Мобилно меню

Полети до 85 дестинации са извършвани от летище Бургас през 2022-ра

Най-много чуждестранни туристи са пристигнали от Полша
Полети до 85 дестинации са извършвани от летище Бургас през 2022-ра

 

1,63 милиона пътници са обслужени през изминалата 2022-ра на Летище Бургас, което е ръст със 72% спрямо предходната година, съобщават от фирмата концесионер на аеропорта в морския град. Изпълнени са полетни програми на 50 авиокомпании до 85 дестинации. Едномилионният пътник на летище Бургас през 2022-ра е посрещнат още в началото на месец август.

Петте страни от които на морския аеропорт са обслужени най-много пътници са: Полша (421 хиляди), Великобритания (372 хиляди), Чехия (201 хиляди), Германия (155 хиляди) и Израел (79 хиляди).

Водещите дестинации от Бургас са: Лондон, Варшава, Прага, Катовице и Тел Авив.

6 нови авиокомпании са изпълнили полети от и до Летище Бургас през изминалата година. Допълнени са и 3 нови маршрута към летищното портфолио – Анталия в Турция, Зиелона Гора и Полша и Бари в Италия.

Общо 12 293 полета са обслужени на летище Бургас през 2022-ра, като 5489 от тях са редовни, а 5169 - чартърни. Най-голям брой чартърни полети са обслужвали дестинациите Катовице, Прага, Варшава, Тел Авив и Манчестър.

Най-натоварените месеци на летище Бургас през 2022-ра са били юни, юли и август, като най-много пътници са били обслужени на 29 юли – общо 25 686 са преминали през летището на този ден.

Общо 6244 тона карго и поща са били превозени през годината.

2023 © Варна е / снимка: Фрапорт Туин Стар Еърпорт Мениджмънт АД / пресцентър

Водолази от ВМС се включиха в учение в Италия

Отработени са възможностите за използване на морски сили за специални операции на НАТО в плитководни райони и надводно положение
Водолази от ВМС се включиха в учение в Италия

От 11 до 15 ноември 2024 г. бойни водолази от Военноморските сили на Република България участваха в експерименталното учение на морските специални сили на НАТО "BOLD MACHINA 2024" (BOMA24), което се проведе в Ла Специя, Италия, съобщават от пресцентъра на ВМС.

Организатор на съюзническото мероприятие беше Командването за специални операции на НАТО (SOFCOM), а домакини бяха италианските ССО на ВМС (COMSUBIN) и Центъра на НАТО за морски проучвания и експерименти (NATO CMRE).

Целта на учението беше развитието на култура на иновации, свързани с предизвикателствата и възможностите, породени от технологичния прогрес в сферата.

Задачите на учението обхващаха провеждането на оперативен експеримент, тестове и отработване използването на морски сили за специални операции на НАТО в плитководни райони и надводно положение, при преодоляване на системите за охрана и отбрана на пристанища и критична подводна инфраструктура.

Използвани бяха различни апарати с отворена и закрита схема на дишане, както и подводни средства за придвижване.

В основата на концепцията на учението е залегнало управлението на сигнатурата на бойния водолаз в подводно положение, като се включва и измерването на акустичен профил, термален профил, магнитен профил и други специфични характеристики, уточняват от ВМС.

В учението взеха участие както военнослужещи от морските специални сили на страни-членки на Алианса и техни партньори, така и представители на академични общности и фирми, които произвеждат необходимото за техните действия оборудване.

2024 © Варна е / снимки: NATO Allied SOF Command, ВМС