Мобилно меню

Константин Соколов получи АСКЕЕР за главна мъжка роля

Актьорът от трупата на Варненския драматичен театър е отличен за образа на Петър в "Ботушът"
Константин Соколов получи АСКЕЕР за главна мъжка роля

В празничния 24 май за 33 път бяха връчени театралните награди АСКЕЕР. Призът за главна мъжка роля беше присъден на актьора от варненския драматичен театър "Стоян Бъчваров" - Константин Соколов. Той беше отличен за образа на Петър в "Ботушът" с режисьор Стоян Радев Ге.К. Припомняме, че спектакълът по текст на Лило Петров получи и награда Икар за драматургичен текст. Премиерата на "Ботушът" беше през пролетта на 2023 година. Спектакълът разказва за времето след 40-те години на миналия век у нас и за убийствата, без съд и присъда, извършвани в този период. 

Още един актьор от "Ботушът" беше номиниран за АСКЕЕР, но Недялко Стефанов не получи отличието за поддържаща мъжка роля. Призът в тази категория отиде при Иван Николов за ролите на Леонардо, Игор и Издателят в "Петрови в грипа и около него" по Алексей Салников, реж. Боян Крачолов, Народен театър "Иван Вазов" и ролята на Николай Иванович в "ПЛАТОНoff" от А. П. Чехов, реж.Маргарита Младенова и Иван Добчев, Театрална работилница "Сфумато". 

Отличието за главна женска роля заслужи Мария Стефанова за Розовата дама в "Оскар И Розовата дама" от Ерик-Еманюел Шмит, реж. Стефан Спасов,  Театър 199 "Валентин Стойчев". Приза за поддържаща женска роля беше връчен на Маргита Гошева за ролята на Пития в "Едип и пророците" по Софокъл, реж. Диана Добрева, Драматичен театър "Николай О. Масалитинов" – Пловдив. 

За най-добър спектакъл беше обявен „Красива птичка с цвят зелен“ по Карло Гоци, реж. Анастасия Събева, Драматичен театър "Гео Милев" – Стара Загора и Държавна опера – Стара Загора.

Отличието за моноспектакъл беше присъдено на "PRIMA FACIE" от Сузи Милър, консултант Светлана Янчева, сценография и костюми Ванина Цандева, с участието на Елена Телбис – продуцент: БАЗА Х. "PRIMA FACIE" e част от програмата и на тазгодишния фестивал "Варненско лято", който е едно от най-очакваните театрални събития в морската столица. Зрителите във Варна ще имат възможност да гледат отличения моноспектакъл на Елена Телбис на 4 и 5 юни, от 20 часа, в Градската художествена галерия "Борис Георгиев"

АСКЕЕР за режисура получи Веселка Кунчева за "Преображението" от Франц Кафка, Драматичен театър "Никола Вапцаров" – Благоевград. Наградата за драматургия беше присъдена на Борис Кръстев за "Кулата", Театър 199 "Валентин Стойчев". Отличието за сценография заслужи Мариета Голомехова за "Портретът на Дориан Грей" от Оскар Уайлд, реж. Веселка Кунчева, Драматичен театър "Рачо Стоянов" – Габрово и за "Преображението" от Франц Кафка, Драматичен театър "Никола Вапцаров" – Благоевград.

Приз за костюмография получи Елена Нацариду за "Крали Марко – последната балканска легенда" от Владимир Левчев, реж. Анастасия Събева, Драматичен театър "Сава Огнянов" – Русе. АСКЕЕР за театрална музика беше присъден на Емилиян Гацов – Елби за "Игри в задния двор" от Една Мазия, реж. Николай Поляков, Театър "София". 

Отличието за изгряваща звезда отиде при Сдружение "Шум и Бяс" за "Кино "Лента" от Мария Страшилова, Кино "Влайкова". 

Фондация "А'Аскеер" удости с почетен АСКЕЕР за творческа чест и принос в развитието на театралното изкуство актрисата Мимоза Базова. АСКЕЕР за цялостен принос към театралното изкуство беше присъден на актьора Руси Чанев

От Фондация "А'Аскеер" изтъкват, че наградите АСКЕЕР са единствени по рода си, които се дават "от артисти – за артисти" и всяко от тях е професионален и естетически избор на хора, правещи театър. През 33-годишната си история фондация „А‘Аскеер“ разглежда и оценява стотици творци и спектакли, а за настоящата церемония са включени представления, чиято премиера е била в периода от 1 април 2023 г. до 31 март 2024 година. Отличията са инициатива на театър "Българска армия" и според регламента в номинациите не се включват произведения на театъра. Носителите на наградите са излъчени след обсъждане и тайно гласуване на членовете на фондация "А'Аскеер". 

2024 © Варна е / снимки: Театър 199, БНР, Драматичен театър "Стоян Бъчваров", Драматичен Театър "Рачо Стоянов

104 години навършва варненският драматичен театър

Празникът на 12 март ще започне с водосвет и ще приключи със спектакъла "Клетка за пеперуди"
104 години навършва варненският драматичен театър

Варненският драматичен театър "Стоян Бъчваров" ще отбележи своята 104-та годишнина на 12 март. На тази дата през 1921 г. с първата постановка на режисьора Стоян Бъчваров "Инстинктът" от Анри Кистмекер започва летоброенето на театъра. Първоначално спектаклите се играят в единствената по онова време зала за културни прояви "Съединение" (сега Сцена Филиал) и това продължава до 1932 г., когато отваря врати красивата театрална сграда на площад "Независимост", една от архитектурните забележителности на съвременна Варна.

В празничния ден от 11.30 часа Отец Дончо Александров ще отслужи водосвет на обновената Сцена Филиал.

Преди това екипът на театъра ще поднесе цветя пред паметника на кмета Иван Церов, превърнал построяването на нов театрален дом в своя житейска кауза.

Вечерта предстои среща с хитовата комедия "Клетка за пеперуди", която – както знаят всички, които вече са я гледали, разказва за емоционалното ежедневие на артистите от едно кабаре. Бързите обрати, ефектните танци, докосващите песни, блясъкът на пайетите и бликащият от всяка сцена хумор пораждат чувства на радост и лекота, които любителите на комедийния жанр ценят.

Специален жест за рождения ден на театъра е подготвила художничката Калия Йорданова, дъщеря на скулптора Христо Йорданов (1915–1984), която дарява 4 негови скулптурни портрета на видните варненски актьори от 60-те и 70-те години на миналия век - Христо Динев, Венета Славчева, Георги Громов и Идеал Петров.

Изключително ценното дарение ще бъде огласено официално пред публиката на празничния 12 март, а в Световния ден на театъра 27 март скулптурните портрети ще бъдат изложени със специална церемония в театъра. Междувременно от 7 до 27 март в ГХГ "Борис Георгиев" Варна може да се види изложба с театралните и други скулптурни портрети на Христо Йорданов. Възпитаник на Андрей Николов и проф. Марко Марков, представител на класическия реализъм в изкуството, варненският творец създава вълнуващи творби, вписани в художественото наследство на нашия град. Експозицията, посветена на 110 години от рождението на автора, включва някои от най-добрите произведения на Христо Йорданов, в които с проникновената си наблюдателност и артистична сръчност той се доказва като майстор в пресъздаването на емоционалното състояние на портретувания. 

2025 © Варна е