Мобилно меню

Синдикалист: Подкрепата на община Варна към работещите в сферата на образованието е пример за другите градове

Експерти се обединиха около становището, че са необходими промени в закона за предучилищното и училищно образование и актуализация на учебните планове, за да са адекватни на нуждите на пазара на труда
Синдикалист: Подкрепата на община Варна към работещите в сферата на образованието е пример за другите градове

При голям интерес премина дискусията по въпросите на законодателството на предучилищното и училищното образование, която бе организирана от Синдиката на българските учители, Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа", със съдействието на Община Варна, с участието на Красимир Вълчев, министър на образованието и науката в периода 2017-2021 г.  и кмета на Варна Иван Портних. В нея се включиха учители и директори на училища и детски градини, педагогически съветници.

Преди промени в законодателството трябва да има цялостно обследване в него, посочи председателят на синдикат „Образование“ Галина Димитрова.  Веселин Рашев от Синдиката на българските учители, благодари за доброто сътрудничество с Община Варна в лицето на кмета Иван Портних и на директора на дирекция "Образование и младежки дейности" Лилия Христова. "Колективните трудови договори в сферата на образованието, които подписваме във Варна, са пример за останалите градове. Вярвам, че подкрепата за учителите, която получаваме от местната власт, ще продължи", заяви Веселин Рашев.

Участниците в срещата се обединиха около идеята за необходимостта от промяна на закона за предучилищното и училищно образование. Красимир Вълчев заяви, че от приемането му са минали 6 години, което е достатъчно дълъг период, за да се видят проблемите. Той допълни, че е най-важното какво ще учат децата, които ще са на пазара на труда през 2060-2070 година. Според него учебните програми трябва да бъдат с по-малко понятия и фактология. Намаляване на административната тежест на учителите също е задача, по която трябва да се работи.

"Необходими са две-три програми за детските градини, такива за оправяне на училищните дворове и изграждане на поне 2 спортни площадки в тях, за нови и модерно обзаведени кабинети, за осигуряване на достъпна архитектурна среда в образованието, но всичко това изисква средства", смята бившият образователен министър.

2023 © Варна е

Промени в Закона за училищното и предучилищното образование обсъдиха във Варна

Министър Красимир Вълчев се включи в дискусия с директори на училища от морската столица
Промени в Закона за училищното и предучилищното образование обсъдиха във Варна

Работна среща с директори на варненски училища проведе министърът на образованието и науката Красимир Вълчев. Във форума, домакин на който беше Техническият университет в морската столица, се включиха също началникът на Регионалното управление по образование Ирена Радева и кметът Благомир Коцев.

Основните теми на дискусията бяха предстоящите промени в Закона за училищното и предучилищното образование, учебните планове и програми, както и модернизацията образователната инфраструктура.

"Работим активно по разработването на петгодишна стратегия за развитието на образованието във Варна, която ще бъде в синхрон с националните приоритети в тази област. Нашата цел е да осигурим модерна учебна среда и по-добри възможности за учениците и учителите. Благодаря на министър Вълчев за открития диалог, убеден съм, че ще продължим да обменяме информация и да си сътрудничим в полза на образователната система", заяви кметът Коцев.

Той припомни, че четири варненски училища – ОУ "Йордан Йовков", ОУ "Кирил и Методий", ОУ "Добри Чинтулов" и СУХНИ "Константин Преславски" ще бъдат ремонтирани по Националния план за възстановяване и устойчивост. Проектите са във финална фаза, за някой от тях има избрани изпълнители, а ремонтите ще стартират поетапно. "В две от училищата – ОУ "Йордан Йовков" и ОУ "Кирил и Методий", имахме желание да започнем по-рано, за да може ремонтните дейности да приключат в срок, който е май 2026 г. Впоследствие, след като взехме предвид мнението на родителите и получихме уверението на изпълнителите, че ще се справят в срок, се реши началото на ремонтните дейности да бъде в края на учебната година", обясни Коцев.

"Нашата цел е да осигурим добра учебна база, благоприятна образователна среда и да продължим с обновяването на училищата, за да постигнем преминаване към едносменен режим във всички учебни заведения в града", допълни Коцев. Кметът  подчерта доброто партньорство между Община Варна и Регионалното управление на образованието, което спомага за подобряването на качеството на образованието, квалификацията на учителите и модернизацията на образователната инфраструктура.

Министър Вълчев посочи, че темите по които работи Министерство на образованието са добре познати -

преминаване към едносменен режим в училищата, ремонтите на училищната база и дворовете.

Вълчев подчерта значимостта на диалога с директорите и отдели време за питания и дискусия, за да внесе яснота по въпросите, които ги вълнуват.

2025 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Варна