Мобилно меню

Техническият университет във Варна приема студенти в перспективни и иновативни морски професии

Обучение се предлага в специалностите "Корабоводене", "Логистика на водния транспорт", "Корабни машини и механизми", "Корабостроене и морска техника" и "Електрообзавеждане на кораба"
Техническият университет във Варна приема студенти в перспективни и иновативни морски професии
656

За поредна година през 2023 г. Технически университет – Варна ще приеме студенти в перспективните и иновативни морски специалности: "Корабоводене", "Логистика на водния транспорт", "Корабни машини и механизми", "Корабостроене и морска техника" и "Електрообзавеждане на кораба".

Обучението в три от тези специалности от регулирани професии се извършва по одобрени учебни плановe и програми от Изпълнителна агенция "Морска администрация" към Министерство на транспорта и съобщенията на Република България.

Учебните планове и програми са в пълно съответствие с нормативната уредба на Международната морска организация (IMO):

  • IMO03 Officer in Charge of a Navigational Watch за специалност "Корабоводене"
  • IMO 7.04 Officer in Charge of an Engineering Watch за специалност "Корабни машини и механизми"
  • IMO 7.08 Electro-technical Officer за специалност "Електрообзавеждане на кораба".

Морските специалности от регулирани професии в ТУ-Варна са с валидна акредитация  от "Национална агенция по оценяване и акредитация" и най-високи оценки за морски специалности в Република България и подлежат на ежегоден мониторинг и контрол от Изпълнителна агенция "Морска администрация". Студенти в специалност "Корабостроене и морска техника" се обучават единствено в Технически университет – Варна и държавата поема семестриалните им такси за обучение.

Качеството на подготовката за морските специалности е сертифицирано от Bureau-Veritas и обучението завършва с държавен изпит по специалността и държавен изпит по английски език. Университетът разполага с най-модерния корабен навигационен тренажорен комплекс, който осигурява работа с добавена реалност (Augmented Reality, AR) и виртуалната реалност (Virtual Reality, VR), с корабен машинен тренажорен комплекс, с тренажорен комплекс за борба с бедствия и аварии, със съвременни лаборатории за електрообзавеждане на кораби.

Квалификацията на студентите включва изучаването на фундаментални и специализирани дисциплини за съответната специалност, езиково обучение, разширено практическо обучение, учебна производствена практика и/или учебна плавателна практика по програма Еразъм+. В курса на обучение са включени курсове по допълнителна подготовка на морските лица в съответствие с конвенция STCW, свързани с безопасността, спасяването на море и изискванията при работа на борда на кораб за съответната специалност.

Завършилите морски специалности от регулирани професии на ТУ-Варна притежават комплексна теоретична, практическа и езикова подготовка и всички необходими сертификати по IMO за придобиване на правоспособност по инженерни и офицерски длъжности на борда на кораби от световния търговски, специализиран и пасажерски флот.

Информация за приема във всички специалности в Технически университет – Варна може да получите от експертите от Центъра за Кандидатстудентски прием. Повече по темата може да научите ТУК.

2023 © Варна е

Морски роботи и дрон технологии представи ТУ – Варна, на фестивал на науката

Третото издание на форума се проведе от 24 до 27 октомври във Фестивалния и конгресен център в морската столица
Морски роботи и дрон технологии представи ТУ – Варна, на фестивал на науката

Технически университет – Варна, участва като академичен партньор в третия варненски фестивал на науката, който се проведе в периода 24–27 октомври 2024 година. Университетът представи иновативни проекти и разработки на своя щанд, където посетителите имаха възможност да се запознаят с най-новите научни постижения на студентите и преподавателите. 

В първия ден на фестивала посетителите имаха възможността да видят демонстрация, представена от доц. д-р инж. Илиян Илиев от катедра "Автоматизация на производството". Той показа иновативен робот, обучен да следва линии, и подводен робот тип дрон за солена и сладка вода TUS-Mini ROV – устройство, което разширява границите на науката и технологиите в областта на подводните изследвания. Този робот има за цел да разкрие невидимия свят под водата, да изследва морските дълбини и да подпомогне опазването на околната среда, като част от усилията на ТУ-Варна в областта на морските технологии.

Освен това, д-р инж. Аспарух Атанасов, преподавател в Добруджанския технологичен колеж в гр. Добрич, катедра "Механика и машинни елементи", част от Технически университет – Варна, изнесе презентация на тема "Дроновете в помощ на земеделието". Той представи разработка на малък безпилотен летателен апарат (БПЛА), оборудван с мултиспектрални камери, които са в помощ на земеделските процеси.

Фестивалът беше открит от Антоанета Хинева, директор на дирекция "Образование и младежки дейности" в Община Варна, която присъства на събитието заедно с Виктор Иванов, студент от ТУ-Варна. Виктор Иванов имаше възможността да заеме ролята на "Мениджър за един ден" в рамките на инициативата, като допринесе за ангажирането на младите хора в сферата на образованието и науката.

2024 © Варна е / снимки: ТУ - Варна