Мобилно меню

Екоексперти разследват сигнали за умряла риба край Каварна и Балчик

Съвместни проверки са извършили инспектори от РИОСВ-Варна и Басейнова дирекция "Черноморски район"
Екоексперти разследват сигнали за умряла риба край Каварна и Балчик
537

Експерти от РИОСВ и Басейнова дирекция „Черноморски район“ са взели проби от морските води по сигнали за умряла риба на брега и в морската вода в района на къмпинг „Свети Георги“, местност „Иканталъка“, между гр. Каварна и гр. Балчик.

Сигналите са подадени от граждани. В съвместните проверки са участвали и представители на Регионалната лаборатория към Изпълнителна агенция по околна среда във Варна.

При инспекциите е извършен обход по протежението на плаж „Иканталъка II“, включително на плажа при къмпинг „Св. Георги“ и плаж „Херос“, в землището на с. Топола. Установено е струпване на мъртви рибни екземпляри от видовете попче, морска мишка, малки пясъчни рачета и други,  с размери около 3-4 см. Във водата се наблюдава както умряла, така и жива риба, отчитат екоекспертите.

Представителите на РИОСВ-Варна не са установили брегови източници на замърсяване или опалесценция по повърхността на морската вода - тя е бистра с наличие на водорасли без неприятен мирис.

По заявка на БДЧР са взети водни проби от два пункта – плаж „Иканталъка II“ при къмпинг „Св. Георги“ и от плаж „Тузлата“. Резултатите ще бъдат оповестени след приключване на анализите на водните проби. По информация на граждани, подали сигналите, както и на спасители присъстващи на плажа, налице е рязко понижение на температурата на морската вода.

2023 © Варна е

Почистиха замърсяването с нефтени продукти на Варненския плаж

Наблюдението в района между Втора и Трета буна продължава и през следващите 7 дни
Почистиха замърсяването с нефтени продукти на Варненския плаж

Брегът, както и морската среда между Втора и Трета буна са чисти от нефтени продукти, съобщават от Областната администрация във Варна. Наблюдението на ситуацията в района ще продължи през следващите 7 дни.

По време на пешеходния обход днес в участъка на замърсяване, заключен от първа до четвърта буна, извършен от Комисия, назначена със заповед на областния управител, не са установени замърсявания с нефтопродукти на морската среда, не се усеща и характерна миризма. 

По плажните ивици се наблюдават отделни мазутни топчета с големина 0.5-1.0 см, допълват от Областна администрация. 

В своя доклад РИОСВ – Варна потвърждава, че

не се установява брегови източник на замърсяването с нефтопродукти.

Днес преди обед и от Дирекция „Морска администрация“ са извършили оглед с катер „Спасител 5“ в акваториите на Първа до Четвърта буна, нос Галата, местностите Карантината, Черноморец, Летен рейд и Траката. Не се наблюдават замърсявания на морската среда с изключение на прибойната зона (камъните) в района от Първа до Четвърта буна. По време на огледа с плавателното средство не са забелязани замърсявания с нефтопродукти.

От Областна администрация правят уточнение, че нефтопродуктите, които се наблюдават по морската повърхност в района на замърсяването, не подлежат на механично събиране, поради техния вид и естество, и малките количества общ остатък. Според тях, по-важното е да се почистят бреговите участъци по възможно най-щадящи околната среда начини.

Концесионерът е докладвал на областния управител, че плажната ивица е изцяло почистена от изхвърлените нефтопродукти, а до края на днешния ден и чувалите, в които се събира замърсения пясък, ще бъдат депонирани на специализираната площадка. Същото препоръчват и от РД „ПБЗН“- Варна.

Всички институции с отговорност за поддържане чистотата на морските води, на акваторията и плажовете са категорични, че

наблюдението и мониторинга в по-широката зона около района на замърсяването трябва да продължи и през следващите 7 дни.

Очаква се след получаването на утрешните доклади на контролиращите замърсяването институции да се вземе решение за отмяна на частичното бедствено положение.

2025 © Варна е