

Отличието за моноспектакъл беше присъдено на "PRIMA FACIE" от Сузи Милър, консултант Светлана Янчева, сценография и костюми Ванина Цандева, с участието на Елена Телбис – продуцент: БАЗА Х. "PRIMA FACIE" e част от програмата и на тазгодишния фестивал "Варненско лято", който е едно от най-очакваните театрални събития в морската столица. Зрителите във Варна ще имат възможност да гледат отличения моноспектакъл на Елена Телбис на 4 и 5 юни, от 20 часа, в Градската художествена галерия "Борис Георгиев"

АСКЕЕР за режисура получи Веселка Кунчева за "Преображението" от Франц Кафка, Драматичен театър "Никола Вапцаров" – Благоевград. Наградата за драматургия беше присъдена на Борис Кръстев за "Кулата", Театър 199 "Валентин Стойчев". Отличието за сценография заслужи Мариета Голомехова за "Портретът на Дориан Грей" от Оскар Уайлд, реж. Веселка Кунчева, Драматичен театър "Рачо Стоянов" – Габрово и за "Преображението" от Франц Кафка, Драматичен театър "Никола Вапцаров" – Благоевград.

Приз за костюмография получи Елена Нацариду за "Крали Марко – последната балканска легенда" от Владимир Левчев, реж. Анастасия Събева, Драматичен театър "Сава Огнянов" – Русе. АСКЕЕР за театрална музика беше присъден на Емилиян Гацов – Елби за "Игри в задния двор" от Една Мазия, реж. Николай Поляков, Театър "София". 

Отличието за изгряваща звезда отиде при Сдружение "Шум и Бяс" за "Кино "Лента" от Мария Страшилова, Кино "Влайкова". 

Фондация "А'Аскеер" удости с почетен АСКЕЕР за творческа чест и принос в развитието на театралното изкуство актрисата Мимоза Базова. АСКЕЕР за цялостен принос към театралното изкуство беше присъден на актьора Руси Чанев

От Фондация "А'Аскеер" изтъкват, че наградите АСКЕЕР са единствени по рода си, които се дават "от артисти – за артисти" и всяко от тях е професионален и естетически избор на хора, правещи театър. През 33-годишната си история фондация „А‘Аскеер“ разглежда и оценява стотици творци и спектакли, а за настоящата церемония са включени представления, чиято премиера е била в периода от 1 април 2023 г. до 31 март 2024 година. Отличията са инициатива на театър "Българска армия" и според регламента в номинациите не се включват произведения на театъра. Носителите на наградите са излъчени след обсъждане и тайно гласуване на членовете на фондация "А'Аскеер". 

2024 © Варна е / снимки: Театър 199, БНР, Драматичен театър "Стоян Бъчваров", Драматичен Театър "Рачо Стоянов

Президентът на Съюза на театрите в Европа поставя във Варна "Както ви харесва"

Премиерата на Шекспировата класика в Драматичен театър "Стоян Бъчваров" ще е в средата на октомври
Президентът на Съюза на театрите в Европа поставя във Варна "Както ви харесва"

Световноизвестният румънски режисьор Габор Томпа, който е и президент на Съюза на театрите в Европа (UTE) за пръв път в България ще гостува. По покана от директора на Театрално-музикален продуцентски център Варна Даниела Димова, той пристига в началото на юли във Варна за кастинг на Шекспировата класика "Както ви харесва", която ще постави с екипа на Драматичен театър "Стоян Бъчваров". Премиерата предстои на 16 и 17 октомври 2024 г.

Драматург и преводач е Аглика Стефанова, позната като драматург на Варненския театър в различни периоди от неговото развитие. Tя е автор на Юбилейния албум за 100-годишнината на Варненския театър (2021) и преводач от френския оригинал на "Инстинктът" – изгубената първа пиеса в историята на театъра, чиято нова постановка се превърна в една от кулминациите в юбилейната програма.

Габор Томпа е роден през 1957 г. в Търгу Муреш. Той е театрален режисьор и педагог. Повече от 30 години е директор на Унгарския държавен театър в Клуж-Напока Румъния и артистичен директор на фестивала Interferences. Завършва режисура в Букурещ през 1981 г., негови учители са Ливиу Чулей, Михай Димиу, Каталина Бузояну, основоположници на известната румънска режисьорска школа. От 1989 г. преподава в Театралната академия в град Търгу-Муреш. Основател е на Театралния факултет в Клуж-Напока и ръководи катедрата по режисура от 1991 г. Автор е на над 100 театрални постановки в Румъния, Унгария, Канада, Франция, Австрия, САЩ, Словения, Чехия, Сърбия, Англия. От 2007 г. преподава режисура в Калифорнийския университет, Сан Диего.  

От 2018 г. Габор Томпа е президент на Съюза на театрите в Европа (UTE). По този повод той изтъкна, че като президент на най-престижната театрална организация в Европа ще работи за изграждането на мостове между старите и новите ценности, укрепване на репутацията на организацията и културния обмен между театрите, които членуват в UTE.

Съюзът на театрите в Европа (UTE) е основан през 1990 г. от Жак Ланг (френски министър на културата по онова време) и известния режисьор Джорджо Стрелер (директор на Пиколо театро в Милано) в подкрепа на културното и езиково разнообразие и инициирането на дългосрочни форми за международно сътрудничество. В момента Съюзът на театрите в Европа има над 40 членове, обединени от принципите на иновативното сътрудничество и международния обмен.

2024 © Варна е / снимки: ТМПЦ - Варна