Мобилно меню

Варненските университети обединяват усилия за привличане на повече чуждестранни студенти

Обмислят създаването на местен Център по изкуствен интелект, както и на интегрирана информационна платформа за висшето образование
Варненските университети обединяват усилия за привличане на повече чуждестранни студенти

Представители на всички висши учебни заведения във Варна се включиха в първата за годината среща с кмета на морската столица Благомир Коцев. Вярвам, че 2025 г. ще бъде ползотворна и успешна за съвместната ни работа, каза Коцев по време форума. В първия от планираната поредица разговори на високо ниво за обсъждане общи инициативи между Община Варна и академичната общност в града се включиха Доц. д-р  Елеонора Танкова – зам.-ректор на ВСУ "Черноризец Храбър", ректорът на Висшето училище по мениджмънт проф. д-р Красимира Станева и президентът на учебното заведение доц. д-р Тодор Радев, ректорът на МУ "Проф. д-р Параскев Стоянов" проф. д-р Димитър Райков, ректорът на Икономическия университет проф. д-р Евгени Станимиров, на Техническия университет - проф. д-р Драгомир Пламенов и началникът на ВВМУ "Н. Й. Вапцаров" флотилен адмирал проф. д-р Калин Калинов. 

Проф. Станимиров обяви съвместната идея на ИУ-Варна и Община Варна за

създаване на местен Център по изкуствен интелект.

Тя се е родила след проведения в началото на месец септември 2024 г. Четвърти международен форум "Образованието през парадигмата на хуманизма и изкуствения интелект". По думите на ректора на ИУ бъдещият център няма амбицията да конкурира създадения с държавно финансиране Институт за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT), а

ще се фокусира върху приложната част на AI в полза на бизнеса и на администрацията.

Останалите университети също са поканени да се включат в развитието на идеята, като заедно очертаят ползите на подобен проект в обозрим период от време. 

По време на срещата беше обсъдена и идеята за обединяване на усилията на академичните ръководства и на Община Варна за

привличане на повече чуждестранни студенти и най-вече от съседните на България държави.

Стъпка в тази посока е и представеният идеен проект за интегрирана информационна платформа за висшето образование в България. 

Негов автор е Виктор Иванов - студент 3 курс, специалност "Изкуствен интелект" в Технически университет – Варна и носител на годишната награда на кмета Благомир Коцев за изявени студенти. Проектът има за цел да отговори на въпроса "Къде да продължа своето обучение и какво да бъде то?", като обедини пълната информация на първо време за всички варненски, а по-нататък и всички български университети – специалности, учебни програми, университетски клубове, условия за хора в неравностойно положение, програми за обучение в чужбина, информация за кандидат-магистри и докторанти и др., както и специално разработено съдържание за чуждестранни студенти. 

Ректорите изразиха своята подкрепа за разработване на платформата и заявиха готовност да я подкрепят, включително финансово.

2025 © Варна е / снимки: Колаж: ВАРНА Е; Пресцентър Община Варна

Във ВВМУ: Приемат 20 нови курсанти по специалността Военен лекар

Пълна държавна издръжка по време на следването си и гарантирана дългосрочна професионална реализация в редиците на Българската армия са само част от предимствата на програмата
Във ВВМУ: Приемат 20 нови курсанти по специалността Военен лекар

 

20 места за курсанти по специалността "Военен лекар" са обявени със заповед на министъра на отбраната за следващата учебна година. Обучението се осъществява чрез тристранно споразумение между Военномедицинска академия (ВМА), Висшето военноморско училище "Н. Й. Вапцаров" (ВВМУ) и Медицински университет "Проф. д-р Параскев Стоянов"-Варна.

Пълна държавна издръжка по време на следването си и гарантирана дългосрочна професионална реализация в редиците на Българската армия са само част от предимствата на програмата.  

Бъдещите медици под пагон не заплащат такси за обучение в двата университета, имат

безплатно настаняване в общежития, безплатно хранене, медицинско и униформено облекло, безплатно медицинско обслужване.

По време на следването си курсантите получават ежемесечна стипендия от 800 до 850 лв., като имат възможност и за допълнителна стипендия за успех – между 150 и 200 лв.

В края на обучението си получават две дипломи: магистър по "Медицина" и бакалавър по специалност "Организация и управление на военни формирования на тактическо ниво", възможност за специализация във ВМА, повишаване на квалификацията в България и във всички страни-членки на НАТО.

Какви са изпитите, през които трябва да преминат кандидат-курсантите, можете да разберете на сайта на ВВМУ. Ранният прием на документи във ВВМУ продължава до 2 април 2025 г., а във военните окръжия приключва на 28 март 2025 г. 

За повече информация: капитан II ранг Димана Славова – 0889 044 111.

2025 © Варна е / снимка: Пресцентър Военномедицинска академия - ВМА
Още по темата:
Още по темата: