Мобилно меню

Техническият университет във Варна приема студенти в перспективни и иновативни морски професии

Обучение се предлага в специалностите "Корабоводене", "Логистика на водния транспорт", "Корабни машини и механизми", "Корабостроене и морска техника" и "Електрообзавеждане на кораба"
Техническият университет във Варна приема студенти в перспективни и иновативни морски професии
768

За поредна година през 2023 г. Технически университет – Варна ще приеме студенти в перспективните и иновативни морски специалности: "Корабоводене", "Логистика на водния транспорт", "Корабни машини и механизми", "Корабостроене и морска техника" и "Електрообзавеждане на кораба".

Обучението в три от тези специалности от регулирани професии се извършва по одобрени учебни плановe и програми от Изпълнителна агенция "Морска администрация" към Министерство на транспорта и съобщенията на Република България.

Учебните планове и програми са в пълно съответствие с нормативната уредба на Международната морска организация (IMO):

  • IMO03 Officer in Charge of a Navigational Watch за специалност "Корабоводене"
  • IMO 7.04 Officer in Charge of an Engineering Watch за специалност "Корабни машини и механизми"
  • IMO 7.08 Electro-technical Officer за специалност "Електрообзавеждане на кораба".

Морските специалности от регулирани професии в ТУ-Варна са с валидна акредитация  от "Национална агенция по оценяване и акредитация" и най-високи оценки за морски специалности в Република България и подлежат на ежегоден мониторинг и контрол от Изпълнителна агенция "Морска администрация". Студенти в специалност "Корабостроене и морска техника" се обучават единствено в Технически университет – Варна и държавата поема семестриалните им такси за обучение.

Качеството на подготовката за морските специалности е сертифицирано от Bureau-Veritas и обучението завършва с държавен изпит по специалността и държавен изпит по английски език. Университетът разполага с най-модерния корабен навигационен тренажорен комплекс, който осигурява работа с добавена реалност (Augmented Reality, AR) и виртуалната реалност (Virtual Reality, VR), с корабен машинен тренажорен комплекс, с тренажорен комплекс за борба с бедствия и аварии, със съвременни лаборатории за електрообзавеждане на кораби.

Квалификацията на студентите включва изучаването на фундаментални и специализирани дисциплини за съответната специалност, езиково обучение, разширено практическо обучение, учебна производствена практика и/или учебна плавателна практика по програма Еразъм+. В курса на обучение са включени курсове по допълнителна подготовка на морските лица в съответствие с конвенция STCW, свързани с безопасността, спасяването на море и изискванията при работа на борда на кораб за съответната специалност.

Завършилите морски специалности от регулирани професии на ТУ-Варна притежават комплексна теоретична, практическа и езикова подготовка и всички необходими сертификати по IMO за придобиване на правоспособност по инженерни и офицерски длъжности на борда на кораби от световния търговски, специализиран и пасажерски флот.

Информация за приема във всички специалности в Технически университет – Варна може да получите от експертите от Центъра за Кандидатстудентски прием. Повече по темата може да научите ТУК.

2023 © Варна е

Министърът на образованието във Варна: Университетите да завишат изискванията си към студентите!

Доброто висше образование е трудното, подчерта Красимир Вълчев по време на среща с Академичния съвет на Икономическия университет в морската столица
Министърът на образованието във Варна: Университетите да завишат изискванията си към студентите!

Апелирам висшите училища да завишават изискванията си към студентите, защото доброто висше образование е трудното. Това каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев по време на среща с Академичния съвет на Икономическия университет във Варна. Това е поредната му среща по места с преподавателите от държавните висши училища.

„Държавата ще подкрепя всяка инициатива, която е насочена към повишаване на качеството и насърчаване на специалности, които подготвят експерти за приоритетните за страната ни сектори“, каза министър Вълчев. По думите му една от важните мерки, насочени към повишаване на изискванията в икономическите висши училища, е увеличаването на приема с математика за кандидат-студентите. „Вероятно в краткосрочен план това ще доведе до трудности за университетите, но ние сме готови да ги подкрепим допълнително“, посочи министърът и изрази увереност, че това е стъпка, която ще направи студентите от това направление още по-конкурентни на пазара на труда.

По думите му сериозен потенциал за привличане на повече чуждестранни студенти имат и икономическите и техническите висши училища в страната. „Ще подкрепяме усилията ви да бъдете по-разпознаваеми на световния пазар на висше образование и заедно ще променим програмата на МОН за популяризиране на висшите ни училища зад граница“, каза още министър Вълчев.

Тенденциите във висшето образование са положителни не само заради увеличаването на броя на чуждестранните студенти, подчерта Красимир Вълчев. Той отбеляза, че се увеличава научната дейност на университетите, броят на публикациите на преподавателите, международната дейност. Министърът акцентира, че все повече млади хора избират академичната кариера, което повишава конкуренцията и качеството.

Във Варна министър Вълчев проведе среща с учители и директори от региона в Техническия университет в града. В рамките на посещението си той участва и в Пролетната конференция на Съюза на математиците.

2025 © Варна е / снимка: Пресцентър МОН