Мобилно меню

На 6 декември църквата почита свети Николай Чудотворец

Народът нарича празника Никулден, имениците са почти 200 хиляди, а на трапезата традиционно се поднася риба, чието тяло е покрито с люспи, най-често – пълнен шаран
На 6 декември църквата почита свети Николай Чудотворец

Днес, 6 декември, отбелязваме един от най-важните празници в църковния календар, посветен на свети Николай Мирликийски Чудотворец, който се почита като избавител на пленниците и покровител на моряците, пътешествениците, търговците и банкерите.

ВАРНА Е припомня, че за днес от 18 часа на площад "Независимост" е планирано тържественото запалване на светлините на градската елха.

От Националния статистически институт честитиха празника на всички и информираха, че според данни от 2022 година в страната празнуват 186 457 именици, от които 5 2382 жени и 134 075 мъже. 28 987 души са заети в сектор „Парично посредничество“ и 3 606 души са ангажирани в рибния сектор.

Празникът на св. Николай попада във времето на Рождественския пост и в този ден много православни християни приемат свето Причастие, а за празничната трапеза приготвят рибни ястия, които носят в храма за освещаване.

Много храмове в България носят името на Мирликийския Чудотворец. Никулден е празник на град Бургас, чиито жители са го избрали за свой небесен покровител.

На Никулден празнуват всички българи носещи имената: Николай, Никола, Николина, Нина, Никол, Николинка, Кольо, Николета, Колю, Нено, Ненка, Ненко и др.

Честит имен ден! 

2023 © Варна е / снимка: НСИ

Занаятчийска изложба на музей Етър гостува във Варна

Експозицията "Майсторлък за бъдещето: Споделени умения, авторски търсения" ще бъде открита на 16 май, петък, в 16 часа и ще гостува в морската столица до 15 септември
Занаятчийска изложба на музей Етър гостува във Варна

Регионалният етнографски музей на открито "Етър" гостува във Варна с изложбата "Майсторлък за бъдещето: Споделени умения, авторски търсения".

Експозицията е подредена в Етнографски  музей – Варна и ще бъде открита на 16 май, петък, в 16.00 часа.

Изложбата представя традиционни и дизайнерски предмети, изработени от занаятчиите на музей "Етър" по време на реализация на проект "Майсторлък за бъдещето".

Проектът помага да се съхранят техните произведения и умения – материално и нематериално културно наследство. Процесът на изработка на традиционните изделия е документиран чрез 18 видео продукта, включени в изложбата във Варна.

Заповядайте в Етнографския  музей на ул. "Панагюрище" 22. Изложбата ще гостува във Варна до 15 септември 2025 г.

Работното време на музея е от 10 – 17 часа, почивни дни за месец май – събота и неделя, от началото на месец юни до края септември музеят ще почива само в понеделник.

Цената на билета за учащи е 3 лв., за възрастни 5 лв.

2025 © Варна е