Мобилно меню

Честваха годишнина на научноизследователския кораб "Св. Св. Кирил и Методий"

Навършиха се 3 години от влизането му в състава на Висшето военноморско училище "Н.Й.Вапцаров"
Честваха годишнина на научноизследователския кораб "Св. Св. Кирил и Методий"

С официална церемония беше отбелязана 3-тата годишнина от влизането на научноизследователския кораб "Св. Св. Кирил и Методий" в състава на Висшето военноморско училище "Н.Й.Вапцаров". Плавателният съд е първият в историята на морското плаване военен боен кораб, който плава до ледените води на Антарктика и участва в две успешни изследователски експедиции на остров Ливингстън.

На честването присъстваха министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков, началникът на ВВМУ "Н. Й. Вапцаров" флотилен адмирал Боян Медникаров, ръководителят на българската експедиция в Антарктика проф. Христо Пимпирев, командирът на Военноморските сили контраадмирал Кирил Михайлов, областният управител проф. Андрияна Андреева, кметът на Варна Благомир Коцев, посланиците на Аржентина и Испания, граждани и гости на града.

По случай годишнината на борда на "Св. Св. Кирил и Методий" беше обявен и Ден на отворени врати на 26 и 27 юли.

В сградата на "Морска администрация" може да бъде видян и "Павилион за картички от пощенски клон 1090" - проект, който разказва за професиите, включващи българската мисия на Южния полюс.

2024 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Варна

Фотоизложба "Фантастични умове" подредиха във Варна

Експозицията представя успехите на българските олимпийски отбори по математика, физика, химия, информатика, биология, лингвистика, астрофизика и изкуствен интелект
Фотоизложба "Фантастични умове" подредиха във Варна

Гордеем се с брилянтните млади умове на Варна, които прославят града и страната ни по целия свят. Ще продължим да ги подкрепяме, така че да останат в нашия град и да продължат да допринасят за неговото развитие. Това каза кметът Благомир Коцев пред участниците в 51-вата Национална младежка астрономическа конференция, която се провежда в НАОП "Николай Коперник" във Варна до 30 март.

Той участва в откриването на фотоизложбата "Фантастични умове", която е специално издание на проекта "Моите будители". Експозицията представя успехите на българските олимпийски отбори по математика, физика, химия, информатика, биология, лингвистика, астрофизика и изкуствен интелект от най-престижните международни олимпиади и се реализира от Сдружението на олимпийските отбори по природни науки (СООПН). 

Четирима варненски ученици и двама техни ръководители са участвали в Олимпийските отбори по природни науки през миналата година.

Това са възпитаниците на МГ "Д-р Петър Берон" Веселин Маркович (спечелил 2 сребърни и 2 бронзови медала по математика и информатика), Деян Хаджи-Манич (спечелил 1 златен и 1 бронзов медал по математика и изкуствен интелект), Светослав Арабов (спечелил 1 златен медал по астрономия) и Антон Стоянов (спечелил 1 бронзов медал по астрономия) и ръководителите им по астрономия и астрофизика Ева Божурова и Захари Дончев

"В отборите ние не просто решаваме задачи и се готвим за състезания, а ставаме приятели, едно семейство с общи интереси и цели, което заедно работи за България", сподели по време на откриването на изложбата Веселин Маркович. За него 2025 г. е последна в училище. Той очаква за трета поредна година да бъде част от националните ни отбори по математика и информатика.  

За ръководителя на отбора по астрономия Ева Божурова науката за звездите е "болест", за която няма лечение и променя съдбата на "заразените". Нейният подход още към най-малките ученици в школите към НАОП "Николай Коперник" е да развива нестандартното мислене и идеи. 

Организаторите на изложбата от своя страна споделят, че медалите от националните и международни олимпиади са най-високото възможно признание, което един ученик може да постигне. Нивото на тези състезания е над университетското, а издръжливостта на умствено, психическо и физическо натоварване по време на подготовката и участието в тях е забележителна. Олимпийските състезания създават мрежа от най-добрите умове на планетата и са трамплин за успешна кариера в науката, бизнеса, обществения живот. 

През 2024 г. българските олимпийци, водени от техните ръководители, спечелиха от най-престижните международни олимпиади 40 медала (2 златни, 14 сребърни и 24 бронзови). Заедно с останалите европейски, балкански, младежки и момичешки олимпиади, общо завоюваните медали от националните отбори са 91 (11 златни, 40 сребърни и 40 бронзови). 

Изложбата, посветена на българските олимпийски отбори по природни науки от 2024 г. и техните ръководители, ще остане във Варна 10 дни. От Сдружението на олимпийските отбори обещават догодина тя да продължи с третото си издание и да представи следващото поколение олимпийци.

2025 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Варна