Мобилно меню

Варна се включва в международна инициатива за иновации

В дейностите ще участват представители на бизнеса, академичната общност и неправителствения сектор
Варна се включва в международна инициатива за иновации
931

В международна инициатива за насърчаване на иновациите се включва Варна. В дейностите ще участват представители на бизнеса, академичната общност и неправителствения сектор от морската столица, които ще си партнират с колеги от четири европейски държави, информират от Bulgarian Business Forums, които представляват Североизточна България в инициативата. Предвидени са семинари, обучения и иновационни кампове, насочени към набелязването на конкретни мерки и стъпки за постигане на ключови цели.

Инициативата BOOST осигурява възможност за сътрудничество за въвеждането на иновации в ключови сфери. В нея освен представители на България, ще се включат още организации от Румъния, Естония, Дания и Испания. Ще бъде извършено оценяване на степента, в която се прилагат иновации в съответните региони на Европа, както и възможността за подобряване на тези показатели. Целта е да се намалят разликите в модернизацията и използването на нови технологии в различните части на Стария континент и да се работи за тяхното уравновесяване, за да е лесно сътрудничеството в конкретни бизнес и образователни сфери. През следващите 5 години ще бъде насърчавано прилагането на иновации, които са с ясни механизми на позитивно въздействие.

Иницитивата намира място и в новия Център за данни за европейските иновационни екосистеми, чието стартиране беше обявено от българския еврокомисар Мария Габриел.

"Целта на центъра е да даде видимост на проектите за създаване на местни и национални иновационни екосистеми. Сайтът на Центъра предоставя интерактивна карта, на която всеки може да отбележи своя проект или търси информация за други проекти във всеки регион в Европа, описание на дейностите и партньорите в консорциума. Участниците имат и възможността да се свържат с партньори от други проекти и разширят обхвата на дейността си".  

Чрез Центъра за данни за европейските иновационни екосистеми ще бъде проследяван и прогресът по конкретните инициативи, сред които и BOOST, в която Варна ще вземе дейно участие. "Ролята на местните и регионалните власти ще бъде ключова. Насърчавам иноваторите, учените и предприемачите в Европа да се възползват от възможностите на новия инструмент, да откриват нови партньори и споделят идеи, визия и добри практики", отбелязва още Мария Габриел.

"С новия Център ще проследим прогреса в постигането на целите ни за създаване на свързани и приобщаващи иновационни екосистеми, да идентифицираме ключови партньори и набележим областите, върху които трябва да надграждаме", обобщава българският еврокомисар по въпросите за иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта.

2023 © Варна е

Министърът на образованието във Варна: Университетите да завишат изискванията си към студентите!

Доброто висше образование е трудното, подчерта Красимир Вълчев по време на среща с Академичния съвет на Икономическия университет в морската столица
Министърът на образованието във Варна: Университетите да завишат изискванията си към студентите!

Апелирам висшите училища да завишават изискванията си към студентите, защото доброто висше образование е трудното. Това каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев по време на среща с Академичния съвет на Икономическия университет във Варна. Това е поредната му среща по места с преподавателите от държавните висши училища.

„Държавата ще подкрепя всяка инициатива, която е насочена към повишаване на качеството и насърчаване на специалности, които подготвят експерти за приоритетните за страната ни сектори“, каза министър Вълчев. По думите му една от важните мерки, насочени към повишаване на изискванията в икономическите висши училища, е увеличаването на приема с математика за кандидат-студентите. „Вероятно в краткосрочен план това ще доведе до трудности за университетите, но ние сме готови да ги подкрепим допълнително“, посочи министърът и изрази увереност, че това е стъпка, която ще направи студентите от това направление още по-конкурентни на пазара на труда.

По думите му сериозен потенциал за привличане на повече чуждестранни студенти имат и икономическите и техническите висши училища в страната. „Ще подкрепяме усилията ви да бъдете по-разпознаваеми на световния пазар на висше образование и заедно ще променим програмата на МОН за популяризиране на висшите ни училища зад граница“, каза още министър Вълчев.

Тенденциите във висшето образование са положителни не само заради увеличаването на броя на чуждестранните студенти, подчерта Красимир Вълчев. Той отбеляза, че се увеличава научната дейност на университетите, броят на публикациите на преподавателите, международната дейност. Министърът акцентира, че все повече млади хора избират академичната кариера, което повишава конкуренцията и качеството.

Във Варна министър Вълчев проведе среща с учители и директори от региона в Техническия университет в града. В рамките на посещението си той участва и в Пролетната конференция на Съюза на математиците.

2025 © Варна е / снимка: Пресцентър МОН