Мобилно меню

Водолазно международно учение беше организирано от ВМС

В третото издание на "Тритон" се включиха представители на България, Румъния, Турция, САЩ и Италия
Водолазно международно учение беше организирано от ВМС

Завърши водолазното учение на Военноморските сили на Република България с международно участие "Тритон 2023". To се проведе за трета поредна година и е резултат от доброто сътрудничество на ВМС на Република България и съюзниците от НАТО. В учението взеха участие водолази от ВМС на България, Румъния, Турция, САЩ, специализирани в откриване, извличане и унищожаване на боеприпаси под вода. Италия се включи с офицер - наблюдател.

Учението се проведе в териториалното море на Република България и бе насочено към усъвършенстване на взаимодействието между различните държави, членки на НАТО, при прилагане на съюзните стандарти във водолазната дейност и подводното обследване.

По време на заключителния разбор беше отчетено успешното планиране и провеждане на учението, както и изпълнението на всички поставени цели, информират от пресцентъра на Военноморските ни сили. 

"Създадената реалистична обстановка и внимателно подбраните райони  допринесоха за усъвършенстване на знанията и уменията на участващите водолазни екипи по прилагане на процедурите и стандартите на НАТО, при провеждане на водолазна дейност и извършване на взривни дейности под вода."

Учението "Тритон 2023" е било полезно и за повишаването на оперативната съвместимост на участниците по противодействие на минната заплаха на море.

2023 © Варна е / снимки: Пресцентър ВМС
Още по темата: НАТО България ВМС Учение
Още по темата: НАТО България ВМС Учение

Нов кораб за БМФ бе спуснат на вода

32 000-тонният "САКАР" ще бъде предаден на българския корабособственик в началото на февруари догодина
Нов кораб за БМФ бе спуснат на вода

На вода бе спуснат пореден нов 32 000-тонен кораб за насипни товари за Параходство Български морски флот, информира maritime.bg. Той ще бъде предаден на българския корабособственик в началото на февруари догодина. Китайската корабостроителница "Джангсу Янгдзиджианг" строи общо 15 кораба от този тип за БМФ.

Спуснатият днес на вода "SAKAR" (САКАР) ще бъде единадесети кораб от серията.

В първите дни на следващата година параходството приема десетия - "КАМЕНИЦА".

Междувременно стана ясно за поредна поръчка на Параходство Български морски флот за строителство на още шест нови хендисайз бълкера. Българският корабособственик е поръчал за строителство още по три нови 32000-тонни и 45000-тонни бълкери, които ще влязат в състава му през 2026 и 2027 година, съобщава още maritime.bg.

2024 © Варна е