Мобилно меню

Шабленският фар отваря врати за посетители на 18 август

Съоръжението е изградено по модел на едно от Седемте чудеса на света - Александрийския фар
Шабленският фар отваря врати за посетители на 18 август

Най-старият и висок фар по българското Черноморие - Шабленският фар отваря врати за посетители на 18 август (петък) по повод международния ден на морските фарове.

Съоръжението се намира на шест км от град Шабла и е един от най-посещаваните туристически обекти, поради атрактивното си разположение и богатата, над стогодишна история.

Морският фар е изграден в умален вариант по модел на едно от Седемте чудеса на света - Александрийския фар. Той изпълнява стратегическа функция да предпазва и насочва маршрута на корабите около морския бряг.

Любопитен факт е, че в Шабленския фар се съхранява послание от служители към бъдещите поколения, което ще бъде отворено, когато се отбелязва неговата 200-годишнина.

В близост до морското съоръжение интересна дестинация е плажът "Малкото море", който е предпочитан от туристите, търсещи тихо и спокойно място.

Двуезично издание за историята на фара в Шабла бе представено на широката публика през юни. Автори на книгата "Четири века фар Шабла. Най-старият действащ фар на Черно море" са историците от Регионален исторически музей - Добрич Цветан Сашев и Боян Тотев. Любопитното в нея са документи, които за първи път са публикувани и дават нов облик на историята на фара, отбелязва единият от авторите, историкът Цветан Сашев.

2023 © Варна е

На конференция във Варна: Обсъдиха морската сигурност в региона на Черно море

Влиянието на войната в Украйна върху военната, политическата, икономическата и транспортната безопасност на страната ни беше сред темите на форума
На конференция във Варна: Обсъдиха морската сигурност в региона на Черно море

Конференция, посветена на морската сигурност в региона на Черно море, се проведе във Варна. Влиянието на войната в Украйна върху военната, политическата, икономическата и транспортната безопасност на страната ни, както и националната политика по анализ и осигуряване на сигурността в региона бяха сред темите на форума. 

В конференцията се включи и заместник-кметът по сигурността на община Варна Илия Коев.

"Варна е не просто морски, но и туристически град и сигурността в региона на Черно море има пряко влияние върху развитието на туризма. Затова подобни конференции, които дават надеждна информация за процесите в региона, са особено полезни", изтъкна по време на форума Коев. По думите му Община Варна работи в тясно сътрудничество с Военноморските сили и Централното военно окръжие, с Висшето военноморско училище и с редица неправителствени организации. В администрацията има отдел "Отбранително-мобилизационна подготовка", пряко свързан със сигурността и с привеждане в готовност при военновременни условия, отбеляза зам.-кметът.

Конференцията за морската сигурност е организирана от Съюза на офицерите от резерва "Атлантик". Участие взеха представители на различни институции като Военноморските сили на Република България, Главна дирекция "Гранична полиция", ВВМУ "Н.Й.Вапцаров", неправителствени организации. 

2024 © Варна е / снимка: Пресцентър Община Варна