Мобилно меню

Първият училищен звънец прозвуча за над 3100 първокласници във Варна

Близо 1900 абитуриенти ще излъчи образователната система в морската столица в края на учебната година
Първият училищен звънец прозвуча за над 3100 първокласници във Варна

Първият училищен звънец за новата 2024-2025 година прозвуча за всички училища на територията на община Варна и цялата страна. Над 3100 първокласници посрещната общинските училища в морската столица. Очаква се в края на учебната година да изпратят успешно около 1900 абитуриенти.

Наш дълг е да ви подкрепяме, обърна се към ученици и учители в първия учебен ден кметът на Варна Благомир Коцев. Той не скри, че също като учениците, в първата си година като кмет има още много уроци за научаване

"Онзи урок, който първо научих, че за да успееш, не трябва да разчиташ на лесния път в живота, а когато стане трудно, да положиш още повече усилия. Вторият е, че без подкрепа, приятели и учители, не можеш да успееш. Третият е, че не трябва да се страхуваме, а да вярваме в себе си и да си позволяваме да излизаме от зоната си на комфорт - така израстваме."

Това заяви Благомир Коцев пред учениците и екипа на Средно училище с езиково обучение "Ал. С. Пушкин" при откриването на новата учебна година. Училището тази година отбелязва половин век от основаването си. 

Особено специална е учебната година и за Първа езикова гимназия – училището, чийто възпитаник е кметът Благомир Коцев. През учебната 2024/2025 г. то отбелязва 145 години от основаването на Първа мъжка гимназия и 60 години от преобразуването ѝ в езикова гимназия. Коцев разказа за първия си учебен ден, преди 32 години, когато е прекрачил за първи път прага на училището. "Когато питахме нашия класен ръководител защо ни дава най-трудните задачи, той ни отговаряше: защото в живота лесно няма. Затова и вие ще се справите с предизвикателствата - защото това училище ще ви даде възможно най-качественото образование", обърна се той към възпитаниците на гимназията и им пожела да пазят България и Варна в сърцето си, независимо къде са по света. Коцев благодари на учителите, затова че изграждат младите хора на Варна като качествени личности и добри хора.

Кметът откри учебната година и в VII СУ "Найден Геров", което също отбелязва своята 60-годишнина.

"Поставяйте границите на знанията си под съмнение и смело ги преминавайте, за да бъдете лидери на прогреса. Успехът изисква много усилия и е важно да се научим на това постоянство. Разчитайте на вашите учители, родители, приятели, бъдете толерантни и съпричастни към другите", обърна се Коцев към учениците. 

Заедно с директора на училището Мария Нестерова той преряза лентата на новата пристройка. Нестерова благодари на Община Варна за съдействието по проекта. В модерните класни стаи ще учат над 400 ученици от втори, трети и четвърти клас.

Заместник-кметът по образованието и културата Павел Попов честити началото на новата учебна година на учениците, учителите и родителите в IV ЕГ "Ф. Ж. Кюри"

"Ученето е задача без край. Никога няма да знаем достатъчно, за да кажем "Стига толкова, изучих се". За да бъде балансирана някак тази плашеща безкрайност, са ни дадени дни като този - да празнуваме заедно началото на поредната обиколка около слънцето на науката." 

Той увери осмокласниците, че трябва да бъдат особено горди, че започват средното си образование именно в тази елитна гимназия, но ги помоли, когато чуят думата "елит", не само да вдигат високо глава, но и да знаят, че тази дума е задължаваща.

Заместник кметът откри новата учебна година и в Национално училище по изкуствата "Добри Христов". По думите на Павел Попов, училището е огромно богатство за образователната система не само във Варна, но и в България. Той увери първокласниците, че имат двоен късмет - заради ежедневната среща с изкуството и за това, че ще растат сред приятели, също докоснати от силата му и им пожела да пазят тези приятелства. 

Попов увери всички бъдещи абитуриенти на морската столица, че Общината прави всичко възможно да ги задържи във Варна, като им предостави различни възможности за реализация и развитие.

2024 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Варна

От 28 юни до 3 юли: Варна приема Европейска олимпиада по география

Морската столица има петима представители в националния отбор
От 28 юни до 3 юли: Варна приема Европейска олимпиада по география

Варна ще бъде домакин на XII Европейска олимпиада по география (EGEO 2026). Престижният научен форум ще се проведе от 28 юни до 3 юли със съдействието на Математическата гимназия "Д-р Петър Берон" и Община Варна.

Престижният форум ще събере на едно място най-добрите ученици от 14 държави. Освен традиционните европейски участници, олимпиадата разширява своя географски обхват, като сред поканените са и силни национални отбори с доказани традиции в науката от страни като Казахстан, Армения и Азербайджан.

Програмата на събитието е изключително интензивна и предизвикателна. В рамките на пет дни състезателите ще премерят сили в три основни кръга: Писмен (теоретичен) тест; Мултимедиен тест, както и Теренна работа (Fieldwork) – практическа фаза, в която учениците ще прилагат картографски и изследователски умения на терен.

Отборът на България се състои от единадесет ученици - четири в малката възрастова група и седем в голямата. Варна има петима представители в националния отбор: Тея Спирова, Лев Беленький, Огнян Добрев и Делян-Слав Мирев от IX клас и Звездемир Пенев - XII клас (МГ "Д-р Петър Берон ").

Официалната церемония по откриването ще се състои на 28 юни (неделя), а победителите и носителите на медалите ще бъдат обявени на тържествено закриване на 2 юли (четвъртък). Събитието се организира с подкрепата на Министерството на образованието и науката (МОН), Регионалното управление на образованието – Варна и Сдружението на олимпийските отбори по природни науки. Домакинството на престижния форум се осъществява с финансовата и организационна подкрепата на Община Варна.

2026 © Варна е