Мобилно меню

Константин Соколов получи АСКЕЕР за главна мъжка роля

Актьорът от трупата на Варненския драматичен театър е отличен за образа на Петър в "Ботушът"
Константин Соколов получи АСКЕЕР за главна мъжка роля

В празничния 24 май за 33 път бяха връчени театралните награди АСКЕЕР. Призът за главна мъжка роля беше присъден на актьора от варненския драматичен театър "Стоян Бъчваров" - Константин Соколов. Той беше отличен за образа на Петър в "Ботушът" с режисьор Стоян Радев Ге.К. Припомняме, че спектакълът по текст на Лило Петров получи и награда Икар за драматургичен текст. Премиерата на "Ботушът" беше през пролетта на 2023 година. Спектакълът разказва за времето след 40-те години на миналия век у нас и за убийствата, без съд и присъда, извършвани в този период. 

Още един актьор от "Ботушът" беше номиниран за АСКЕЕР, но Недялко Стефанов не получи отличието за поддържаща мъжка роля. Призът в тази категория отиде при Иван Николов за ролите на Леонардо, Игор и Издателят в "Петрови в грипа и около него" по Алексей Салников, реж. Боян Крачолов, Народен театър "Иван Вазов" и ролята на Николай Иванович в "ПЛАТОНoff" от А. П. Чехов, реж.Маргарита Младенова и Иван Добчев, Театрална работилница "Сфумато". 

Отличието за главна женска роля заслужи Мария Стефанова за Розовата дама в "Оскар И Розовата дама" от Ерик-Еманюел Шмит, реж. Стефан Спасов,  Театър 199 "Валентин Стойчев". Приза за поддържаща женска роля беше връчен на Маргита Гошева за ролята на Пития в "Едип и пророците" по Софокъл, реж. Диана Добрева, Драматичен театър "Николай О. Масалитинов" – Пловдив. 

За най-добър спектакъл беше обявен „Красива птичка с цвят зелен“ по Карло Гоци, реж. Анастасия Събева, Драматичен театър "Гео Милев" – Стара Загора и Държавна опера – Стара Загора.

Отличието за моноспектакъл беше присъдено на "PRIMA FACIE" от Сузи Милър, консултант Светлана Янчева, сценография и костюми Ванина Цандева, с участието на Елена Телбис – продуцент: БАЗА Х. "PRIMA FACIE" e част от програмата и на тазгодишния фестивал "Варненско лято", който е едно от най-очакваните театрални събития в морската столица. Зрителите във Варна ще имат възможност да гледат отличения моноспектакъл на Елена Телбис на 4 и 5 юни, от 20 часа, в Градската художествена галерия "Борис Георгиев"

АСКЕЕР за режисура получи Веселка Кунчева за "Преображението" от Франц Кафка, Драматичен театър "Никола Вапцаров" – Благоевград. Наградата за драматургия беше присъдена на Борис Кръстев за "Кулата", Театър 199 "Валентин Стойчев". Отличието за сценография заслужи Мариета Голомехова за "Портретът на Дориан Грей" от Оскар Уайлд, реж. Веселка Кунчева, Драматичен театър "Рачо Стоянов" – Габрово и за "Преображението" от Франц Кафка, Драматичен театър "Никола Вапцаров" – Благоевград.

Приз за костюмография получи Елена Нацариду за "Крали Марко – последната балканска легенда" от Владимир Левчев, реж. Анастасия Събева, Драматичен театър "Сава Огнянов" – Русе. АСКЕЕР за театрална музика беше присъден на Емилиян Гацов – Елби за "Игри в задния двор" от Една Мазия, реж. Николай Поляков, Театър "София". 

Отличието за изгряваща звезда отиде при Сдружение "Шум и Бяс" за "Кино "Лента" от Мария Страшилова, Кино "Влайкова". 

Фондация "А'Аскеер" удости с почетен АСКЕЕР за творческа чест и принос в развитието на театралното изкуство актрисата Мимоза Базова. АСКЕЕР за цялостен принос към театралното изкуство беше присъден на актьора Руси Чанев

От Фондация "А'Аскеер" изтъкват, че наградите АСКЕЕР са единствени по рода си, които се дават "от артисти – за артисти" и всяко от тях е професионален и естетически избор на хора, правещи театър. През 33-годишната си история фондация „А‘Аскеер“ разглежда и оценява стотици творци и спектакли, а за настоящата церемония са включени представления, чиято премиера е била в периода от 1 април 2023 г. до 31 март 2024 година. Отличията са инициатива на театър "Българска армия" и според регламента в номинациите не се включват произведения на театъра. Носителите на наградите са излъчени след обсъждане и тайно гласуване на членовете на фондация "А'Аскеер". 

2024 © Варна е / снимки: Театър 199, БНР, Драматичен театър "Стоян Бъчваров", Драматичен Театър "Рачо Стоянов

С премиерен спектакъл във Варна отбелязват Световния ден на театъра

Постановката "Лавандулови момичета" на Стоян Радев Ге.К открива XII издание на Великденските театрални седмици в морската столица
С премиерен спектакъл във Варна отбелязват Световния ден на театъра

С българската премиера на "Лавандулови момичета" на обновената Сцена Филиал на ДТ "Стоян Бъчваров", във Варна отбелязват Световния ден на театъра. Спектакълът на Стоян Радев Ге.К открива XII издание на Великденските театрални седмици в морската столица. Вече са разпродадени билетите за първите три постановки на "Лавандулови момичета" пред варненска публика - на 27 и 28 март и 14 април. Желаещите да гледат спектакъла ще имат възможност да го направят на 28 април - дата, за която все още има билети.

Режисьорът Стоян Радев Ге.К разкрива, че решава да постави творбата на театралната сцена, привлечен от красивата история. Той изтъква и великолепния превод, който Златна Костова прави на пиесата "Ladies in Lavender" на Шон Маккена, адаптирана за сцена по разказа на Уилям Дж. Лок и по едноименния филм (на български "Дами в лилаво") от 2004 г. с участието на Джуди Денч и Маги Смит, чийто режисьор е Чарлз Данс.

Екипът, ангажиран в реализирането на "Лавандулови момичета" на сцената на варненския драматичен театър определя спектакъла като "...една много нежна и красива човешка история, която разказва за любовта. Любовта, която ни спохожда ненадейно и преобръща живота ни, за да ни направи по-добри – за нея няма възраст и време, за нея трябва по-често да говорим в днешната сурова и комерсиална действителност". 

Според анализатори "Лавандулови момичета" носи атмосферата и емпатията на "Паметта на водата" от Шийла Стивънсън - емблематичната постановка на Стоян Радев Ге.К. от 2013 година, с впечатляващо дълголетие на варненската театрална сцена.

От ДТ Стоян Бъчваров отправиха и специално послание по повод Световния ден на театъра на официалната си страница в социалните мрежи.

"Честит празник на всички, които обичат театъра! Честит празник на всички, които го разбират с цялото си същество, прекланят се пред изкуството и черпят вдъхновение от него! 

Честит празник на всички колеги, които се трудят неуморно, за да го има, на всички, които го поставят на първо място и знаят, че театър се прави преди всичко с любов!

Честит празник на великолепната варненска публика, изградила своя фин и висок естетически вкус, която продължава да го отстоява и така да подкрепя всички театрали!

Театърът е магия, театърът е енергия, театърът е любов!"

Световният ден на театъра World Theatre Day се отбелязва от 1962 г. по инициатива на Международния театрален институт.

"Времето е днес. Времето за нов, съвременен вид театър. Нов – като лице на младостта, която търси себе си и изразните си средства в театралните пространства в цяла България. И ако за младостта е присъщо да се забавлява, нека и НИЕ се присъединим към тази парти коалиция, вместо да се делим като общност, в това абсолютно разделно време за цяла България. Нека гледаме с перспектива на любимото ни изкуство и да се обединим в младостта, и да подарим един шанс за развитие и среща с публиката на младите в театъра. Вълнуващо и независимо изкуство се създава навсякъде, където има дух, ентусиазъм и талант. Да го почетем! Честит празник, скъпи колеги и любима публико!", заяви председателят на Съюза на артистите в България Христо Мутафчиев по повод празника.

2025 © Варна е / снимки: Драматичен театър “Стоян Бъчваров”; Съюз на артистите в България