Мобилно меню

Благомир Коцев: Повишаването на таксата за битови отпадъци ще подобри качеството на услугата

Това не е самоцелно и всички средства ще бъдат вложени в почистването на града, увери кметът на Варна
Благомир Коцев: Повишаването на таксата за битови отпадъци ще подобри качеството на услугата
546

Таксата за битови отпадъци във Варна не е увеличавана в последните 12 години и към момента тя е 0,98 промила върху данъчната оценка на жилищата за граждани и 3,9 промила – за фирми. Всички общини в страната искат повишаване на таксите, именно защото трябва да се подобри качеството на услугата. Това не е самоцелно и всички средства ще бъдат вложени в почистването на града. Това заяви кметът на Варна Благомир Коцев по време на сесия на варненския Общински съвет. 

Коцев направи сравнение с другите големи градове в страната, като поясни, че такса-смет в София е 1,6 промила за граждани и 10 промила за фирми, а в Пловдив - 1,8 промила - за граждани и 5,3 промила за фирми. 

Варна действително плаща най-ниските такси за сметосъбиране от всички големи градове.

За автоматично събиране и транспортиране на отпадъци морската столица плаща на фирмата 105 лв. на тон, София - 183 лв., Пловдив – 164 лв. а Бургас – 126 лв. За ръчно обслужване - събиране и транспортиране на отпадъци – Варна заплаща 82 лв. на тон, София – 183 лв., Пловдив – 164 лв. и Бургас – 126 лева за тон. За събиране на едрогабаритни отпадъци, ставката за Варна е 37 лв. за тон, София – 74 лв., а Бургас – 56 лв. 

Варна сега догонва старите ставки на такса–смет за другите общини. Тези приходи са ни необходими, за да можем да си свършим ефективно работата, обобщи кметът. 

Той припомни, че чистотата на града е абсолютен приоритет за Община Варна и се работи ежедневно в тази насока, организират се регулярни срещи с почистващата фирма, както и оползотворяващата организация, която обслужва съдовете за разделно събиране на отпадъци. 

Изключително трудно е да работим с договор за сметопочистване от 2021 година – със заложените преди четири години дейности, цени и кратност на услугата, посочи кметът. Той допълни, че

междувременно се е променила и икономическата ситуация - инфлацията, минималната работна заплата, цените на горивото. 

Ние продължаваме да настояваме, фирмата да се справи със задълженията си, тъй като е подписала този договор до 2026 година и е поела ангажимент и отговорност да го изпълнява, подчерта Коцев. По думите му това е ежедневна битка, в която администрацията полага усилия да убеди фирмата да си свърши работата. 

За целта се правят изключително много проверки от отдел „Екология“, налагат се санкции както върху граждани, така и върху фирмата, която е глобена с близо 1 млн. лв. – рекордна глоба, която до този момент не е била налагана за сметопочистване, изтъкна кметът. 

Той обясни още, че са водени многократни разговори и с фирмата, която извършва услугата за разделно сметосъбиране във Варна. Това е оползотворяваща организация, която има един кратък договор с Община Варна, в който е посочено единствено колко контейнери са разположени в града. Те получават заплащане за дейността си от продуктови такси от държавата и ние като община нямаме никаква възможност да я контролираме, нито да изискваме повече контейнери или завишена кратност на събирането на отпадъка, обясни кметът. 

Той каза още, че това е проблем на всички общини, който многократно е обсъждан на заседанията на Националното сдружение на общините. Всички участници в тези срещи сме обединени около идеята, че трябва да има промяна на закона, за да може общините да имат контрол над дейността, обясни Коцев. Той уточни, че контейнерите за разделно събиране се поставят до кофите за битова смет и нередовното им обслужване създава предпоставки за образуване на микросметища

2024 © Варна е / снимки: Фейсбук Благомир Коцев

49 години от потушаването на пожара на танкера "Ерма" отбелязаха във Варна

Церемонията се проведе пред паметната плоча на генерал-лейтенант Илия Дончев в градинката до ЖП гарата в морската столица
49 години от потушаването на пожара на танкера "Ерма" отбелязаха във Варна

С церемония по полагане на венци и цветя във Варна отбелязаха 49 години от потушаването на пожара на танкера "Ерма".

Пред паметната плоча на генерал-лейтенант Илия Дончев (1925 – 1996) – началник на Централното управление Противопожарна охрана - МВР в годината на инцидента на "Ерма" и ръководител на операцията по ликвидирането на пожара, беше отдадена почит към хората, които през юни 1977 г. застават на първа линия в една от най-критичните ситуации в историята на града.

На събитието присъстваха областният управител Марио Смърков, началникът на отдел "Отбранително мобилизационна подготовка" към Община Варна Георги Иванов, председателят на Общинския съвет Христо Димитров, директорът на Регионална дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" – Варна ст. комисар Стоян Стоянов, депутати, представители на ВМС, както и на различни организации.

Ветерани, участвали в събитията преди 49 години, споделиха спомени за трудните часове на борба с огнената стихия и за проявените смелост и професионализъм.

Този ден остава в паметта като един от най-драматичните и опасни моменти в съвременната история на града в мирно време. На 23 юни 1977 г. Варна се изправя пред една от най-големите си заплахи. На борда на танкера "Ерма", акостирал на пристанището и разтоварващ близо 18 000 тона нефт, отеква мощна експлозия, последвана от огромен пожар. Причината е техническа повреда в спомагателен генератор. При взрива в машинното отделение загиват механикът Александър Бонев и огнярят Никола Николов.

2026 © Варна е / снимка: Общински съвет - Варна