Мобилно меню

Синдикалист: Подкрепата на община Варна към работещите в сферата на образованието е пример за другите градове

Експерти се обединиха около становището, че са необходими промени в закона за предучилищното и училищно образование и актуализация на учебните планове, за да са адекватни на нуждите на пазара на труда
Синдикалист: Подкрепата на община Варна към работещите в сферата на образованието е пример за другите градове

При голям интерес премина дискусията по въпросите на законодателството на предучилищното и училищното образование, която бе организирана от Синдиката на българските учители, Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа", със съдействието на Община Варна, с участието на Красимир Вълчев, министър на образованието и науката в периода 2017-2021 г.  и кмета на Варна Иван Портних. В нея се включиха учители и директори на училища и детски градини, педагогически съветници.

Преди промени в законодателството трябва да има цялостно обследване в него, посочи председателят на синдикат „Образование“ Галина Димитрова.  Веселин Рашев от Синдиката на българските учители, благодари за доброто сътрудничество с Община Варна в лицето на кмета Иван Портних и на директора на дирекция "Образование и младежки дейности" Лилия Христова. "Колективните трудови договори в сферата на образованието, които подписваме във Варна, са пример за останалите градове. Вярвам, че подкрепата за учителите, която получаваме от местната власт, ще продължи", заяви Веселин Рашев.

Участниците в срещата се обединиха около идеята за необходимостта от промяна на закона за предучилищното и училищно образование. Красимир Вълчев заяви, че от приемането му са минали 6 години, което е достатъчно дълъг период, за да се видят проблемите. Той допълни, че е най-важното какво ще учат децата, които ще са на пазара на труда през 2060-2070 година. Според него учебните програми трябва да бъдат с по-малко понятия и фактология. Намаляване на административната тежест на учителите също е задача, по която трябва да се работи.

"Необходими са две-три програми за детските градини, такива за оправяне на училищните дворове и изграждане на поне 2 спортни площадки в тях, за нови и модерно обзаведени кабинети, за осигуряване на достъпна архитектурна среда в образованието, но всичко това изисква средства", смята бившият образователен министър.

2023 © Варна е

В навечерието на 24 май: Отличиха учители във Варна

Началникът на РУО д-р Ирена Радева благодари за устрема, усърдната работа и вдъхновението
В навечерието на 24 май: Отличиха учители във Варна

В навечерието на 24 май, учители от Варна бяха отличени с грамоти "Неофит Рилски" от МОН и с почетен знак и грамоти "Паисий Хилендарски" от РУО – Варна.

"Това е ден, в който отдаваме почит на всички учители", каза началникът на РУО д-р Ирена Радева и благодари за устрема, усърдната работа и вдъхновението. Тя изрази увереност, че наградите ще стават повече – резултатите на училищата от Варненска област са на второ място в страната.

Областният управител проф. Андрияна Андреева подчерта предизвикателствата на съвременното преподаване и поздрави учителите за труда им.

Наградени с грамота "Неофит Рилски" от МОН са: Светлозара Пенева – ОУ "Цар Симеон I", Росица Димитрова – ПГ по текстил и моден дизайн, Сашко Стоянов – СУ "Найден Геров", Васил Колев – ПГ по туризъм, Любов Германова – ОУ "Никола Вапцаров", Илиана Стефанова – ОУ "Панайот Волов", Климентина Пенева-Мухчиева – ОУ "Захари Стоянов", Ани Иванова – Училище "Малкият принц", Катерина Трифонова – Училище "Малкият принц". 

Почетен знак "Паисий Хилендарски" на РУО – Варна за цялостна дейност получиха: Ася Чилингирян – директор на III ПМГ "Акад. Методи Попов" и Монка Николова – директор на ЦПЛР – Общински детски комплекс. 

2025 © Варна е / снимка: Областна администрация Варна