Мобилно меню

Честваха годишнина на научноизследователския кораб "Св. Св. Кирил и Методий"

Навършиха се 3 години от влизането му в състава на Висшето военноморско училище "Н.Й.Вапцаров"
Честваха годишнина на научноизследователския кораб "Св. Св. Кирил и Методий"

С официална церемония беше отбелязана 3-тата годишнина от влизането на научноизследователския кораб "Св. Св. Кирил и Методий" в състава на Висшето военноморско училище "Н.Й.Вапцаров". Плавателният съд е първият в историята на морското плаване военен боен кораб, който плава до ледените води на Антарктика и участва в две успешни изследователски експедиции на остров Ливингстън.

На честването присъстваха министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков, началникът на ВВМУ "Н. Й. Вапцаров" флотилен адмирал Боян Медникаров, ръководителят на българската експедиция в Антарктика проф. Христо Пимпирев, командирът на Военноморските сили контраадмирал Кирил Михайлов, областният управител проф. Андрияна Андреева, кметът на Варна Благомир Коцев, посланиците на Аржентина и Испания, граждани и гости на града.

По случай годишнината на борда на "Св. Св. Кирил и Методий" беше обявен и Ден на отворени врати на 26 и 27 юли.

В сградата на "Морска администрация" може да бъде видян и "Павилион за картички от пощенски клон 1090" - проект, който разказва за професиите, включващи българската мисия на Южния полюс.

2024 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Варна

Варна е домакин на Българския географски фестивал

10-ото издание на най-голямото събитие у нас, популяризиращо науките за Земята, се провежда на 26 и 27 април
Варна е домакин на Българския географски фестивал

На 26 и 27 април 2025 г. Варна ще бъде домакин на десетото издание на Българския географски фестивал – най-голямото събитие у нас, популяризиращо науките за Земята. Ежегодният културно-образователен форум е посветен на познанието за Земята, геопространствените технологии и опазването на околната среда. Участници в него са ученици, учители, студенти, учени и любители на географията. Традицията е всяка година фестивалът да се провежда в различен град на България.

Програмата му включва изложби, конкурси за ученици, студенти и учители, научно-популярни презентации на изявени личности, ученически и студентски състезания и др.

Организатори на събитието тази година са Община Варна, Геолого-географският факултет на СУ "Св. Климент Охридски", Първа езикова гимназия - Варна и Географ БГ. Очаква се над 500 участници от цялата страна да посетят фестивала. Събитията от фестивалната програма ще се проведат на територията на Първа езикова гимназия - Варна. 

В първия ден на фестивала Първа езикова гимназия - Варна ще се превърне в сцена на целодневен географски празник с богата програма от образователни, демонстрационни и състезателни събития. От 10 до 15 ч. дворът на училището ще бъде оживен от тематични географски щандове, докато паралелно в залите ще се проведат различни дейности: ученическо състезание по картиране и оценка на екосистемни услуги, обучение по работа с QGIS – софтуер за ГИС с отворен код, както и демонстрация на безпилотна летателна система и въздушна снимка с дрон. В 13:30 ч. ще бъде официалното откриване на събитието, последвано от научнопопулярни презентации на доц. Георги Бърдаров, Владимир Николов и Свилен Русанов. Следобед ще се проведе отборното състезание "Географиада", а вечерта ще завърши със студентски куиз и празнична географска вечер. 

Вторият ден на географския форум в I ЕГ ще започне с индивидуалното състезание "Разходка с изненади" за регистрирани участници, което ще се проведе от 8:30 до 10:30 ч., паралелно с холистичен семинар за учители в Актовата зала на гимназията. От 11 ч. ще се представят вдъхновяващи географски презентации на пътешественици, сред които Боян Петров и Кристиан Кирилов. В 12:10 ч., ще се проведе финалният кръг на ученическото отборно състезание "Географиада". Програмата ще завърши с церемония по награждаване и официално закриване на фестивала от 13:30 часа. 

Тази година фестивалът във Варна е посветен на 100-годишнината от създаването на специалност "География" в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Събитието се осъществява с подкрепата на "Клет България", "Explorers Club Bulgaria", НИГГГ при БАН, National Geographic България, QGIS.БГ и Pixel Company.

2025 © Варна е