Мобилно меню

Демонстрация по спасяване на човек зад борд извършиха в деня на моряка във Варна

Сред важните проблеми в сектора е, че морското търсене и спасяване не са регламентирани в Закона за бедствията и авариите
Демонстрация по спасяване на човек зад борд извършиха в деня на моряка във Варна

За втора поредна година доброволците от сдружение "Булсар - к.д.п. Никифор Герчев" Матей Кънчев, Веселин Василев, Борислав Кънчев и катер от Пилотска станция Варна  извършиха успешно демонстрация на спасяване по сигнал "Човек зад борд".

Поводът бе Международния ден на моряка, който се отбелязва ежегодно на 25 юни.

В инициативата се включиха и водолази от клуб „Приятели на морето“, както и доброволци от Български червен кръст - Варна, които оказаха първа долекарска помощ на "пострадалите".

В демонстрацията участваха четири плавателни съда, които са собственост на членове на доброволческата организация "Булсар". Четирима от водолазите на клуб "Приятели на морето" влязоха в ролята на давещи се пред 3-то и 4-то кейово място на Морска гара (пристанище "Варна-Изток“) и бяха спасени от доброволците на "Булсар". След спасяването в открито море доброволците бяха транспортирани до брега и на "удавниците" беше оказана първа долекарска помощ от екип на Български червен кръст-Варна.

"Сдружението е създадено с цел търсене и спасяване на море и оказване на съдействие на държавните институции в тази благородна дейност - спасяването на човешки живот на море", каза председателят на Управителния съвет на "Булсар- к.д.п. Никифор Герчев" флотилен адмирал от запаса Коста Андреев.

Един от проблемите пред които е изправена доброволческата организация е, че морското търсене и спасяване не са регламентирани в Закона за бедствията и авариите.

"Нямаме държавно субсидиране, тъй като все още се борим с промените, които трябва да бъдат направени в Националното законодателство, за да можем да бъдем регистрирани като организация към общинските съвети и черноморските общини. Съгласно Закона за бедствията и авариите това към момента не е възможно, поне такъв беше отговорът на Община Варна, когато пуснахме искане към тях сдружението да бъде регистрирано като част от доброволческите сдружения към общината", коментира адмирал Коста Андреев.

Към момента членовете на сдружение "Булсар" наброяват около 70 души, като 30 от тях участват със собствени плавателни съдове в спасителни акции.

"Мога да кажа, че тези хора заслужават адмирации, тъй като са готови да жертват време и ресурси, за да помагат на хората в трудни ситуации на море", добави опитният адмирал.

Сдружението "Булсар" е създадено на 20 април 1996 г. по инициатива на капитан далечно плаване Никифор Герчев. Всеки, който иска да подпомогне дейността на организацията или да получи повече информация за инициативите, в които се включва доброволческото сдружение, може да го направи като посети сайта Bulsar.org.  Желаещите да подкрепят доброволческата организация могат да намерят дарителската сметка на сайта на сдружението.

2024 © Варна е / снимки: Сдружение "Булсар"

Варна търси европари за модернизация на лодкостоянката под Аспарухов мост

Общината ще кандидатства с проект за внедряване на иновативни решения и екологични технологии, а основната цел е да се създаде по-благоприятна среда за разтоварване и да се гарантира по-висок стандарт в качеството, контрола и проследимостта на улова
Варна търси европари за модернизация на лодкостоянката под Аспарухов мост

Община Варна ще кандидатства с проект за подобряване на инфраструктурата и модернизация на лодкостоянка под Аспарухов мост. Комисията по европейски въпроси и международно сътрудничество към Общински съвет – Варна даде съгласието администрацията да подаде проектно предложение по процедура "Подобряване на инфраструктурата на рибарските пристанища, рибните борси, местата на разтоварване и лодкостоянките, с цел да се улесни разтоварването и съхранението на нежелания улов". Процедурата се финансира по Програмата за морско дело, рибарство и аквакултури 2021-2027 г.

Проектното предложение ще бъде изпълнено на територията на Южна промишлена зона, район "Аспарухово".

Територията, върху която ще се прилага инвестицията, е предоставена за управление на Община Варна.

Проектът включва цялостно подобрение на територията чрез внедряване на иновативни решения и екологични технологии. Основната цел е да се създаде по-благоприятна среда за разтоварване и да се гарантира по-висок стандарт в качеството, контрола и проследимостта на улова. Сред основните дейности са изграждането на съоръжения за събиране на риболовни уреди, излезли от употреба, както и на съоръжения за разделно събиране, съхранение и транспортиране на отпадъци от акваторията и от площадката на обекта.

Част от инвестиционното намерение е и инсталиране на фотоволтаични панели върху покривите на сградите за осигуряване на енергия от възобновяеми източници за собствено ползване. Ще бъдат изградени колонки за електрозахранване и водоснабдяване с възможност за индивидуално отчитане на консумацията. Освен това се предвижда осигуряване на специализирани помещения за съхранение на риболовен инвентар, включително на принадлежности, излезли от употреба, както и пасивно уловени отпадъци от морето. Други планирани дейности са подмяна на електрически, ВиК и ОВК инсталации, изграждане на рампа и санитарни възли, достъпни за хора с увреждания, както и цялостно облагородяване на зелените площи и подобрение на съществуващата инфраструктура.

Минималният размер на допустимата безвъзмездна финансова помощ за инвестиции в съществуващи лодкостоянки е до 80 хил. лв., а максималният – до 1 млн. лв.

Безвъзмездното финансиране е в размер до 100 % от размера на одобрените и реално извършени инвестиционни разходи. Крайният срок за кандидатстване е 2 май 2025 година.

2025 © Варна е