Мобилно меню

Отбелязваме Часът на земята и Световния ден на водата

Основният призив на инициативите е да опазваме природата с мисъл за устойчиво бъдеще
Отбелязваме Часът на земята и Световния ден на водата

Община Варна ще се включи и тази година в най-мащабната световна природозащитна инициатива "Часът на Земята", организирана от международната екоорганизация WWF.

В знак на съпричастност към каузата за опазване на природата, на 22 март, събота, от 20:30 ч. до 21:30 ч. ще бъде изключено осветлението на административната сграда на Община Варна. Приканват се гражданите също да загасят осветлението в домовете си за час с послание за по-устойчиво бъдеще.

Община Варна призовава всички граждани:

  • Да не допускаме изхвърляне на отпадъци в канализационната мрежа, отводнителните (охранителни) канали, дерета и канавки!
  • Да опазваме от замърсяване плажната ивица, морската вода и околната среда!
  • Да опазваме реките и влажните зони у нас, както и техните застрашени обитатели!
  • Да се обединим в подкрепа на природата и нашето общо по-добро бъдеще!

През тази година кампанията ще се проведе на 22 март и е под надслов „Абонирай се за природата“, с посланието, че изчезването на дивата природа не е кино, а се случва в нашия живот и всички ние участваме в него с ежедневните си решения. Единственият начин да не допуснем това да се случи, е да действаме заедно, което е и основното послание на „Часа на Земята“, посочват организаторите.

На този ден се отбелязва и Световният ден на водата, затова призивът е и за опазване на реките и влажните зони, както и техните застрашени обитатели.

Когато водата е оскъдна или замърсена, когато хората имат неравен или изобщо нямат достъп до водни ресурси, може да възникне напрежение между различни общности и държави.

За милиарди хора по света топенето на ледниците е пагубно, тъй като е причина за наводнения, суши, свлачища и покачване на морското равнище. Безброй общности и екосистеми са изложени на риск от опустошение.

В рамките на инициативата се набират и дарения за опазването на видрите, пред чието съществуване има сериозни заплахи. Речните прегради, пресушаването на влажни зони, замърсяването на водите, изсичането на крайречната растителност са само част от тях.

Когато опазваме дома на видрите, ние опазваме водните ресурси, без които никое създание не може да оцелее, посочват още от WWF.

По техни данни, някога видрите в България са били близо 5000, а днес  са не повече от 1500.

2025 © Варна е

Експерт: Масата от потребители действат като номади, тръгнали на лов за най-изгодните оферти

Най-ниската цена не е икономически най-изгодната сделка, а цената обикновено има пряко отношение към качеството и безопасността на стоките, алармира Габриела Руменова
Експерт: Масата от потребители действат като номади, тръгнали на лов за най-изгодните оферти

Макар да се наблюдават тенденции за зараждане на промени в поведението на отделни групи потребители при избора на стоки в посока търсене на оптимално съотношение цена-качество, все още като главен мотив при вземането на решение за покупка сред мнозинството от хората се очертава цената, независимо от националността на търговеца. Същевременно обаче, дори цената да е определяща при избора, когато става дума за разочарование от икономическия субект или от продукта, на първо място излиза лошото качество на изделието. Това посочва основателят на онлайн платформата „Ние, потребителите“ Габриела Руменова в интервю за списание „Мениджър“.

“Един потребител може да реши да купи от даден търговец, но когато не хареса продукта, по-вероятно е да не се върне при него за повторно пазаруване. Значение за последваща неудовлетвореност от покупката имат и т.нар. тъмни модели (различни форми на нелоялни търговски практики) на китайските платформи, които не дават възможност на потребителите да се запознаят с това кой е продавачът, какви са характеристиките на продуктите, каква ще е крайната цена и др. нарушения на европейското законодателство в областта на потребителската защита, правото на интелектуална собственост, защитата на данните, трудовото право и др.”, коментира още тя.

Според Руменова преобладаващата част от потребителите са водени от идеята за сделки на възможно най-ниски цени и често оставят на заден план качеството на продуктите и идеята за изграждане въз основата на него на доверие към даден бранд, търговец или магазин. “Като членове на едно консуматорско общество, те действат досущ като номади, тръгнали на лов за най-изгодните оферти и готови във всеки един момент да сменят ареала си, ако “ресурсите” се изчерпат. Още по-сериозният проблем е, че тези групи потребители не отчитат, че съществена част от качеството на продукта е неговата безопасност, най-ниската цена не е икономически най-изгодната за тях сделка, а цената обикновено има пряко отношение към качеството и безопасността на стоките. Но темата безопасност на стоките включва не само видимите за потребителите недостатъци като например лошо качество на материалите и паянтови конструкции, но и скрити несъответствия – химически рискове, ненадеждна изолация на части под напрежение, рискови за най-малките елементи и др.”, обяснява Руменова като дългогодишен експерт в сферата на потребителската защита.

“Това са невралгичните точки, в които трябва да се интервенира спрямо потребителите при неравното съревнование с конкуренцията най-вече от трети страни, където, освен всичко друго, търговците не са задължени да отговарят на редица законови изисквания като тези в Европейския съюз”, добавя тя.

Руменова счита, че друг аспект при изграждането на доверие в качеството на продуктите е инвестирането на усилия в мерки за минимизиране на проблема с недоверието заради фалшиви отзиви, като премахване на автори на такива оценки, замяна на рецензиите с проучвания на клиенти и др. Фалшивите мнения са проблем за лоялната конкуренция между компаниите, тъй като може да окажат голямо влияние върху продажбите, а също така са проблем за потребителите, които може да бъдат подведени.

2025 © Варна е