Мобилно меню

150 000 лв глоба грози виновника за замърсяване с мазут на варненския плаж

Разливът между 2-ра и 3-та буна на морския бряг и в морската вода беше установен тази сутрин, след като граждани са съобщили за видяното на тел.112
150 000 лв глоба грози виновника за замърсяване с мазут на варненския плаж

До 150 000 лева е глобата, която грози виновника за разлива на мазут между 2-ра и 3-та буна на морския бряг във Варна и в морската вода. Замърсяването беше установено тази сутрин след като граждани са съобщили за видяното на тел.112.

Минути след 7:00 часа за разлива е бил уведомен и оперативният дежурен в Областна администрация – Варна. Незабавно са били информирани всички институции, които следят за опазване чистотата на крайбрежието и на морската вода. Областна администрация е изпратила по спешност писма до Дирекция "Морска администрация - Варна",  ГД  "Аварийно-спасителна дейност- ИАМА",   РД "ПБЗН" - Варна, Регионална дирекция "Гранична полиция" - Бургас, Граничен полицейски участък – Варна,  Военноморските сили на Република България, Басейнова дирекция "Черноморски район",  Регионална инспекция по околна среда и водите – Варна, Басейнова дирекция "Черноморски район".

Служители на Областна администрация Варна още сутринта са проверили за щетите на място и са потвърдили

наличие на замърсяване с нефтени продукти на плажната ивица, затворена между двете буни пред бар "MAZU", както и в морето пред нея.

Администрацията има отговорност за почистване на плажната ивица.

Областният управител е координирал действията на посочените институции, които вече са направили своите проверки по компетентност и ще докладват в Областна администрация за резултатите.

Катер на Дирекция "Морска администрация" – Варна е извършила оглед в морето и е установила, че

общо 9 са плавателните съдове които са на рейд пред морския град, а някои от тях вече са в района на пристанището.

Първите, които се проверяват, са танкери. Проверката изисква сравняване на различни показатели и ще продължи около 10 дни, уточняват от пресцентъра на Областна администрация - Варна.

2025 © Варна е / снимка: Пресцентър Областна администрация - Варна.

Нов образователен проект за пътна безопасност стартира във Варна

МПС-то може да бъде оръжие, което убива, превръща се в такова, когато правилата не се спазват, пътят не е място, на което да доказваме себе си, подчертаха експерти на среща с дванадесетокласници, които скоро ще вземат шофьорска книжка и ще имат по-активно участие в движението по пътищата
Нов образователен проект за пътна безопасност стартира във Варна

Пътната полиция, Апелативният съд, Областната администрация, Общината и Българският червен кръст във Варна обединяват усилия в нов образователен проект за пътна безопасност, озаглавен "Правилата ни пазят". Инициативата е насочена към учениците в 12-и клас, които скоро ще вземат шофьорска книжка и ще имат по-активно участие в движението по пътищата.

Първото гостуване бе в Професионалната техническа гимназия. Инспектор Петя Асенова от сектор Пътна полиция към ОД на МВР – Варна, наказателният съдия от Апелативния съд – Светослава Колева, секретарят на Общинския съвет по наркотичните вещества Добромир Досев, секретарят на Комисията по пътна безопасност в Областната администрация и доброволецът в Българския младежки червен кръст Иван Димов дискутираха правилата на пътя и наказанията при неспазването им с дванадесетокласниците от гимназията.

Абитуриентите научиха защо някои нарушения се санкционират административно по Закона за движение по пътищата и кога нарушенията се превръщат в престъпление и извършителите се озовават в съдебната зала. Посланието на лекторите беше ясно – правилата са създадени, за да ни пазят, а всеки от нас, придържайки се към тях, пази себе си, близките си и околните. Съдия Колева, инспектор Асенова и Добромир Досев бяха категорични: МПС-то може да бъде оръжие, което убива. Превръща се в такова именно когато правилата не се спазват. Често пътнотранспортни произшествия се причиняват от шофьор, употребил алкохол или наркотик, ако зад волана е човек, който няма правоспособност или експериментира със скоростта.

Сред най-застрашените на пътя са младите водачи – поради липса на опит и прекомерна самонадеяност.

"Шофьорската книжка не ви гарантира сигурност. Това, което ви пази на пътя са зрението, концентрацията, правилните разсъждения и реакции. Всички те се променят при употреба на алкохол и наркотични вещества. Неправилната реакция най-често е причина за произшествията", подчерта инсп. Петя Асенова. По думите ѝ, и минимално количество алкохол, включително една бира или една цигара марихуана, изпушена преди няколко дни, може да костват живот. Служителят на МВР представи статистиката за миналата година във Варненска област – установени са близо 700 шофьори с концентрация на алкохол над допустимите 0.5 промила. 360 са заловените след употреба на наркотици или техни аналози.  

Близо една трета от наказателните дела във Варненския апелативен съд през 2024 г. са били за катастрофи със загинали.

Съдия Светослава Колева посочи, че за разлика от алкохола, при който се отчита концентрация, при наркотиците законът не разграничава нито количеството, нито въздействието. Значение има само наличието на забранените вещества в организма. Тя посочи примери от практиката си в съдебната зала с дела на млади шофьори, причинили смъртоносни пътни произшествия. Юристът предупреди още, че наказателна отговорност освен за отнет живот или нанесена телесна повреда, се носи и при причинени материални щети на чужда собственост. "Пътят не е място, на което да доказваме себе си. Спазвайте ограниченията на скоростта, защото те не са случайни. Даден участък може да позволява максимум 50км/ч, но то е с причина – може там да са загинали хора, да е имало концентрация на инциденти или завоят да е по-опасен", обясни съдия Колева

Учениците изгледаха записи от охранителни камери, заснели катастрофи.

За да знаят, че инцидентите не са далечна част от криминална хроника, филми или компютърни игри.

На пазара всеки ден се произвеждат нови и нови видове незаконни вещества. Всяко от тях носи риск, независимо от състава си, изтъкна секретарят на Общинския съвет по наркотичните вещества Добромир Досев.

"Запомнете, че автомобил + дрога = смърт".

Досев акцентира и на техническото състояние на автомобилите. "Недобре поддържан автомобил може да убие вас, вашите роднини и приятели".   

Иван Димов - доброволец в БМЧК - описа действията, които трябва да предприемем, ако станем свидетел или участник в ПТП. Той обясни първите стъпки за обезопасяване на хората, превозните средства и местопроизшествието след инцидент. Това са начините, по които ще ограничим щетите. Изключително важно е каква информация ще подадем при обаждането си на тел. 112. Ясните и точни данни гарантират, че ще ни бъде изпратена адекватна помощ.

2025 © Варна е / снимка: Пресцентър ПФК Черно Море