Мобилно меню

Спасиха туркиня и украинец, опитали с гумена лодка да достигнат до Варна

Украинският гражданин има забрана за влизане и пребиваване на територията на Шенген
Спасиха туркиня и украинец, опитали с гумена лодка да достигнат до Варна

Сигнал за бедстваща лодка с две лица на борда на около 13 морски мили източно от Маслен нос е подаден в Граничното полицейско управление в Царево на 2 март, около 20:45 часа. Незабавно е създадена организация и е насочен дежурният граничен полицейският кораб „Обзор“, който да обследва района и при нужда да участва в спасителни действия.

В  близост до посоченото място се намирал и риболовен кораб, от когото чрез Локалния координационен център в Созопол е потърсено съдействие за извършване на оглед, съобщават от Гранична полиция.  

На около 12 морски мили източно от брега двата кораба установяват гумена лодка с мъж и жена на борда.

Те са качени първо на риболовния кораб, който е бил по-близо, а след това - на борда на граничния кораб, който се насочва към пристанището в Бургас.

От проведената първоначална беседа с двамата бедстващи, граничните полицаи установили, че са украински гражданин и турска гражданка.

По техни думи, преди три дни те тръгнали от Одеса с намерение да стигнат до Варна.

На 02.03.2025г. около обяд са потърсили помощ от м/к GERDA S и са се качили на борда на кораба. Получили са вода от екипажа, но когато са разбрали, че корабът няма да посети българско пристанище и пътува за Румъния, решили да слязат от борда и да продължат за Варна. В последствие двигателят на лодката се повредил, времето се влошило и те решили да отстранят двигателя, за да олекотят лодката. Тогава подали сигнал на тел. 112 за помощ, разказали турската гражданка и украинецът.

В ранните часове на 3 март граничният кораб акостирал в пристанището и чужденците са предадени на служители от ГПУ-Бургас. Извършен им е медицински преглед, който е установил, че състоянието им е добро.

В РД "Гранична полиция" – Бургас е получена информация от румънската гранична полиция, че моторният кораб GERDA S е подал сигнал за качени бедстващи лица на борда, които не са пожелали да пътуват за Румъния и в последствие са слезли от борда на кораба, като са се насочили към българския бряг.

Чужденците, установени при проведената спасителна операция, са представили на снимки на телефон документи за самоличност – лична карта на 45-годишна турска гражданка и снимка на паспорта на 43-годишен украински гражданин.

При проверка на данните на лицата в информационните системи граничните полицаи установили, че украинският гражданин има забрана за влизане и пребиваване на територията на Шенген, държава инициатор Гърция.

Двамата чужденци за задържани. След доклад до районната прокуратура е образувано досъдебно производство по чл. 279 от НК по описа на ГПУ-Бургас.

2025 © Варна е / снимка: МВР ГД "Гранична полиция"

От началото на войната в Украйна: Шест плаващи мини са унищожени от българските противоминни сили

Четвъртата активация на съвместната българо-румъно-турска противоминна група в Черно море започна в началото на април под българско командване
От началото на войната в Украйна: Шест плаващи мини са унищожени от българските противоминни сили

Шест плаващи мини са унищожени от българските противоминни сили от началото на войната в Украйна. Това съобщи командирът на ВМС Кирил Михайлов във Варна при четвъртата активация на съвместната българо-румъно-турска противоминна група в Черно море. MCM BLACK SEA бе създадена през януари 2024-та с подписването на меморандум между България, Румъния и Турция.

Общо трите държави са открили и унищожили 12 морски мини от началото на войната в Украйна. 

В Четвъртата активация на MCM BLACK SEA, която ще е под командването на България, участие ще вземат спомагателен кораб „Капитан I ранг Димитър Добрев“ и минен ловец „Струма“ от състава на ВМС на Република България, минен ловец „Чигулеску“ от състава на ВМС на Република Румъния и минен ловец „Акчакоча“ от състава на ВМС на Република Турция.

В приветствието си към екипажите, контраадмирал Михайлов отбеляза, че с подписването през миналата година на меморандума и първите три активации под командването на ВМС на Турция, трите участващи държави поставиха началото на изпълнението на инициатива с огромно значение.

„Военноморската противоминна група в Черно море е ярък пример за взаимен ангажимент между съюзни черноморски държави за справяне с минната заплаха и осигуряване безопасността на морския трафик”,  подчерта командирът на българските ВМС.

В заключение той изрази увереността си, че под българско командване, работейки за подобряване нивото на готовност за противодействие на минната заплаха в Черно море, групата ще даде своя принос за повишаване на способностите и оперативната съвместимост на участниците, и ще допринесе за повишаване на сигурността и безопасността на корабоплаването в Черно море.

В съответствие с ротационния принцип, следващото командване на MCM BLACK SEA ще поемат румънските ВМС през месец юли тази година.

2025 © Варна е / снимки: Пресцентър ВМС