Мобилно меню

Първото комплексно изследване за рибарството по нашето Черноморие, дариха на Варненската библиотека

Екземпляри от книгата ще получат също читалищни, училищни и университетски библиотеки
Първото комплексно изследване за рибарството по нашето Черноморие, дариха на Варненската библиотека

Първото у нас комплексно и интердисциплинарно изследване на рибарството по Черноморието беше издадено със съдействието на Местната инициативна рибарска група (МИРГ) „Варна – Белослав – Аксаково“. Книгата „Традиционна култура на морското рибарство“ е плод на задълбочените и дългогодишни проучвания на д-р Благородна Филевска – историк, етнолог, журналист и преводач от гръцки език. 

Екземпляри от ценното двутомно издание бяха дарени на Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“ във Варна. „Книгата представлява първото обобщено изследване за морското рибарство и макар че фокусът е  върху българското Южно Черноморие, дава богата представа за историята на местната морска култура, за традициите на хората, за които морето е не само поминък, но и смисъл на живот. Радвам се, че с финансовата подкрепа на МИРГ стана възможно издаването на научния труд на д-р Филевска. Книгата излезе от печат буквално преди дни и все още не е официално представена, но искаме да направим всичко възможно тя да стигне до повече хора тук, в морската ни столица“, отбеляза изпълнителният директор на МИРГ Велин Жеков при срещата си с директора на Варненската библиотека Радка Калчева.

Той информира, че предстои екземпляри от книгата да бъдат дарени и на читалищни, училищни и университетски библиотеки. „Това е начин да съхраним традициите на местната морска общност и на морското рибарство, което не бива да остава един носталгичен спомен, а трябва да продължи да се развива като икономически отрасъл“, коментира още Жеков.  

Миналата седмица за фонда на Регионалната библиотека във Варна беше дарена още една книга, издадена  със съдействието на МИРГ „Варна – Белослав – Аксаково“, както и на Фонд Култура на Община Варна и галерия „Ларго“ – първият том от биографичната поредица за художника Янко Маринов. Автор на книгата е дъщерята на големия творец – Лора Маринова, която е дългогодишен сценограф и главен художник на Варненската опера. 

В биографията на Янко Маринов са изследвани документи от Държавния архив, публикации от софийската, варненската и чуждестранната преса, неговите мемоарни книги, личната кореспонденция, дневниците и многобройните ръкописи от собствения му архив. Поредицата разказва за живота и творчеството на една от знаковите фигури в историята на изобразителното изкуство в България, а също и за процесите на варненската художествена сцена през втората половина на миналия век. 

Велин Жеков припомни, че Янко Маринов е дълбоко свързан с морето. „То е една от основните теми в творчеството му. Художникът, освен това, е възпитаник на първото Рибарско училище във Варна, в което учи през 20-те години на XX век“, изтъкна още изпълнителният директор на МИРГ.

2023 © Варна е

Варна търси европари за модернизация на лодкостоянката под Аспарухов мост

Общината ще кандидатства с проект за внедряване на иновативни решения и екологични технологии, а основната цел е да се създаде по-благоприятна среда за разтоварване и да се гарантира по-висок стандарт в качеството, контрола и проследимостта на улова
Варна търси европари за модернизация на лодкостоянката под Аспарухов мост

Община Варна ще кандидатства с проект за подобряване на инфраструктурата и модернизация на лодкостоянка под Аспарухов мост. Комисията по европейски въпроси и международно сътрудничество към Общински съвет – Варна даде съгласието администрацията да подаде проектно предложение по процедура "Подобряване на инфраструктурата на рибарските пристанища, рибните борси, местата на разтоварване и лодкостоянките, с цел да се улесни разтоварването и съхранението на нежелания улов". Процедурата се финансира по Програмата за морско дело, рибарство и аквакултури 2021-2027 г.

Проектното предложение ще бъде изпълнено на територията на Южна промишлена зона, район "Аспарухово".

Територията, върху която ще се прилага инвестицията, е предоставена за управление на Община Варна.

Проектът включва цялостно подобрение на територията чрез внедряване на иновативни решения и екологични технологии. Основната цел е да се създаде по-благоприятна среда за разтоварване и да се гарантира по-висок стандарт в качеството, контрола и проследимостта на улова. Сред основните дейности са изграждането на съоръжения за събиране на риболовни уреди, излезли от употреба, както и на съоръжения за разделно събиране, съхранение и транспортиране на отпадъци от акваторията и от площадката на обекта.

Част от инвестиционното намерение е и инсталиране на фотоволтаични панели върху покривите на сградите за осигуряване на енергия от възобновяеми източници за собствено ползване. Ще бъдат изградени колонки за електрозахранване и водоснабдяване с възможност за индивидуално отчитане на консумацията. Освен това се предвижда осигуряване на специализирани помещения за съхранение на риболовен инвентар, включително на принадлежности, излезли от употреба, както и пасивно уловени отпадъци от морето. Други планирани дейности са подмяна на електрически, ВиК и ОВК инсталации, изграждане на рампа и санитарни възли, достъпни за хора с увреждания, както и цялостно облагородяване на зелените площи и подобрение на съществуващата инфраструктура.

Минималният размер на допустимата безвъзмездна финансова помощ за инвестиции в съществуващи лодкостоянки е до 80 хил. лв., а максималният – до 1 млн. лв.

Безвъзмездното финансиране е в размер до 100 % от размера на одобрените и реално извършени инвестиционни разходи. Крайният срок за кандидатстване е 2 май 2025 година.

2025 © Варна е