Мобилно меню

Първият училищен звънец прозвуча за над 3100 първокласници във Варна

Близо 1900 абитуриенти ще излъчи образователната система в морската столица в края на учебната година
Първият училищен звънец прозвуча за над 3100 първокласници във Варна

Първият училищен звънец за новата 2024-2025 година прозвуча за всички училища на територията на община Варна и цялата страна. Над 3100 първокласници посрещната общинските училища в морската столица. Очаква се в края на учебната година да изпратят успешно около 1900 абитуриенти.

Наш дълг е да ви подкрепяме, обърна се към ученици и учители в първия учебен ден кметът на Варна Благомир Коцев. Той не скри, че също като учениците, в първата си година като кмет има още много уроци за научаване

"Онзи урок, който първо научих, че за да успееш, не трябва да разчиташ на лесния път в живота, а когато стане трудно, да положиш още повече усилия. Вторият е, че без подкрепа, приятели и учители, не можеш да успееш. Третият е, че не трябва да се страхуваме, а да вярваме в себе си и да си позволяваме да излизаме от зоната си на комфорт - така израстваме."

Това заяви Благомир Коцев пред учениците и екипа на Средно училище с езиково обучение "Ал. С. Пушкин" при откриването на новата учебна година. Училището тази година отбелязва половин век от основаването си. 

Особено специална е учебната година и за Първа езикова гимназия – училището, чийто възпитаник е кметът Благомир Коцев. През учебната 2024/2025 г. то отбелязва 145 години от основаването на Първа мъжка гимназия и 60 години от преобразуването ѝ в езикова гимназия. Коцев разказа за първия си учебен ден, преди 32 години, когато е прекрачил за първи път прага на училището. "Когато питахме нашия класен ръководител защо ни дава най-трудните задачи, той ни отговаряше: защото в живота лесно няма. Затова и вие ще се справите с предизвикателствата - защото това училище ще ви даде възможно най-качественото образование", обърна се той към възпитаниците на гимназията и им пожела да пазят България и Варна в сърцето си, независимо къде са по света. Коцев благодари на учителите, затова че изграждат младите хора на Варна като качествени личности и добри хора.

Кметът откри учебната година и в VII СУ "Найден Геров", което също отбелязва своята 60-годишнина.

"Поставяйте границите на знанията си под съмнение и смело ги преминавайте, за да бъдете лидери на прогреса. Успехът изисква много усилия и е важно да се научим на това постоянство. Разчитайте на вашите учители, родители, приятели, бъдете толерантни и съпричастни към другите", обърна се Коцев към учениците. 

Заедно с директора на училището Мария Нестерова той преряза лентата на новата пристройка. Нестерова благодари на Община Варна за съдействието по проекта. В модерните класни стаи ще учат над 400 ученици от втори, трети и четвърти клас.

Заместник-кметът по образованието и културата Павел Попов честити началото на новата учебна година на учениците, учителите и родителите в IV ЕГ "Ф. Ж. Кюри"

"Ученето е задача без край. Никога няма да знаем достатъчно, за да кажем "Стига толкова, изучих се". За да бъде балансирана някак тази плашеща безкрайност, са ни дадени дни като този - да празнуваме заедно началото на поредната обиколка около слънцето на науката." 

Той увери осмокласниците, че трябва да бъдат особено горди, че започват средното си образование именно в тази елитна гимназия, но ги помоли, когато чуят думата "елит", не само да вдигат високо глава, но и да знаят, че тази дума е задължаваща.

Заместник кметът откри новата учебна година и в Национално училище по изкуствата "Добри Христов". По думите на Павел Попов, училището е огромно богатство за образователната система не само във Варна, но и в България. Той увери първокласниците, че имат двоен късмет - заради ежедневната среща с изкуството и за това, че ще растат сред приятели, също докоснати от силата му и им пожела да пазят тези приятелства. 

Попов увери всички бъдещи абитуриенти на морската столица, че Общината прави всичко възможно да ги задържи във Варна, като им предостави различни възможности за реализация и развитие.

2024 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Варна

Над 10 000 деца във Варна са обучени да разпознават симптомите на инсулт

Очаква се инициатива "Бързи герои 112" да продължи и през следващата учебна година
Над 10 000 деца във Варна са обучени да разпознават симптомите на инсулт

10 230 деца и 810 учители от 56 образователни институции са преминали обучение по международна здравнообразователна инициатива "Бързи герои 112" през тази учебна година. Програмата е насочена към деца на възраст между 6 и 11 години и цели да обучи най-малките членове на семействата, а чрез тях и всички останали, как да разпознават симптомите на инсулт и да действат животоспасяващо.

Програма "Бързи герои 112" се реализира от Фондация "Сърце до сърце за България" в партньорство с Дирекция "Образование и младежки дейности" за втора поредна година. "Община Варна застана зад инициативата и утвърди своята ангажираност към каузи с висока обществена значимост, като последователно инвестира в развитието на своите деца и в иновативни образователни политики с дългосрочна стойност. Така показа силата на образованието да променя и спасява животи", отбелязват организаторите. Според тях партньорството с екипа на дирекцията, ръководствата и учителите от детските градини и училищата във Варна, е пример за ефективно сътрудничество между местната власт, образователните институции и гражданския сектор.

В инициативата са се включили 31 детски градини и 25 училища във Варна.

Чрез доказано ефективната методология на "Бързи герои 112" децата се превръщат в посланици на знанието в своите семейства. Те са предали наученото на родители, баби, дядовци и близки, като по този начин през тази учебна година само във Варна са достигнати над 62 000 възрастни. 

Това означава десетки хиляди хора, които вече знаят как да разпознаят симптомите на инсулт и колко важно е незабавното обаждане на телефон 112. Тази информираност може да направи разликата между тежка инвалидизация и възстановяване, между загубен и спасен човешки живот от инсулт, отбелязват от Фондация "Сърце до сърце за България". За Община Варна програмата "Бързи герои 112" е много повече от образователна инициатива – тя е инвестиция в децата, семействата и бъдещето на града. Благодарение на последователната подкрепа и целенасочените усилия на Дирекция "Образование и младежки дейности", програмата успешно съчетава образованието, здравната култура и активното участие на младите хора в обществено значими каузи. 

Обучението разчита на детския ентусиазъм и готовността на децата за игра. Чрез интерактивни игри и увлекателни уроци най-малките се учат да разпознават трите основни симптома на инсулт: разкривени черти на лицето, слабост в ръката, затруднен говор). Очаква се програмата да продължи и през следващата учебна година и да разшири обхвата си във варненските детски градини и училища.

2026 © Варна е