Мобилно меню

Изложба, посветена на българското изгнаничество през 19 век, откриват в Археологическия музей

Инициативата е съвместна на Регионалния исторически музей във Варна и Общинския музей на Букурещ
Изложба, посветена на българското изгнаничество през 19 век, откриват в Археологическия музей

 

„Отвъд Дунава: Въображаемо пътуване през духовните карти на българското изгнание 1820-1870 година“ е заглавието на съвместна изложба на Регионалния исторически музей - Варна и Общинския музей на Букурещ. Изложбата включва експонати от колекциите на музея в Букурещ:

Оригинални документи, Печатни издания, Литографии, Ларти, Възпоменателни медали и Ордени за заслуги

Ще бъдат представени и творби на известния румънски скулптор Корнел Медрея, свързани с епохата и с личности от българската и румънската история.

Официалното откриване е на 15 ноември, петък от 17 часа в зала „Север“ в Археологическия музей. Организаторите се надяват събитието да допринесе за утвърждаване на сътрудничеството в областта на културата между Варна и Букурещ и да създаде нови възможности за обмен и реализиране на съвместни проекти.

2024 © Варна е

На 6 декември: Военноморският музей във Варна открива традиционната си годишна изложба

В експозицията "Многото пътеки към морската история" ще бъдат представени дарените през 2024 г. експонати
На 6 декември: Военноморският музей във Варна открива традиционната си годишна изложба

На 6 декември (петък) от 11 часа във Военноморския музей във Варна ще бъде открита традиционната годишна изложба "Многото пътеки към морската история". В нея ще бъдат представени най-новите експонати, постъпили във фонда на Музея през 2024 година. Сред тях е единствената запазена част от първия български водосамолет, проектиран от  Атанас Григоров през 1923 – 1924 г. – витлото, съхранено и предадено на Музея от наследниците на конструктора. 

Ценителите на изкуството ще бъдат изкушени да погледнат през погледа на френския художник и военен кореспондент илюстратор Дюран Браже, пренасяйки се в сюжета на неговата литография на Каварненския залив по време на Кримската война (1853 – 1856). 

Любителите на подводната археология и разкриването на морските тайни ще се натъкнат на истинска находка от морското дъно – детайл от корпуса на плавателен съд от ХIX век

Част от изложбата са и свидетелства от по-новата история: картичка, изпратена лично от кап. Георги Георгиев като поздрав от водите на Северния Атлантик и залива Брентън по време на околосветското му плаване с яхтата "Кор Кароли", както и моряшкият паспорт на може би единствения български гражданин, за когото се знае, че е роден на кораб. След любопитните артефакти са още стари риболовни принадлежности, моряшко униформено облекло, отличия, флагове, фотоси и документи.

2024 © Варна е