Мобилно меню

Следят за нерегламентирано изхвърляне на стари автомобилни гуми във Варна

Ще проверяват автосервизи и гумаджийници дали дейността им отговаря на всички регламенти
Следят за нерегламентирано изхвърляне на стари автомобилни гуми във Варна
770

Започват проверки за нерегламентирано изхвърляне на излезли от употреба автомобилни гуми. Дейностите ще се извършват от общинската дирекция „Екология и опазване на околната среда“ и районните кметства. Това стана ясно по време на редовната оперативка при кмета на Варна Благомир Коцев, в която участват представители на администрацията. За първи път след частичните избори, участие в срещата взеха и районните кметове на „Одесос“ Янислава Шопова и на „Приморски“ Николай Желязков, както и новият директор на дирекция „Култура и духовно развитие“ Светослава Георгиева.

Превантивни проверки ще се правят и на автосервизите и гумаджийниците, които следва да имат сключен договор с фирма за извозване на гумите. Вносителите имат ангажимент еднакви количества от продадените на пазара гуми да се изтеглят обратно за рециклиране. Затова нарушителите най-често са сред по-малките фирми, обясни заместник-кметът по екология Христо Рафаилов. В средата на месец октомври Община Варна публикува и информация за всички граждани с възможностите за изхвърляне на отпадъци. Там бе поместен и регистър на площадките, разположени на територията на община Варна, за предаване на излезли от употреба гуми. Информацията може да бъде открита ТУК.

В ход са ремонтните дейности на главната улица към Южната промишлена зона – западна наземна връзка. Участъкът е дълъг около 860 метра заедно с връзката към кораборемонтния завод „Булярд“. Ремонтът обхваща трасето от Северния пътен възел на Аспаруховия мост до Клаповия мост, включително с напречната връзка към „Булярд“, обясниха по време на оперативката от дирекция „Инженерна инфраструктура“. В ход са и текущите ремонтни дейности по запълване на дупки от пътната настилка в район „Одесос“ и в район „Вл. Варненчик“, докладваха от районните кметства. Кметът възложи да се направи пореден обход на всички улици, които са в процес на ремонт и отново да се проверят предвидени ли са джобове за контейнери, визирайки продължението на ул. „Прилеп“ към местност „Пчелина“ и ул. „Д-р Пискюлиев“. Срещи ще бъдат направени и по отношение на възможностите за безпрепятствено обслужване на съдовете за смет в района на ремонтните дейности на бул. „Република“ и бул. „Вл. Варненчик“ при Двете кули. По искане на кмета мерки ще се вземат и на временните спирки, които са обособени заради ремонтните дейности по бул. „Княз Борис I“.

За да не чакат гражданите в калта, необходимо е на първо време да се насипе чакъл, обясни зам.-кметът по правните въпроси Диан Иванов.

Кметът Благомир Коцев поиска още, до края на седмицата районните кметства да подготвят отчет за състоянието на подлезите в града. Целта е до края на годината да се възложат дейности по текущи ремонти там, където е най-наложително. Припомняме, че Община Варна подготвя паспортизация на всички подлези, която ще даде ясна представа за състоянието им и ще позволи качествени ремонти и поддръжка.

Заместник-кметът Илия Коев съобщи, че са връчени заповедите на общинското дружество „Пазари" за доброволно премахване на бараките на ул. „Д-р Пискюлиев“. По негови данни, от общинската фирма са обещали за търговците да бъде осигурено място във вътрешността на самия пазар, а бараките, разположени на втори ред, да бъдат приведени в добър вид.

2024 © Варна е

49 години от потушаването на пожара на танкера "Ерма" отбелязаха във Варна

Церемонията се проведе пред паметната плоча на генерал-лейтенант Илия Дончев в градинката до ЖП гарата в морската столица
49 години от потушаването на пожара на танкера "Ерма" отбелязаха във Варна

С церемония по полагане на венци и цветя във Варна отбелязаха 49 години от потушаването на пожара на танкера "Ерма".

Пред паметната плоча на генерал-лейтенант Илия Дончев (1925 – 1996) – началник на Централното управление Противопожарна охрана - МВР в годината на инцидента на "Ерма" и ръководител на операцията по ликвидирането на пожара, беше отдадена почит към хората, които през юни 1977 г. застават на първа линия в една от най-критичните ситуации в историята на града.

На събитието присъстваха областният управител Марио Смърков, началникът на отдел "Отбранително мобилизационна подготовка" към Община Варна Георги Иванов, председателят на Общинския съвет Христо Димитров, директорът на Регионална дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" – Варна ст. комисар Стоян Стоянов, депутати, представители на ВМС, както и на различни организации.

Ветерани, участвали в събитията преди 49 години, споделиха спомени за трудните часове на борба с огнената стихия и за проявените смелост и професионализъм.

Този ден остава в паметта като един от най-драматичните и опасни моменти в съвременната история на града в мирно време. На 23 юни 1977 г. Варна се изправя пред една от най-големите си заплахи. На борда на танкера "Ерма", акостирал на пристанището и разтоварващ близо 18 000 тона нефт, отеква мощна експлозия, последвана от огромен пожар. Причината е техническа повреда в спомагателен генератор. При взрива в машинното отделение загиват механикът Александър Бонев и огнярят Никола Николов.

2026 © Варна е / снимка: Общински съвет - Варна