Мобилно меню

Нов колективен трудов договор в сферата на образованието подписаха във Варна

Документът надгражда националния колективен трудов договор по отношение на средствата за квалификация и обучения, за представително облекло и отпуски
Нов колективен трудов договор в сферата на образованието подписаха във Варна
797

Нов колективен трудов договор в сферата на образованието бе официално подписан днес от кмета на Варна Иван Портних, Галина Димитрова - председател на Регионален синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“, Иванка Димитрова - председател на Независимия учителски синдикат към КНСБ, Свежина Димитрова - председател на Сдружението на директорите в средното образование, Веселин Рашев - председател на Синдиката на българските учители - Варна, и Светлан Илиев - областен председател на Съюза работодателите в системата на народната просвета.

"Искам да изразя нашата благодарност за всичко, което се прави за образованието в последните години във Варна. Това е поредният колективен договор, който увеличава придобитото досега. Варна е пример за социална ангажираност в цялата страната", каза Веселин Рашев.

По думите му документът надгражда националния колективен трудов договор по отношение на средствата за квалификация и обучения, за представително облекло и отпуски. Поздравление отправи и Свежина Димитрова от името на работодателските организации.

Кметът Иван Портних благодари на социалните партньори за активното сътрудничество. "Винаги сме уважавали работата на учителите, в днешните времена на изпитания е важно те да бъдат подкрепяни още по-активно. Убеден съм, че когато заедно гледаме в една посока, можем да постигнем още по- добри резултати", заяви кметът Иван Портних.

2023 © Варна е / снимка: Пресцентър Община Варна

Според проучване: Работодатели във Варна не планират наемане на нови служители

Изследването касае следващите 6 месеца и тенденцията е валидна за повече от половината работодатели в цялата страна
Според проучване: Работодатели във Варна не планират наемане на нови служители

Повече от половината от работодателите в страната няма да наемат нови служители през следващите шест месеца според седмото национално проучване на Българската конфедерация по заетостта (БКЗ). 32% от анкетираните 1197 компании не очакват промяна в числеността на заетите, докато 24% прогнозират да наемат нови служители. Други 20% планират намаление на персонала, а 24% не са сигурни дали ще разширяват или свиват екипите си между октомври 2024 г. и март 2025 г. Така нетният коефициент на заетостта — разликата между работодателите, които планират да намалят работната сила, и тези, които прогнозират да я увеличат, е +4%, или намаление с 12 процентни пункта спрямо предишното шестмесечие и спад с 6 процентни пункта в сравнение със същия период на 2023 година.

"Българските работодатели преживяват изключително трудни времена и това обяснява скромната прогноза от +4% — най-ниската от началото на изследването. Тя несъмнено е повлияна от неблагоприятните макроикономически и геополитически фактори, но според нашите наблюдения причина, поради която плановете им за развитие ще "буксуват", е продължителната липса на политическа стабилност в страната", коментира Надя Василева, председател на БКЗ.

Седем от дванадесетте индустрии, включени в проучването, регистрират по-слаби прогнози за наемане на нови служители през следващите 6 месеца. Като в сравнение с предишния изследван период най-голям спад отчитат секторите "Информационни технологии" (понижение от 5 процентни пункта) и "Търговия на едро и дребно", "Финансови и застрахователни дейности, недвижими имоти и бизнес услуги“ и „Хотелиерство и ресторантьорство", в които плановете на работодателите намаляват с 3 процентни пункта.

"Особено обезпокоителен е спадът от два процентни пункта в сектор "Производство", в който има над 500 хиляди заети. Намалението, от една страна, означава, че част от служителите ще загубят работата си, а, от друга, че предприятията не могат да намерят нужните кадри. Това отново ни връща в изходна точка А — липсата на стабилно правителство, което да вземе адекватни мерки по отношение на подготовката на тези кадри в комбинация с вноса им от трети страни", допълни Надя Василева.

В същото време работодателите от четири сектора споделят по-силни планове за наемане на служители в сравнение с предишния изследван период. Увеличението е най-голямо в секторите "Транспорт, складиране и комуникации" и "Строителство", където нетният коефициент на заетостта достига съответно +14% и +12%, следвани от "Публичен и социален сектор" и "Електричество, газ и вода" с нетен коефициент на заетостта от +7% и +3%. Прогнозата на работодателите в "Аутсорсинг" сектора намалява с 1 процентен пунт и достига коефициент на заетостта от +12%, в сектор "Добивна промишленост" коефициентът на заетост от -1% не търпи промяна, а в сектор "Селско, горско и рибно стопанство" намалява с 2 процентни пункта.

По отношение на отделните региони единствено плановете на работодателите в София и Русе да наемат нови служители през следващите шест месеца регистрират увеличение и достигат нетни коефициенти на заетостта от +74% и +2%. В сравнение с предишния изследван период прогнозите на работодателите във Варна и Бургас намаляват със съответно 3 и 6 процентни пункта, докато нетният коефициент на заетостта в Пловдив от +11% остава същият.

2024 © Варна е