Мобилно меню

Ученици строиха мостове от спагети в традиционно състезание, организирано от Варненския свободен университет

Ето кои са победителите
Ученици строиха мостове от спагети в традиционно състезание, организирано от Варненския свободен университет

Завърши IX Национално състезание за креативни умения "Varna Spaghetti Engineering". Организатор и домакин на събитието е катедра „Строителство на сгради и съоръжения“ на Варненския свободен университет "Черноризец Храбър". 

Ето и кои са победителите в тазгодишната надпревара: I-во място е за отбор "Бумеранг" при ПГДС "Цар Иван Асен II", гр. Хасково. II-ро място заема отбора "Три Аса" от ПГСАГ "Кольо Фичето", гр. Бургас. III-то място е за отбор "Spaghetti Stroy" от ПГСАГ "Васил Левски", гр. Варна. Наградата на Камарата на инженерите в България (КИИП), получи отбор "Тройка белот" от гр. София. Камарата на строителите в България (КСБ) отличи отбор "Twelve B" от гр. Пловдив, а студентката от III курс,  специалност "Строителство на сгради и съоръжения" на ВСУ "Черноризец Храбър" Ана Димова, консултант на отбор "Боляри", получи наградата на инж. Илиян Костадинов от AMATA&Co. Грамоти за участие получиха всички състезатели в деветото издание на "Varna Spaghetti Engineering", както и техните консултанти. Най-малките участници също получиха подаръци за показаните умения в изграждането на мостове.

В деветото издание на традиционната надпревара се включиха 11 ученически отбора от водещите професионални гимназии по архитектура, строителство и геодезия в страната. Варна беше представена от три отбора, по два бяха тимовете от София и Бургас, а Велико Търново, Пловдив, Шумен бяха с по един. За първи път в състезанието се включи и отбор от Професионалната гимназия по дървообработване и строителство „Цар Иван Асен II“ от Хасково, който спечели надпреварата. Всеки от отборите имаше за ментор студент в специалност „Строителство на сгради и съоръжения“ на Варненския свободен университет. 11-те възпитаници на ВСУ „Черноризец Храбър“ от трети и четвърти курс помогнаха на отборите да се представят по най-добрия начин в състезанието.

Отборите мериха знания и сили в създаването на отваряеми мостове, като този път задачата им беше допълнително усложнена, тъй като участниците не знаеха предварително какво е зададеното разстояние между устоите на моста. Отборите трябваше да съобразят конструкцията на място. На състезателните групи бяха предоставени: подложка за мостове с фиксирани устои, полипропиленови муфи и въже, с които да направят система за отваряне на съоръжението, два пакета спагети, 10 пръчки силикон и пистолети за него, транспортир, линия, макетен нож и три часа за създаване на макет.

Според регламента на състезанието отварянето на моста трябва да става чрез въжето, а конструкцията - изпитана с тежести. За победител беше определен мостът, който понесе най-голям товар или остане неразрушен след натоварването. Журито оцени състезателите по три критерия: носимоспособност, икономичност на използваните материали и атрактивност. Специална тежест беше дадена и на презентацията на отборите пред журито и публиката. 

В състава на журито влязоха представители на Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране, Камарата на строителите в България, Камара на архитектите в България, проектантската компания Amata&Co и представители на Архитектурния факултет на ВСУ „Черноризец Храбър“.

Националното състезание "Varna Spaghetti Engineering" е един от най-успешните формати за провокиране на нестандартното мислене и въображение на младите хора. Като организатор и домакин катедра „Строителство на сгради и съоръжения“ на Варненския свободен университет желае да събере на едно място ученици от професионалните гимназии, студенти на ВСУ „Черноризец Храбър” и професионалисти от строителния бранш за създаването на уникални строителни конструкции от спагети, като провокира креативност, изобретателност, екипен дух и едновременно с това развива интереса им към професията на строителя. Екипът на състезанието е носител на престижната награда „Варна“.

2023 © Варна е / снимки: ВСУ - Варна

Във ВВМУ: Приемат 20 нови курсанти по специалността Военен лекар

Пълна държавна издръжка по време на следването си и гарантирана дългосрочна професионална реализация в редиците на Българската армия са само част от предимствата на програмата
Във ВВМУ: Приемат 20 нови курсанти по специалността Военен лекар

 

20 места за курсанти по специалността "Военен лекар" са обявени със заповед на министъра на отбраната за следващата учебна година. Обучението се осъществява чрез тристранно споразумение между Военномедицинска академия (ВМА), Висшето военноморско училище "Н. Й. Вапцаров" (ВВМУ) и Медицински университет "Проф. д-р Параскев Стоянов"-Варна.

Пълна държавна издръжка по време на следването си и гарантирана дългосрочна професионална реализация в редиците на Българската армия са само част от предимствата на програмата.  

Бъдещите медици под пагон не заплащат такси за обучение в двата университета, имат

безплатно настаняване в общежития, безплатно хранене, медицинско и униформено облекло, безплатно медицинско обслужване.

По време на следването си курсантите получават ежемесечна стипендия от 800 до 850 лв., като имат възможност и за допълнителна стипендия за успех – между 150 и 200 лв.

В края на обучението си получават две дипломи: магистър по "Медицина" и бакалавър по специалност "Организация и управление на военни формирования на тактическо ниво", възможност за специализация във ВМА, повишаване на квалификацията в България и във всички страни-членки на НАТО.

Какви са изпитите, през които трябва да преминат кандидат-курсантите, можете да разберете на сайта на ВВМУ. Ранният прием на документи във ВВМУ продължава до 2 април 2025 г., а във военните окръжия приключва на 28 март 2025 г. 

За повече информация: капитан II ранг Димана Славова – 0889 044 111.

2025 © Варна е / снимка: Пресцентър Военномедицинска академия - ВМА
Още по темата:
Още по темата: