Мобилно меню

Световната купа по хандбал във Варна получи отлична оценка от Международната федерация

Поставихте стандарт, който трудно ще бъде достигнат, всички бяхме нетъпреливи да дойдем във Варна, коментираха от IHF
Световната купа по хандбал във Варна получи отлична оценка от Международната федерация
680

Представителите на Световната федерация по хандбал (IHF) поставиха отлична оценка на България и Организационния комитет за провеждането на Световната купа за мъже във Варна.

„Всички бяхме нетърпеливи да дойдем във Варна. Както знаете вече проведохме една Световна купа в България преди няколко години, но в други зали. Аз съм за пръв път във Варна. Имах определени очаквания, които се оправдаха. Имахме прекрасни условия тук. Казах на президента на Българската федерация Росен Добрев, че постави стандарт, който трудно ще бъде достигнат. Наистина сме удовлетворени от организацията. Имаме фантастична зала, отлични условия в хотелите. Много сме щастливи от постигнатото“, каза директорът състезания в IHF Патрик Стръб.

В същия дух се изказа и Пер Бертелсен, който е председател на комисията по организация и състезания в Световната централа.

„Трудно ми е да кажа нещо повече за град Варна, защото пристигнахме от летището в хотела, оттам в залата и обратно. Но се чувствам добре. Хотелите, както за официалните лица, така и за отборите са много добри. Бях тук на Световната купа в Габрово и Велико Търново и бях малко притеснен. Но този път сте свършили наистина фантастична работа. Добри хотели, добра храна, хората са много мили. Българската федерация винаги е насреща за нас и отборите. Надявам се този турнир да привлече нови деца в българските клубове. Бях много щастлив да видя толкова много зрители на мачовете ви“, заяви Бертелсен.

Представителите на Световната централа коментираха и спортно-техническото качество на турнира.

„Нивото на отделните мачове и отбори варира. На това ниво имаше много добри и много не чак толкова добри тимове. Отбелязваме и факта, че за играчите е трудно да играят толкова много срещи една след друга. Някои от тях са много уморени, а ние трябва да се грижим за здравето им. Защото, когато са уморени може да се стигне до контузии“, каза Пер Бертелсен.

„Това е интересно състезание. Очевидно има разлика в представянето на отборите. Но виждате, че всеки тим има играчи с голям потенциал. Хубаво е да видим, че по цели свят, по всички континенти има развитие, което е обещаващо за бъдещето. И ние трябва да им помогнем да надграждат“, обясни Патрик Стръб.

Както е известно, България кандидатства за домакинство на Световно първенство по плажен хандбал през 2024 г. Въпреки че нямат пряко отношение към тази разновидност на хандбала Бертелсен и Стръб демонстрираха оптимизъм относно шансовете на страната ни да го получи.

„Колегата Марек Горалчик направи инспекция, след която е останал с много добри впечатления. Аз лично не съм ангажиран с плажния хандбал, но също мисля, че ще е добре да дойдем в България. А смятам, че това ще е добре и за Българската федерация“, заяви Пер Бертелсен.

„През август трябва да вземем решение. България е доказала, че може да приема такива събития и особено през 2021 г., когато организирахте Европейското първенство по плажен хандбал. Имате отлични условия. От колегата ни, който направи инспекцията тук научихме, че всичко е удовлетворяващо. Но естествено, това също е състезание. Има и други кандидати, така че трябва да почакаме до август“, допълни Патрик Стръб.

Както ВАРНА Е вече ви информира, златните медали от 4-ото издание на Световната купа спечели Куба, а България се окичи с бронза. Капитанът на националите ни Светлин Димитров подобри рекорда за най-много отбелязани голове в турнира, а Михаел Иванов беше определен за най-добър ляв гард на първенството.

2023 © Варна е / снимки: Българска Федерация по Хандбал

Завърши ремонтът на Спортен комплекс Локомотив във Варна

Спортните клубове вече подновиха тренировъчния процес в модернизираните зали
Завърши ремонтът на Спортен комплекс Локомотив във Варна

Строително-ремонтните дейности в Спортен комплекс "Локомотив" във Варна завършиха и комплексът е готов отново да посрещне спортните клубове, състезателите и младите таланти на града. Модернизираната база предлага по-добри условия за тренировки, по-висока енергийна ефективност и значително по-сигурна и функционална спортна среда.

Обновяването включва трите основни спортни обекта в комплекса - закрития лекоатлетически комплекс, спортна зала "Димитър Нушев" и залата за модерен петобой. Дейностите са реализирани със средства по Националния план за възстановяване и устойчивост, като Община Варна осигури и допълнително финансиране за редица важни подобрения извън първоначалния обхват на проекта.

Оглед на обновената база направи кметът на Варна Благомир Коцев, заедно с директора на ОП "Спорт - Варна" Юрджан Ахмед

"Спортен комплекс "Локомотив" е цялостно обновен. Днес виждаме модерна база с нови инсталации, подобрена климатизация, мерки за енергийна ефективност и значително по-добри условия за подготовка. Отстранени са течовете по покрива, подменена е дограмата, обновени са залите и е създадена много по-комфортна среда за нашите спортисти", заяви кметът. По думите му инвестициите в обществената инфраструктура, включително и спортната, са сред ключовите приоритети на Община Варна.

"Спортът възпитава дисциплина, постоянство и характер. Инвестициите в спортна база са инвестиции в младите хора и в бъдещето на града. Продължаваме да работим по обновяването и на други спортни обекти във Варна," допълни кметът.

Директорът на ОП "Спорт - Варна" Юрджан Ахмет също подчерта значението на обновяването за спортната общност.

"От днес спортните клубове започват поетапно да се завръщат в комплекса по предварително изготвен график. Вярвам, че с този ремонт създаваме много по-добри условия за подготовка и развитие на варненските спортисти", коментира Ахмет. По думите в капиталовата програма на ОП "Спорт - Варна" е заложено и обновяването на настилката в спортна зала "Димитър Нушев", където тренират баскетболните клубове. 

Ремонтът на спортните бази обхвана всички ключови зони на комплекса и разрешава дългогодишни проблеми, свързани както с техническото състояние на базата, така и с условията за подготовка на спортистите. Сред основните дейности беше цялостното саниране на сградите чрез полагане на нова топлоизолация по фасадите и покривите. Изпълнена е и нова хидроизолация, с което са отстранени проблеми с течове и компрометирани участъци по покривните конструкции.
Напълно подменено е осветлението във всички зали с нови енергоспестяващи LED системи, които осигуряват по-добра осветеност на тренировъчните пространства и по-ниски експлоатационни разходи. Към всяка от сградите са изградени фотоволтаични системи за собствено потребление, които ще подпомогнат на електрозахранването на комплекса и ще допринесат за значително намаляване на разходите.
Съществена част от ремонта е и подмяната на дограмата в закрития лекоатлетически комплекс заедно с компрометираните метални носещи конструкции. Това беше дългогодишен проблем за базата, който пораждаше притеснения за безопасността при неблагоприятни атмосферни условия, посочи Ахмед. 

Извършена е сериозна модернизация на отоплителните, вентилационните и климатичните системи. В лекоатлетическата зала са изградени изцяло нови, а в спортна зала "Димитър Нушев" системата е значително подобрена, което осигурява много по-добра тренировъчна база за младите спортисти. Паралелно с техническите подобрения е извършено и цялостно вътрешно обновяване на спортните зали, тренировъчните пространства, съблекалните, помощните помещения и треньорските стаи. 

В закрития лекоатлетически комплекс са изградени и допълнителни санитарни помещения. Специално внимание е отделено и на безопасността и достъпността, чрез изграждане на мълниезащитна инсталация, въведени противопожарни мерки и осигурена достъпна платформа за хора в неравностойно положение.

След изпълнението на всички дейности сградите достигат клас на енергопотребление "А", като е постигнато минимум 30% спестяване на първична енергия за всеки от обектите.

2026 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Варна