Мобилно меню

Връчиха отличията за принос към морската индустрия за 2022-ра

Чрез призовете Българската морска камара цели да стимулира развитието на корабостроенето, корабоплаването, кораборемонта, пристанищата, морското образование и наука
Връчиха отличията за принос към морската индустрия за 2022-ра

Българската морска камара връчи традиционните си награди "Св. Никола" за изявен принос в морската индустрия през 2022 година. Целта им е да бъде стимулирано развитието на морското стопанство в областта на корабостроенето, корабоплаването, кораборемонта, пристанищата, морското образование и наука. Церемонията по традиция бе проведена на Никулден по стар стил - 19 декември, а тържеството уважи кметът на Варна Иван Портних.

"Изпращаме една нелека година, изправени пред последствията на икономическата и политическата кризи, в условията на нестабилно международно положение. Затова искам да Ви поздравя за усилията, които полагате и се справяте с тези предизвикателства. Добър пример в това отношение е МТГ Делфин, където преди дни започна строителството на втория нов патрулен кораб на ВМС. Надявам, че тази тенденция ще продължи за всички Вас! Важно е инфраструктурни проекти на Варна да продължат - и АМ "Хемус", и АМ "Черно море", изграждането на връзки между с магистрали и пристанищата, индустриалната зона. Всички очакваме стабилност и разум в управлението на държавата, за да продължим да си вършим работата", обърна се към участниците в срещата кметът. Той пожела мирна, здрава и успешна нова година за всички.

Наградите бяха връчени от Александър Калчев, председател на УС на БМК. В категорията „Големи предприятия" наградата бе присъдена на „Булмаркет ДМ", в раздел „Средни предприятия" бе отличена на фирма „Хеленика", а в категорията „Малки и микропредприятия" призът получи „Рем мениджмънт". С наградата за образование и наука бе удостоен Институтът по рибни ресурси с Аквариум във Варна.

2022 © Варна е

Водолази от ВМС се включиха в учение в Италия

Отработени са възможностите за използване на морски сили за специални операции на НАТО в плитководни райони и надводно положение
Водолази от ВМС се включиха в учение в Италия

От 11 до 15 ноември 2024 г. бойни водолази от Военноморските сили на Република България участваха в експерименталното учение на морските специални сили на НАТО "BOLD MACHINA 2024" (BOMA24), което се проведе в Ла Специя, Италия, съобщават от пресцентъра на ВМС.

Организатор на съюзническото мероприятие беше Командването за специални операции на НАТО (SOFCOM), а домакини бяха италианските ССО на ВМС (COMSUBIN) и Центъра на НАТО за морски проучвания и експерименти (NATO CMRE).

Целта на учението беше развитието на култура на иновации, свързани с предизвикателствата и възможностите, породени от технологичния прогрес в сферата.

Задачите на учението обхващаха провеждането на оперативен експеримент, тестове и отработване използването на морски сили за специални операции на НАТО в плитководни райони и надводно положение, при преодоляване на системите за охрана и отбрана на пристанища и критична подводна инфраструктура.

Използвани бяха различни апарати с отворена и закрита схема на дишане, както и подводни средства за придвижване.

В основата на концепцията на учението е залегнало управлението на сигнатурата на бойния водолаз в подводно положение, като се включва и измерването на акустичен профил, термален профил, магнитен профил и други специфични характеристики, уточняват от ВМС.

В учението взеха участие както военнослужещи от морските специални сили на страни-членки на Алианса и техни партньори, така и представители на академични общности и фирми, които произвеждат необходимото за техните действия оборудване.

2024 © Варна е / снимки: NATO Allied SOF Command, ВМС