Мобилно меню

Напусна ни именитият художник Венцеслав Антонов

Той беше дългогодишен директор на едно от най-популярните културни събития в морската столица - Международното биенале на графиката
Напусна ни именитият художник Венцеслав Антонов

Напусна ни художникът Венцеслав Антонов. Тъжната вест съобщиха негови колеги. Венцеслав Антонов беше дългогодишен директор на Галерията за графично изкуство - Варна, и на Международното биенале на графиката - Варна.

"Българското изкуство изгуби един от безспорните авторитети в графиката, а варненската артистична общност - едно от най-ярките си лица. Творец на категоричния жест и изказ, Венци Антонов ще остане в сърцата ни със силата на своя дух и своите произведения", отбелязват от Градската художествена галерия във Варна.

Венцеслав Антонов посвети десетилетия от своя живот на графичното изкуство - като артист и като организатор на най-престижния в тази област форум в България. Един от инициаторите на Варненското биенале, Антонов беше негов директор от 1997 г. и в продължение на десетилетия отстояваше съществуването на този високопрофесионален форум.

"Познаваме го като четящ човек с интереси в областта на историята и литературата, религиите, интелектуалните и културни постижения на човечеството. Изкуството му притежава геометрична композиционна организация, характеризираща се с наслагване на свободни плоскости в дълбочина.

В неговото творчество реалното пространство е заменено с условно, чисто художествено, лишено от натурност.

Иконографията му достига до геометричен пластицизъм, в който линията е основно изразно средство и основен конструктивен елемент", отбелязват още от Градската художествена галерия във Варна.

Венцеслав Антонов е роден на 6 април 1942 г. в град Бяла Слатина. През 1971 г. завършва специалност „Приложна графика” при проф. Александър Поплилов в Национална художествена академия – София, и се установява във Варна. Участва в общи национални изложби, в изложби на варненските художници и в представителни изложби на българското изкуство в чужбина. Представя изкуството си в международни биеналета на графичното изкуство в Любляна, Берлин, Сао Пауло, Баден Баден, Битоля и др. Работи в областта на графиката, живописта, плаката, оформлението на книгата и пространственото художествено оформление. Негово дело са монументални творби в курортите Златни пясъци и Слънчев ден, и в квартал Аспарухово.

Носител е на награда Варна в категорията "Изобразителни изкуства" през 2003 г., на Голямата награда "Варна" за цялостно творчество през 2017 г., отличен е с почетен плакет от Министерството на културата за постижения в изкуството и с Гран при на фондация "Остен" за живопис през 2017 г.

Негови творби са притежание на художествени музеи и частни колекции в страната и чужбина, между които и Градската художествена галерия във Варна.

Поклон пред паметта му!

2024 © Варна е

Станислав Станчев - Бебето представя творчеството си в галерия “Тереза Зиковска”

Под наименованието “Синята планета” авторът обединява експозиция от дървени цветни релефи, изпълнени с оригинална техника, която смолянският художник разработва от двадесет години
Станислав Станчев - Бебето представя творчеството си в галерия “Тереза Зиковска”

Художникът Станислав Станчев - Бебето откри, в галерия „Тереза Зиковска“, във Варна своята изложба наречена “Синята планета”.

Изкуството на автора е силно въздействащо със своята искреност и самобитност. Създал е авторски собствен стил и техника, която подчертава звученето на цветността му и пластичността на формите. Творбите му изпълнени с причудливи, приказни същества, които приканват зрителя да навлезе в преобразена природа.

Ето какво Станислав Станчев споделя за творчеството си:

"Имам склонност да експериментирам и приемам моята работа като изследователска, затова използвам различни материали, похвати и изразни средства. Според мен те са толкова важни, колкото и темите.

Основните ми теми са свързани със света, живота и любовта на Синята планета, и обичта… Персонажите ми не са обременени от културно-исторически, религиозни, политически, класови, касови и други характеристики.

Някои от целите на изкуството, освен да създават добър вкус, са и да карат хората да мечтаят, да се вдъхновяват, да мислят и да се радват. Затова стремежът ми винаги е към иновации и неща, които не са правени досега, да са вдъхновяващи и интересни."

Художникът от Смолян, работи с няколко основни техники – цветни дървени релефи и пластики със сглобки, метални картини и няколко различни метала и техните окиси за цвят.

Талантът на автора е многопосочен, а една от най-големите му страсти е преобразяването на над петдесет архитектурни шедьовъра в Родопите в истински произведения на изкуството. Има реализирани многобройни изложби в България и чужбина. Неговото изкуство е разпръснато на пет континента, а самият той твори на два. Има три ателиета – двете са в Смолян, и едно в азиатската част на Истанбул, където пътува често за да изпълнява творчески поръчки.

Станислав Станчев е завършил "Текстил" в Средното специално художествено училище в Смолян, след което Моден дизайн в Академия „Жул Паскин“. Има множество участия в ревюта през 90-те години, печелил е награди и продължава да твори и в тази сфера.

2024 © Варна е / снимки: Яков Шустов, Фейсбук