Мобилно меню

Национална кръгла маса "IT иновации във висшето образование ’2023" се провежда в ИУ-Варна

По време на форума се оформя списък с предложения до Министерството на образованието и науката за подобрения в хода на дигиталната трансформация във висшето образование
Национална кръгла маса "IT иновации във висшето образование ’2023" се провежда в ИУ-Варна
575

Ежегодната кръгла маса "IT иновации във висшето образование", която събира на едно място представители на университетските структури и приближени организации със специално отношение към дигитализацията и образованието, се провежда на 5 и 6 октомври в Икономически университет – Варна.

Това е седмото издание на националното събитие. Форумът е трибуна, на която университетите представят своя напредък в областта на цифровизациите, обсъждат наболели теми, свързани с дигиталната трансформация във висшите училища, предлагат се адекватни методи и добри практики за решаване на кризата в дигитален аспект. В традиционна практика се превърна оформянето на списък с предложения до Министерството на образованието и науката за подобрения в хода на дигиталната трансформация във висшето образование. В резултат от миналогодишните обсъждания, усилията на университетите се обединиха и се премина към иновация, свързана с приемане на електронни документи (студентски книжки, главни книги) в законовите постановления на българското висше образование. 

На 6 октомври, в ИУ-Варна ще се проведе и петото издание на международната научно-практическа конференция "Управление на човешките ресурси", организирана от Икономически университет – Варна. Събитието ще е в академичната сграда (Coworking Space, ет. 4 – 10.00 ч. и Зала 1 – 13.30 ч.). Очаквана аудитория на форума са представители на водещи научни организации и университети в страната и чужбина, бизнеса, публичната администрация и НПО.

В изцяло новия формат на пленарната сесия на конференцията, ориентиран към бизнеса и академичната аудитория, ще участват лектори с експертиза в областта на човешките ресурси, икономиката и информационните технологии.

Традиционно представителите на академичните среди ще имат възможност да представят научните си изследвания, които ще бъдат публикувани в сборник с доклади от конференцията и научно списание в областта на мениджмънта на човешките ресурси и съвременните тенденции в информационните технологии.

Тематичните направления на конференцията са:

  • Управление на човешките ресурси в дигиталната ера;
  • Предизвикателства пред организация на работа в условията на криза;
  • Иновативни подходи при управлението на хора.
2023 © Варна е

Министърът на образованието във Варна: Университетите да завишат изискванията си към студентите!

Доброто висше образование е трудното, подчерта Красимир Вълчев по време на среща с Академичния съвет на Икономическия университет в морската столица
Министърът на образованието във Варна: Университетите да завишат изискванията си към студентите!

Апелирам висшите училища да завишават изискванията си към студентите, защото доброто висше образование е трудното. Това каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев по време на среща с Академичния съвет на Икономическия университет във Варна. Това е поредната му среща по места с преподавателите от държавните висши училища.

„Държавата ще подкрепя всяка инициатива, която е насочена към повишаване на качеството и насърчаване на специалности, които подготвят експерти за приоритетните за страната ни сектори“, каза министър Вълчев. По думите му една от важните мерки, насочени към повишаване на изискванията в икономическите висши училища, е увеличаването на приема с математика за кандидат-студентите. „Вероятно в краткосрочен план това ще доведе до трудности за университетите, но ние сме готови да ги подкрепим допълнително“, посочи министърът и изрази увереност, че това е стъпка, която ще направи студентите от това направление още по-конкурентни на пазара на труда.

По думите му сериозен потенциал за привличане на повече чуждестранни студенти имат и икономическите и техническите висши училища в страната. „Ще подкрепяме усилията ви да бъдете по-разпознаваеми на световния пазар на висше образование и заедно ще променим програмата на МОН за популяризиране на висшите ни училища зад граница“, каза още министър Вълчев.

Тенденциите във висшето образование са положителни не само заради увеличаването на броя на чуждестранните студенти, подчерта Красимир Вълчев. Той отбеляза, че се увеличава научната дейност на университетите, броят на публикациите на преподавателите, международната дейност. Министърът акцентира, че все повече млади хора избират академичната кариера, което повишава конкуренцията и качеството.

Във Варна министър Вълчев проведе среща с учители и директори от региона в Техническия университет в града. В рамките на посещението си той участва и в Пролетната конференция на Съюза на математиците.

2025 © Варна е / снимка: Пресцентър МОН