Мобилно меню

Възрастна жена беше подмамена да купи масажор и “подаръци” за 4390 лв.

Експертът Габриела Руменова от “Ние, потребителите” посочва, че най-често жертва на подобни измами и нелоялни търговски практики са по-възрастни хора, които са от поколение с друго възпитание – наивни, добронамерени и доверчиви
Възрастна жена беше подмамена да купи масажор и “подаръци” за 4390 лв.

Покана, чрез телефонно обаждане, за масаж е отвело възрастната жена на презентация, на която са демонстрирани масажори и след проведена томбола тя и нейна приятелка се оказват печеливши. Печалбата е възможността да си закупят уреда за масаж на цена от 4390 лв., който бил с отстъпка и получавали много подаръци към него. Дамата разказва, че когато е пристигнала на мястото за презентацията, не е имало никакви фирмени обозначения, а името на търговеца така и не и било съобщено. Поискали са да си представи личната карта, да разкрие какви доходи получава и да си изключи телефона, а когато е пожелала да се чуе с дъщеря си, са я разубедили с аргументи, че ще е много доволна от покупката си. 

Никой няма право да притиска и принуждава потребителя да купи дадена стока, ако той самият не пожелае да го направи. Чрез умели и изпитани във времето маркетингови стратегии обаче много търговци успяват да привлекат предимно възрастни хора в презентационни зали, да ги приласкаят с галантно отношение и ловко да ги убедят, че предлаганите им продукти с чудотворни свойства за хиляди левове са почти подарък заради уж огромните отстъпки и ще излекуват всичките им болежки, споделя пред bTV експертът Габриела Руменова създател на платформата “Ние, потребителите”. 

Габриела Руменова посочва, че най-често жертва на подобни измами и нелоялни търговски практики са по-възрастни хора, които са от поколение с друго възпитание – наивни, добронамерени и доверчиви, притесняват се да откажат каквото и да било, дори на непознати хора, дори когато осъзнават, че ще си навредят.  

“Това ми бяха всичките пари. Останах с 67 лв., взех на заем от приятелка 100 лв., за да си завърша месеца.

Много зле се чувствах. Чаках пенсията.

Чаках с нетърпение и някой от шефовете да благоволи да разговаря с мен и да го помоля да ми приеме тези неща, да направи компромис.”, споделя потърпевшата. 

В Закона за защита на потребителите има специален текст, който трябва да осигури по-висока степен на защита на тези уязвими потребители. Той гласи, че е нелоялна търговската практика, която е възможно да промени съществено икономическото поведение на ясно установима група от потребители, особено уязвими към търговската практика или към стоката или услугата, за които се отнася търговската практика, поради техен умствен или физически недостатък, тяхната възраст или доверчивост, когато търговецът е могъл да предвиди това.

Габриела Руменова дава три важни съвета:

  • Бъдете критични към послания за чудодейни свойства на продукти и уреди
  • Не се поддавайте на притискането за покупка
  • Имате 14 дни да се откажете от сделката
  • При разваляне на договора за покупка се разтрогва и този за кредит (ако е сключен такъв)
  • Някои покупки не могат да бъдат отказани (по индивидуални параметри, хигиенни съображения, авторски права и др.), но търговецът трябва да е предупредил
2024 © Варна е

2 141 лева е средната работна заплата във Варна през септември

Областта е втора в страната по този показател
2 141 лева е средната работна заплата във Варна през септември

Броят на наетите лица по трудово и служебно правоотношение в област Варна към края на септември 2024 г. намалява с 3.7 хил., или с 2.4% спрямо края на юни 2024 г., като достига 152.4 хил. по предварителни данни на Националния статистически институт. Спрямо второто тримесечие на 2024 г. най-голямо намаление на броя наети лица се наблюдава в икономическите дейности "Хотелиерство и ресторантьорство" - с 13%, "Култура, спорт и развлечения" - с 5.1% и "Административни и спомагателни дейности" и "Доставяне на води; канализационни услуги, управление на отпадъци и възстановяване" - с по 5%. 

Най-голямо увеличение на броя наети лица по трудово и служебно правоотношение - със 7.7% е регистрирано в дейност "Добивна промишленост", отбелязват от Териториално статистическо бюро Североизток.

В структурата на наетите лица по икономически дейности най-голям е относителният дял на наетите по трудово и служебно правоотношение в дейностите "Търговия; ремонт на автомобили и мотоциклети" и "Преработваща промишленост" - съответно 17 и 12.2%.

В края на септември 2024 г. в сравнение с края на септември 2023 г. броят на наетите лица по трудово и служебно правоотношение нараства с 3.2 хил., или с 2.2%. Най-голямо увеличение на броя наети се наблюдава в икономическите дейности "Хотелиерство и ресторантьорство" - с 3.2 хил. и "Хуманно здравеопазване и социална работа" - с 0.8 хиляди. В процентно изражение увеличението е най-значително в икономическите дейности "Хотелиерство и ресторантьорство" - с 26.6%, "Други дейности" - с 18.2% и "Операции с недвижими имоти" - с 12%. 

Най-голямо намаление на наетите лица в края на септември 2024 г. спрямо края на септември 2023 г. има в икономическата дейност "Търговия; ремонт на автомобили и мотоциклети" - с 1.0 хил., което в проценти е с 3.8%.

Средната брутна месечна работна заплата в област Варна за юли 2024 г. е 2 100 лв., за август - 2 088 лв. и за септември - 2 141 лева.

По размер на средната месечна работна заплата през третото тримесечие на 2024 г. - 2 109 лв., област Варна е на второ място спрямо другите области в страната.

Най-високо е заплащането в област София (столица) - 3 100 лева.

През третото тримесечие на 2024 г. средната месечна работна заплата намалява спрямо второто тримесечие на 2024 г. с 1.8%. Икономическите дейности, в които е регистрирано най-голямо намаление, са "Хуманно здравеопазване и социална работа" - с 6.8%, "Строителство" - с 6.7% и "Държавно управление" - с 4.2%.

Спрямо третото тримесечие на 2023 г. средната месечна работна заплата нараства с 13.3%, като най-голямо е увеличението в икономическите дейности "Транспорт, складиране и пощи", "Операции с недвижими имоти" и "Хотелиерство и ресторантьорство"."

Спрямо същия период на предходната година средната месечна работна заплата в обществения сектор се увеличава със 7%, а в частния сектор – с 15.8%. 

Икономическите дейности с най-високо средномесечно трудово възнаграждение на наетите лица по трудово и служебно правоотношение за периода са: "Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения" - 3 906 лева; "Финансови и застрахователни дейности" - 3 823 лева; "Професионални дейности и научни изследвания" - 2 701 лева.

Най-нископлатени са били наетите лица в икономическите дейности: "Хотелиерство и ресторантьорство" - 1 612 лева и "Търговия; ремонт на автомобили и мотоциклети" - 1 678 лева.

2024 © Варна е