Мобилно меню

Ученици строиха мостове от спагети в традиционно състезание, организирано от Варненския свободен университет

Ето кои са победителите
Ученици строиха мостове от спагети в традиционно състезание, организирано от Варненския свободен университет

Завърши IX Национално състезание за креативни умения "Varna Spaghetti Engineering". Организатор и домакин на събитието е катедра „Строителство на сгради и съоръжения“ на Варненския свободен университет "Черноризец Храбър". 

Ето и кои са победителите в тазгодишната надпревара: I-во място е за отбор "Бумеранг" при ПГДС "Цар Иван Асен II", гр. Хасково. II-ро място заема отбора "Три Аса" от ПГСАГ "Кольо Фичето", гр. Бургас. III-то място е за отбор "Spaghetti Stroy" от ПГСАГ "Васил Левски", гр. Варна. Наградата на Камарата на инженерите в България (КИИП), получи отбор "Тройка белот" от гр. София. Камарата на строителите в България (КСБ) отличи отбор "Twelve B" от гр. Пловдив, а студентката от III курс,  специалност "Строителство на сгради и съоръжения" на ВСУ "Черноризец Храбър" Ана Димова, консултант на отбор "Боляри", получи наградата на инж. Илиян Костадинов от AMATA&Co. Грамоти за участие получиха всички състезатели в деветото издание на "Varna Spaghetti Engineering", както и техните консултанти. Най-малките участници също получиха подаръци за показаните умения в изграждането на мостове.

В деветото издание на традиционната надпревара се включиха 11 ученически отбора от водещите професионални гимназии по архитектура, строителство и геодезия в страната. Варна беше представена от три отбора, по два бяха тимовете от София и Бургас, а Велико Търново, Пловдив, Шумен бяха с по един. За първи път в състезанието се включи и отбор от Професионалната гимназия по дървообработване и строителство „Цар Иван Асен II“ от Хасково, който спечели надпреварата. Всеки от отборите имаше за ментор студент в специалност „Строителство на сгради и съоръжения“ на Варненския свободен университет. 11-те възпитаници на ВСУ „Черноризец Храбър“ от трети и четвърти курс помогнаха на отборите да се представят по най-добрия начин в състезанието.

Отборите мериха знания и сили в създаването на отваряеми мостове, като този път задачата им беше допълнително усложнена, тъй като участниците не знаеха предварително какво е зададеното разстояние между устоите на моста. Отборите трябваше да съобразят конструкцията на място. На състезателните групи бяха предоставени: подложка за мостове с фиксирани устои, полипропиленови муфи и въже, с които да направят система за отваряне на съоръжението, два пакета спагети, 10 пръчки силикон и пистолети за него, транспортир, линия, макетен нож и три часа за създаване на макет.

Според регламента на състезанието отварянето на моста трябва да става чрез въжето, а конструкцията - изпитана с тежести. За победител беше определен мостът, който понесе най-голям товар или остане неразрушен след натоварването. Журито оцени състезателите по три критерия: носимоспособност, икономичност на използваните материали и атрактивност. Специална тежест беше дадена и на презентацията на отборите пред журито и публиката. 

В състава на журито влязоха представители на Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране, Камарата на строителите в България, Камара на архитектите в България, проектантската компания Amata&Co и представители на Архитектурния факултет на ВСУ „Черноризец Храбър“.

Националното състезание "Varna Spaghetti Engineering" е един от най-успешните формати за провокиране на нестандартното мислене и въображение на младите хора. Като организатор и домакин катедра „Строителство на сгради и съоръжения“ на Варненския свободен университет желае да събере на едно място ученици от професионалните гимназии, студенти на ВСУ „Черноризец Храбър” и професионалисти от строителния бранш за създаването на уникални строителни конструкции от спагети, като провокира креативност, изобретателност, екипен дух и едновременно с това развива интереса им към професията на строителя. Екипът на състезанието е носител на престижната награда „Варна“.

2023 © Варна е / снимки: ВСУ - Варна

Морски роботи и дрон технологии представи ТУ – Варна, на фестивал на науката

Третото издание на форума се проведе от 24 до 27 октомври във Фестивалния и конгресен център в морската столица
Морски роботи и дрон технологии представи ТУ – Варна, на фестивал на науката

Технически университет – Варна, участва като академичен партньор в третия варненски фестивал на науката, който се проведе в периода 24–27 октомври 2024 година. Университетът представи иновативни проекти и разработки на своя щанд, където посетителите имаха възможност да се запознаят с най-новите научни постижения на студентите и преподавателите. 

В първия ден на фестивала посетителите имаха възможността да видят демонстрация, представена от доц. д-р инж. Илиян Илиев от катедра "Автоматизация на производството". Той показа иновативен робот, обучен да следва линии, и подводен робот тип дрон за солена и сладка вода TUS-Mini ROV – устройство, което разширява границите на науката и технологиите в областта на подводните изследвания. Този робот има за цел да разкрие невидимия свят под водата, да изследва морските дълбини и да подпомогне опазването на околната среда, като част от усилията на ТУ-Варна в областта на морските технологии.

Освен това, д-р инж. Аспарух Атанасов, преподавател в Добруджанския технологичен колеж в гр. Добрич, катедра "Механика и машинни елементи", част от Технически университет – Варна, изнесе презентация на тема "Дроновете в помощ на земеделието". Той представи разработка на малък безпилотен летателен апарат (БПЛА), оборудван с мултиспектрални камери, които са в помощ на земеделските процеси.

Фестивалът беше открит от Антоанета Хинева, директор на дирекция "Образование и младежки дейности" в Община Варна, която присъства на събитието заедно с Виктор Иванов, студент от ТУ-Варна. Виктор Иванов имаше възможността да заеме ролята на "Мениджър за един ден" в рамките на инициативата, като допринесе за ангажирането на младите хора в сферата на образованието и науката.

2024 © Варна е / снимки: ТУ - Варна