Мобилно меню

Над 300 ученици се включиха в големия концерт за 42-рата годишнина на СУ "Неофит Бозвели"

Над 300 ученици се включиха в големия концерт за 42-рата годишнина на СУ "Неофит Бозвели"

Повече от 300 ученици от различни възрастови групи взеха участие в големия концерт, с който варненското СУ "Неофит Бозвели" отбеляза 42 години от създаването си. Празничната проява беше на 2 май, в зала 1 на Фестивалния и конгресен център в Морската столица.

Много родители и близки се настаниха с вълнение сред публиката, за да аплодират изявите на талантливите певци и танцьори от СУ "Неофит Бозвели". Сред специалните гости на събитието бяха кметът на район Младост Христо Христов, експерти от РУО-Варна и общинската дирекция “Образование” и др.

Празнично приветствие към всички присъстващи отправи директорът на СУ "Неофит Бозвели" Ивелина Петкова. Тя подчерта, че училището изпраща една година, изпълнена с предизвикателства, но и с много хубави моменти. Директорът на СУ "Неофит Бозвели" благодари за подкрепата на РУО-Варна, община Варна и Районно кметство Младост, както и на всички учители, родители и ученици. Тя подчерта, че благодарение на съвместните усилия са поставени основите за модернизация на училището, съобразно актуалните изисквания. Г-жа Петкова съобщи, че за новата учебна година в СУ "Неофит Бозвели" ще бъдат разкрити две нови професионални направления за завършилите основно образование, ще бъде увеличен и броят на паралелките в първи, пети и осми клас. Добрите новини, които директорът на училището представи, бяха посрещнати с бурни аплодисменти от ученици, родители и учители, след което празничният концерт продължи с подобаващо настроение.

В пъстрата програма на събитието бяха включени фолклорни и съвременни танци и песни, както и специална спортна хореография. Гости на сцената бяха и ученици от Средното училище за Хуманитарни науки и изкуства "Константин Преславски", които участваха с две изпълнения.

Сценарият и режисурата на концерта са дело на енергичния и талантлив преподавател по хореография в СУ "Неофит Бозвели" Станислав Тодоров. В сериозната подготовка на събитието той беше подкрепен от учителите в училището, а децата се включиха сериозно и отговорно в многобройните репетиции, които бяха гаранция за безпроблемното протичане на концерта.

Част от красивите костюми за събитието бяха осигурени от СУ "Неофит Бозвели", а други, заети от училища, с които се поддържат добри партньорски взаимоотношения.

Грандиозният концерт, с който СУ "Неофит Бозвели" отбеляза 42-рата си годишнина е в пълно съзвучие с актуалната тема в доброволческото състезание Купата на Героите - "Достъп до култура", в което децата от клуб "Добросторници" към училището активно участват. Той бе кулминация на празничните чествания на 2 май, а през целия ден в училището бяха организирани различни занимания по интереси, в които се включиха всички ученици. Част от тях се отдадоха на творческо писане на есе, други рисуваха и създаваха постери. Много от занятията на 2 май бяха посветени и на патрона на училището - Неофит Бозвели. Имаше разбира се и весели спортни игри, както и викторина, в която най-находчивите показаха своите знания.

Всички творчески работилници в СУ "Неофит Бозвели" на 2 май бяха организирани и ръководени от креативните и всеотдайни учители, които подкрепят талантите на децата през цялата година. Подредена беше и изложба с най-красивите творби на изявени художници от училището.

2023 © Варна е / снимки: СУ "Неофит Бозвели"

Отличиха 41 проекта на ученици в Националния исторически конкурс "Будител" във Варна

Наградите бяха връчени на официална церемония в Актовата зала на Първа езикова гимназия по време на конференцията "Молитва за България" с гост-лектор проф. Милко Палангурски
Отличиха 41 проекта на ученици в Националния исторически конкурс "Будител" във Варна

Над 220 проекта участваха в VІII Национален ученически конкурс за историческа памет "Будител", посветен на борбите на българите за национално обединение. Събитието се провежда под патронажа на кмета на Варна. 41 от най-добрите ученически разработки бяха наградени на официална церемония в Актовата зала на Първа езикова гимназия.

С наградата на кмета на Община Варна плакет и парични награди беше удостоен екипът на Диляна Георгиева, Стефани Методиева и Николай Николов от СУ "Д. Маринов" - Лом, с ръководител Аделина Димитрова и Верислава Михайлова, за видеофилм със заглавие "Йонка Маркова – "Амазонката с войнишки шинел". Наградени са и Националната гимназия по прецизна техника и оптика "М. Ломоносов", град София, екип от Анна Димитрова и Михаил  Керемидчиев с ръководител Б. Запрянов за  презентация "Разделените българи - Западните покрайнини на България - Струмишко, Трънско, Босилеградско, Кулско и Царибродско". Отличията бяха връчени от Доника Михалева, главен експерт от общинската дирекция "Образование и младежки дейности". Тя подчерта, че броят на участниците в конкурса, финансиран от Община Варна, се увеличава с всяка изминала година, което е показателно, че родолюбивата инициатива намира все повече съмишленици.

Поздравления към победителите и към учителите, които предават пламъка на родолюбието на своите ученици, поднесе и д-р Ирена Радева, началник на РУО - Варна. Директорът на Първа езикова гимназия Ангел Митев на свой ред благодари на всички, подкрепили реализацията на събитието, както и на учениците, които с творбите си допринасят за съхраняването на българщината.

Награждаването се проведе в рамките на Националната ученическа конференция на тема "Молитва за България". Гост-лектор тази година беше един от най-изтъкнатите изследователи и специалисти в модерната история на България, проф. Милко Палангурски. Неговата лекция и последвалата дискусия бяха посрещнати с огромен интерес. Едно от най-важните неща, които той изтъкна, е да не забравяме в нашата историческа памет постигнатото от предците ни. За по-малко от 10 години България не само извоюва своята свобода, но и обединява част от териториите си, останали по силата на Берлинския договор извън нея. Само нашата Родината на Балканите успява да постигне своята независимост по безкръвен начин и да застане отново равноправна на политическата карта на Европа.

Конференцията беше обогатена с представянето и лекцията на доброволците от Варненския клон към НД "Традиция", които със своя емоционален разказ, представяйки въоръжение, униформи и знамена, разказаха за бойния път на българските войници от Осми пехотен приморски полк, сражавали се в началото на ХХ в. по бойните полета на Македония, Тракия и Добруджа в името на обединението и защитата на родината.

Ето и всички наградени в VІII Национален ученически конкурс за историческа памет "Будител"

Категория Есе и категория Видео-Есе

  • Две първи места получи Любомир Колев с р-л Димитър Димов - главен учител, СУ "П. Р. Славейков", Кърджали
  • Второ място - Десислава Маринова, СУ "П. Р. Славейков", гр. Кърджали
  • Второ място - Вяра Маринова, Първа езикова гимназия, Варна
  • Трето място – Рая Цончева, ПМГ " Васил Друмев", гр. В. Търново

Категория Доклад

  • Първо място - Калина Бърнева, р-л Нели Димова, Първа езикова гимназия, гр. Варна,
  • Второ място - Мартина Стоянова, Станислава Сълева, Тереза Красимирова, СУ "Георги Бенковски", гр. Тетевен
  • Трето място - Любомир Колев, СУ "П.Р.Славейков", гр. Кърджали

Категория Драматизация

  • Първо място - Даяна Хинкова и Мартин Димитров, р-л Виолета Йорданова, СУ "Стоян Заимов", клуб "Завет" – Плевен
  • Второ място – Школа "Историка", р- л Димитър Димов - главен учител, СУ "П.Р.Славейков", Кърджали
  • Трето място - Калина Бърнева, Школа "История", Първа езикова гимназия Варна

Категория Видео филм

  • Първо място - Иван Гичев, Първа езикова гимназия Варна
  • Второ място - Никола Павлов, СУ "Димитър Маринов", гр. Лом
  • Трето място - Калина Бърнева, Първа езикова гимназия, Варна

Категория Презентация

  • Първо място - Кристияна Дундакова, Клуб "Завет", СУ "Стоян Заимов", гр.Плевен
  • Второ място - Симеон Минков и Даниел Марчев, Първа езикова гимназия, гр. Варна
  • Трето място - Любомир Колев, СУ "П.Р.Славейков", гр. Кърджали

Поощрения

  • Ема Станкова, МГ "Д-р Петър Берон", гр. Варна
  • Кристиана Стоянова, ПМГ "Васил Друмев", гр. В. Търново
  • Симоне Чиприанова, ПМГ "Васил Друмев", гр. В. Търново
  • Катя Таскова, Клуб "Творци", ПГО "Ел. Багряна", гр. Бяла Слатина

Голяма награда от Кмета на Община Варна

Диляна Георгиева, Стефани Методиева, Николай Николов, СУ "Димитър Маринов", гр. Лом

НПГПТО "М. Ломоносов", гр. София

Специални награди

  • Награда от Фондация "Българска памет", Школа "История", Първа езикова гимназия, гр. Варна
  • Награда от Фондация "Българска памет", Клуб "Кино", ПГТЛП, гр. Попово
  • Награда от Фондация "Българска памет", Школа "Историка", СУ "П. Р. Славейков", гр. Кърджали
  • Награда от Фондация "Христо Ботйов", Катя Таскова, клуб "Творци", ПГО "Ел. Багряна", гр. Бяла Слатина
  • Награда от Фондация "Христо Ботйов", Анна-Мария Вълчева, ІV ЕГ "Фр. Ж. Кюри", гр. Варна
  • Награда от Национален Дворец на децата, Ния Тодорова, Мария-Магдалена Тодорова, Никола Филипов, СУ "Димитър Маринов", гр. Лом
  • Награда от Държавен архив – Варна, Анна Димитрова и Михаил Керемедчиев, НПГПТО "М. Ломоносов", гр. София
  • Награда от РИМ – Варна, Теодора Минова, ПГ "Димитраки Хаджитошин" гр. Враца
  • Награда на Емил Радев, Йордан Пенев, ПМГ "Васил Друмев", гр. В. Търново
  • Награда на Емил Радев, Димитър Методиев, НПГПТО "М. Ломоносов", гр. София
  • Награда на Емил Радев, Галя Йотова, СУ "Георги Бенковски", гр. Тетевен

Награда от Национална асоциация "Г.С.Раковски"

  • Красен Грудов, МГ "Д-р Петър Берон", гр. Варна

Награда на УН към Първа ЕГ

  • Мина Стоянова, Първа езикова гимназия, гр. Варна
  • Марина Плугчиева, Първа езикова гимназия, Варна
  • Деляна Димитрова, Първа езикова гимназия, гр. Варна
  • Емилия Димиева, Първа езикова гимназия, гр. Варна
  • Виктор Вълчев, Дария Ганчева, Теодора Иванова, Първа езикова гимназия, гр. Варна

Награда на Школа "История" при Първа езикова гимназия, гр. Варна

  • Любомир Колев, СУ "П. Р. Славейков", Кърджали
2024 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Варна