Мобилно меню

Експерти: Не се очаква поскъпване на жилищата през 2024-та

Купувачите избират по-бавно и внимателно и не са склонни на компромиси, отбелязват анализатори на пазара на недвижими имоти у нас
Експерти: Не се очаква поскъпване на жилищата през 2024-та
540

Пазарът на недвижими имоти в България остава балансиран в последното тримесечие на 2023 година. Това показват данните на агенция  за недвижими имоти.

Информацията, поместена в Агенцията по вписванията показва, че у нас сделките на годишна база намаляват, въпреки отчетен ръст през четвъртото тримесечие на годината. Забелязва се и забавен ръст на цените, особено сравнено със случилото се през 2022 година, когато бе отчетен пик в това отношение. Тогава цените на имотите в България бяха достигнали исторически най-високи нива.

На какво се дължи спадът в броя сключени сделки на пазара на недвижими имоти в България, анализират експерти. 

Специалистите отбелязват, че един от основните фактори за отчетената тенденция е поведението на купувачите, които са по-склонни да изчакват, избирайки по-бавно и по-внимателно, преди да влязат в сделка. За разлика от предходни години, те не са толкова склонни на компромиси.

Една от причините за това изчакване е желанието на купувачите да разберат какво ще се случи с лихвите по ипотечните кредити, докато други се надяват да се стигне до спад в цените на недвижимите имоти. Тук трябва да се отбележи, че в големите градове на страната цените на имотите са достигнали стойности, които ги правят недостъпни за немалка част от евентуалните купувачи.

Сред причините за по-малкото сделки е и намаленото предлагане на жилища тип “ново строителство”, както и по-малкото налични имоти на вторичния пазар. 

По-високите цени на имотите от своя страна водят и до тегленето на по-големи кредити. Данните на една от водещите банки в страната показват, че средният размер на кредитите у нас отбелязват ръст с 10% и достига до сумата от 200 000 лева, като около 60% от жилищните сделки в България се сключват посредством тегленето на ипотечен кредит. Може да се каже, че към момента България остава една от страните с най-ниски лихви по ипотечните кредити в Европа.

В сравнено с третото тримесечие на годината, през четвъртото се забелязва ръст на сключените сделки с недвижими имоти в страната. В София са били сключени 10 075 сделки, сравнено със 7001 през предходното тримесечие. Ръст се отбелязва още в градове като Пловдив, Бургас и Варна, а общо за страната сключените сделки са 62 398, сравнено с 54 277 за третото тримесечие на 2023 година. Както обаче експертите отбелязват, забелязва се спад сравнено с данните от пиковата в това отношение 2022 година.

Същевременно от данните на НСИ за третото тримесечие на 2023 година разбираме, че въведените в експлоатация новопостроени жилищни сгради за страната са 1239, което бележи спад със 7.3%, сравнено със същия период за 2022 година. Тук може да се отбележи, че най-голям е дялът на новопостроените къщи - 76%, следвани от жилищни кооперации - 15.3%.

И през четвъртото тримесечие на 2023 година се запазва тенденцията купувачите да търсят по-големи апартаменти с цел живеене. Най-предпочитани са тристайните жилища, следвани от двустайните. Забелязва се по-слаб интерес към многостайните, както и към едностайните. Тук клиентите предпочитат вече завършени имоти, включително обзаведени. 

Данните показват, че цените на жилищата запазват нивата си, като няма съществени промени спрямо предходното тримесечие. 

Не се забелязват съществени разлики при пазара на ваканционни имоти в страната, сравнено с предходните тримесечия на годината. Търсенето продължава да бъде в застой, като остава нисък и броят на сключените сделки. Въпреки това, спад на цените на ваканционните имоти не се отчита. Средната цена на студио остава около 1000 евро на кв.м., а на двустайни апартаменти - между 1050 и 1100 евро на кв.м. При тристайните апартаменти цените достигат 1200 евро на кв.м.

На този етап очакванията за новата 2024 година на пазара на недвижими имоти в България са положителни. Би следвало да наблюдаваме умерен и балансиран пазар, без сериозни трусове, отбелязват специалисти в бранша. Възможно е да се забележи плавно покачване на лихвите по ипотечните кредити, но същевременно и нарастване на доходите. Съществуващата инфлация в страната се очаква да остане на умерени нива. По отношение на цените на жилищата, там не се очакват особено съществени промени, а по-скоро задържане на настоящите нива.

2024 © Варна е

Над 100 000 са жилищните сгради във Варна

По-голямата част от жилищата са с две и три стаи
Над 100 000 са жилищните сгради във Варна

Към 31 декември 2023 г. жилищният фонд в област Варна се състои от 105 800 жилищни сгради или с 0.4% повече в сравнение с 2022 година. В градовете се намират 55.8% от всички жилищни сгради, а в селата - 44.2%. Жилищните сгради в областта представляват 5.1% от общия жилищен фонд в страната, отбелязват от Териториално статистическо бюро Североизток.

Според разпределението на жилищните сгради по конструкция преобладават тухлените сгради (с бетонна плоча или с гредоред) - 92.6 хил. или 87.5% от всички жилищни сгради. Стоманобетонните жилищни сгради в областта са 3.4%, панелните - 1.3%, а сградите с друга конструкция - 7.8%.

Най-висок е относителният дял на жилищните сгради, построени в периода 1946-1960 г. - 16.5%, а най-нисък на тези, построени до 1918 г. и от началото на 2021 г. - по 1%.

Към 31 декември 2023 г. броят на жилищата в област Варна е 286.8 хиляди.

В градовете се намират 236.3 хил. жилища или 82.4% от общия брой.

По-голямата част от жилищата са с две и три стаи - 70.9% от всички жилища в областта, следвани от жилищата с четири и повече стаи - 22.4%, а едностайните са 6.7%.

Средният брой лица на едно жилище отчетен в област Варна е 1.5, като за градовете показателят е също 1.5 лица, а за селата - 1.4.

Общата полезна площ на жилищата в областта е 22 847.1 хил. кв. метра. Средната полезна площ на едно жилище в областта е 79.7 кв. м., като в градовете тя е 79.2 кв. м., а в селата - 81.6 кв. метра.

Основните признаци, характеризиращи благоустроеността на жилищата, са електрификация, водоснабденост, канализация, и изградена инсталация за централно или местно отопление (парно или газ).

От всички 286.8 хил. жилища в област Варна 70.1% са електрифицирани, с водопровод и канализация.

Електрифицираните жилища с водопровод, канализация и с централно или местно отопление са 3.8%, само електрифицираните - 4.8%, а електрифицирани само с водопровод - 20.8%.

2024 © Варна е