Мобилно меню

Честваха годишнина на научноизследователския кораб "Св. Св. Кирил и Методий"

Навършиха се 3 години от влизането му в състава на Висшето военноморско училище "Н.Й.Вапцаров"
Честваха годишнина на научноизследователския кораб "Св. Св. Кирил и Методий"

С официална церемония беше отбелязана 3-тата годишнина от влизането на научноизследователския кораб "Св. Св. Кирил и Методий" в състава на Висшето военноморско училище "Н.Й.Вапцаров". Плавателният съд е първият в историята на морското плаване военен боен кораб, който плава до ледените води на Антарктика и участва в две успешни изследователски експедиции на остров Ливингстън.

На честването присъстваха министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков, началникът на ВВМУ "Н. Й. Вапцаров" флотилен адмирал Боян Медникаров, ръководителят на българската експедиция в Антарктика проф. Христо Пимпирев, командирът на Военноморските сили контраадмирал Кирил Михайлов, областният управител проф. Андрияна Андреева, кметът на Варна Благомир Коцев, посланиците на Аржентина и Испания, граждани и гости на града.

По случай годишнината на борда на "Св. Св. Кирил и Методий" беше обявен и Ден на отворени врати на 26 и 27 юли.

В сградата на "Морска администрация" може да бъде видян и "Павилион за картички от пощенски клон 1090" - проект, който разказва за професиите, включващи българската мисия на Южния полюс.

2024 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Варна

Лятно "Училище за архитектура и градска среда" се провежда във Варна

Фокус в програмата на форума е крайбрежната архитектура и културното наследство
Лятно "Училище за архитектура и градска среда" се провежда във Варна

Първото издание на "Училище за архитектура и градска среда" се провежда във Варна от 9 до 12 септември. Фокус на лятното училище е крайбрежната архитектура, а акценти в програмата на форума са също културно наследство и инфраструктура. Своя опит по темата представят специалисти от Варна, Бургас, Барселона, Хамбург и други европейски градове.

Участие във форума вземат млади професионалисти, студенти и ученици от цялата страна на възраст от 17 до 29 години.

Лектори в пилотното издание на "Училище за архитектура и градска среда" са утвърдени български и чуждестранни специалисти. Сред тях са директорът на испанската фондация, провеждаща престижната Награда на Европейския съюз за архитектура - арх. Анна Рамос, директорът на Гьоте Институт за България урбанистът д-р Кирстен Хакенброх, проф. д-р арх. Росица Никифорова – експерт по културно наследство, дългогодишен университетски преподавател и съосновател на архитектурни специалности в два български университета.

Сред местните специалисти, които се включват като лектори са също арх. Ирина Ефтимова, позната със сайта-архив за културно наследство, представящ на най-ценните архитектурни обекти във Варна, и създателят на училището Мария Баджакова, организатор на множество младежки и културни инициативи в градска среда. Лектор е и директорът на училището – единственият българин, носител на Наградата "Млад талант в архитектурата" към Наградата за архитектура на ЕС "Мис ван дер Рое", арх. Моника Маринова.

Под мотото "Градът в движение", училището предлага интензивна програма от лекции, теренна работа, работилница и развиване на авторски проекти на участниците за градска среда. Участниците ще имат специална среща и със заместник-председателя на УС на Съюза на българските архитекти и председател на САБ – Дружество Варна, арх. Николай Рачински.

2024 © Варна е / снимки: Младежка фондация „Аморфа“