Мобилно меню

С форум във Варна отбелязаха Деня на българската община и местното самоуправление

Екологията бе сред водещите теми, дискутирани по време на събитието, организирано от Националното сдружение на общините в Република България
С форум във Варна отбелязаха Деня на българската община и местното самоуправление

Кметът на Варна Благомир Коцев, заедно с кмета на Община Аксаково - Атанас Стоилов и кмета на Община Дългопол - Георги Георгиев, бяха домакини на отбелязването на 12 октомври - Денят на българската община и местното самоуправление. Събитието е организирано от Националното сдружение на общините в Република България, по чиято инициатива от 1998 г. датата се отбелязва в цялата страна.

"Фактът, че общините имат своя празник – 12 октомври, говори за това, че се отдава необходимата значимост на тяхната роля и ролята на общинските служители и на кметовете като представители на властта, която е най-близо до хората и техните проблеми. Като фундамент на властта, общините първи имат възможността за набележат проблемите и в много случаи да намират най-бързото решение за тях", каза кметът на Варна Благомир Коцев пред своите колегите. Той допълни, че, както общините имат своите ангажименти към обществото, така и всички ние като граждани имаме своята роля в управлението.

"Ние също имаме нужното място и нужния принос за подобряване на живота в общината, като не само очакваме от нея и питаме какво тя ще направи за нас. Трябва да си задаваме въпроса какво можем ние да направим за нашата малка общност".

Темата на дискусията в Деня на българската община и местното самоуправление беше екологията и предизвикателствата пред общините при избора на нова методология за определяне на такса "битови отпадъци" и непопулярните решения, които кметовете в този управленски мандат трябва да вземат. Беше отбелязано, че през предстоящата една година освен промените в законодателството, свързано с новите европейски изисквания, местните администрации от своя страна ще трябва да положат изключителни усилия за изработване на специфичен модел за всяка община поотделно. Основната цел е балансирано разпределение на данъчната тежест, така че да не бъдат натоварени гражданите с прекалено тежко данъчно бреме и същевременно приходите в общинските бюджети да покриват план-сметка чистота, отбелязаха участниците в дискусията. Кметовете се обединиха около идеята, че в рамките на НСОРБ е необходимо всяка администрация да споделя напредъка и добрите си практики в процеса на изработване на методологията. Кметът на Варна Благомир Коцев отбеляза, че много важен елемент от решенията, които ще се вземат, е осигуряването на условия за разделно събиране на различни видове отпадъци – стъкло, хартия, пластмаса, метал, но и на биоразградими, зелени и едрогабаритни отпадъци. Той подчерта, че амбицията на неговия екип е да изгради площадки за разделно събиране на отпадъци в петте района на Варна, като на този етап две от тях са в готовност скоро да бъдат разкрити.

По отношение на контрола и санкциите Коцев отбеляза усилията да бъдат приучени гражданите да не изхвърлят отпадъците си извън контейнерите за смет, а фирмите ще продължат да бъдат проверявани и при нужда глобявани за фиктивни договори за сметоизвозване.

Коцев участва и в награждаването на победителите в обявения от НСОРБ Национален младежки конкурс "Аз за моята община: един проблем – едно решение". Участниците в него имаха задача да предложат кампания сред гражданите на своята община за насърчаване на разделното събиране на отпадъци.

Специална награда на Община Варна получи Карина Цветкова от Варна, студентка от СУ "Св. Климент Охридски", която е разработила образователната игра "Приключенията на Кутийка". Идеята ѝ е насочена към най-малките – децата в детските градини и началния училищен курс с цел от най-ранна възраст да бъдат приучени да събират разделно отпадъците.

В рамките на конкурса бяха наградени още проекти за преработка на непотребни вещи, за мобилно приложение–игра и други. Специално отличие получи проектът на арх. Таня Харалампиева – "3R – reduce, reuse, recycle" (намали, използвай отново, рециклирай) за решение на проблема с разхищението на хранителни продукти.

Националният конкурс по повод Деня на българската община и местното самоуправление предшества Годишната среща на българските местни власти, която ще се проведе от 13 до 15 октомври в курорта Албена.

2024 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Варна

Карлос Насар стана първият българин със световна, европейска и олимпийска титла в една година

Щангистът ни триумфира в шампионата на планетата в Бахрейн, като постави и световен рекорд в изхвърлянето
Карлос Насар стана първият българин със световна, европейска и олимпийска титла в една година

Карлос Насар пренаписа българската история във вдигането на тежести. 20-годишният суперталант спечели и световната титла в категория до 89 килограма на първенството в Манама, Бахрейн, с което той се превърна в първия българин извоювал европейско, световно и олимпийско злато в рамките на една календарна година, информира БНТ.

Насар стигна до титлата, след като постави световен рекорд в изхвърлянето - 183 кг.

В изтласкването 20-годишният тежкоатлет не успя да подобри собственото си постижение от 224 кг, след като не успя да преодолее 225 кг в последния си опит, но въпреки това резултатът му беше достатъчен за златото и в това движение. В двубоя общият му сбор от 405 кг (183+222) бе увеличение с 1 кг предишното му най-добро постижение постижение.

Българският талант бе безупречен в изхвърлянето, преодолявайки последователно 170, 176 и 183 кг. Още от втория опит стана ясно, че Насар ще извоюва златото в тази дисциплина, а с третия си опит той атакува успешно и световния рекорд на Джейсон Лопес от Колумбия (182 кг). Насар остави най-близкия си конкурент Марин Робу от Молдова на 10 кг зад него, с което почти си гарантира титлата в двубоя.

В изтласкването родният тежкоатлет бе заявил първоначално 205 кг, но след като проследи опитите на своите съперници, смени заявката си на 210 кг, които той преодоля с лекота. Директният му конкурент в тази дисциплина Кван Риол Ро от Северна Корея преодоля и трите си опита, като последният бе 218 кг. Това доведе до нова смяна за Насар - от 220 до 222 кг, с които българският суперталант във вдигането на тежести се справи безпроблемно. За жалост, той не успя да осъществи чисто последния си опит от 225 кг, тъй като не успя да задържи щангата над главата си достатъчно дълго.

В крайна сметка Насар се окичи със златото в двете движения и в двубоя.

След него в крайното класиране се нареди Ро с двубой от 380 кг (162+218), а трети остана Робу с 379 кг (173+206).

2024 © Варна е