Мобилно меню

Приложение за контрол на разделното изхвърляне на отпадъци, създадоха варненски ученици

Разработката помага за по-лесно намиране на специалните контейнери и следи в реално време тяхната запълняемост
Приложение за контрол на разделното изхвърляне на отпадъци, създадоха варненски ученици

Ученици от XI г клас на  Варненската търговска гимназия „Георги Стойков Раковски“ - Стефан Андреев, Димо Димов, Деян Немски, Даниел Плугчиев, Станислав Плугчиев и Симеон Георгиев, представиха пред кмета на Варна Иван Портних своето уеб базирано приложение "Trashreporter" за разделно изхвърляне на отпадъци. На срещата присъстваха ръководителят на учениците Гергана Великова и директорът на гимназията Жечка Георгиева.

Приложението е разработено от учебна компания "RE:LIFE" към Джуниър Ачийвмънт, с подкрепата на AdvanceAcademy. Разработката помага за по-лесно намиране на контейнерите за разделно изхвърляне на отпадъците и следи в реално време тяхната запълняемост, обясниха учениците. Към приложението има и подробна карта за местата за рециклиране и изхвърляне на отпадъците.

"Нашата мисия е да станем част от един променящ се свят, в който човек започва да осъзнава, че не може да бъде само консуматор. Затова предлагаме софтуерен продукт, който ще промени начина на мислене на хората и ще подобри качеството на живот на потребителите", обясниха учениците.

Кметът Иван Портних поздрави учителите и учениците за разработката и ги запозна със системата за разделно сметосъбиране в общината, която е различна от системата за битови отпадъци. Стана ясно още, че ще бъдат проучени възможностите за използване на приложението в реални условия.

2023 © Варна е / снимка: Пресцентър Община Варна

До 15 октомври: Приемат заявления за еднократна помощ от 300 лв. за ученици

Финансовата подкрепа е за ученици, записани в първи и осми клас, както и за деца, които продължават обучението си във втори, трети и четвърти клас
До 15 октомври: Приемат заявления за еднократна помощ от 300 лв. за ученици
1163

Най-късно до 15 октомври се подават заявленията за отпускане на еднократна помощ от 300 лв. за ученици, записани в първи и осми клас, както и за ученици, които продължават обучението си във втори, трети и четвърти клас, напомнят от Дирекция "Социално подпомагане" - Варна.  Средствата се изплащат на два пъти – 50 на сто от размера се предоставя след влизане в сила на заповедта за отпускането на помощта, а остатъкът – в началото на втория учебен срок, ако детето продължава да посещава училище. Експертите от дирекцията обръщат внимание още, че заявленията се подават в дирекция "Социално подпомагане" по настоящ адрес.

Еднократната помощ за учебната 2025/2026 г. се предоставя независимо от доходите на семействата. Ако родителите на първокласници и осмокласници желаят да получат помощта преди началото на учебната година, е необходимо да приложат удостоверение от училището, че детето им е записано в съответния клас. Това е така, тъй като в тези етапи на обучение има задължително записване. По служебен път Агенция социално подпомагане получава от Министерството на образованието данните за реално записаните ученици в съответния клас на обучение най-рано на 5 октомври, т.е. след началото на учебната година. 

При подаване на заявлението за отпускане на еднократна помощ за учениците от втори, трети и четвърти клас не е необходимо да се представя такова удостоверение. Това е продиктувано от обстоятелството, че в общия случай учениците, успешно завършили първи, втори и трети клас, продължават автоматично обучението си в по-горен клас, без да е необходимо изрично да преминават процедура по записване в училище след завършването на. 

Подаването на заявление става лично чрез представяне на лична карта по настоящ адрес в ДСП - Варна. Може да се изпрати и чрез лицензиран пощенски оператор, включително чрез услуга за електронна препоръчана поща, както и по електронен път с квалифициран електронен подпис. Друга възможност е по електронен път посредством електронна административна услуга съгласно Закона за електронното управление. Помощта се предоставя и на настойник/попечител, който отглежда детето, както и на семействата на близки или роднини и на приемните семейства за настанените при тях деца.

Еднократната помощ за ученици се възстановява, когато детето не постъпи или не бъде записано в училище, освен ако това е невъзможно поради здравословното му състояние; ученикът не продължи обучението си през втория учебен срок до завършване съответно на първи, втори, трети, четвърти или осми клас, освен ако това е невъзможно поради здравословното му състояние; ако в рамките на един месец от учебната година има отсъствия от пет учебни часа, за които няма уважителни причини.

2025 © Варна е