Мобилно меню

Горски служители спасиха таралежче от пожар

Огънят бил обхванал сухи треви и храсти в района на село Тутраканци
Горски служители спасиха таралежче от пожар

Горски служители от ДГС - Провадия са спасили таралежче, попаднало в огнен капан. Те се отзовали, заедно със служители на пожарната, на сигнал, подаден на телефон 112 за пожар в сухи треви и храсти в близост до село Тутраканци. Докато бързали да загасят огъня горските попаднали на таралежа и веднага го изнесли на безопасно място. 

"Помислих си, че е обгорял, но като го вдигнах се раздвижи. Зарадвах се и веднага му дадох да пие вода, защото не само огъня, но и саждите са опасни за животните. След като се уверих, че е добре го пуснах далеч от шосето, на място където може да намери храна", разказва Асен Христов от ДГС - Провадия. 

Огънят край Тутраканци вече e загасен. Горските припомнят, че на същото място преди три години горя пожар, който обхвана голям фронт и нанесе много поражения.

2023 © Варна е / снимка: ДГС - Провадия

Почистиха замърсяването с нефтени продукти на Варненския плаж

Наблюдението в района между Втора и Трета буна продължава и през следващите 7 дни
Почистиха замърсяването с нефтени продукти на Варненския плаж

Брегът, както и морската среда между Втора и Трета буна са чисти от нефтени продукти, съобщават от Областната администрация във Варна. Наблюдението на ситуацията в района ще продължи през следващите 7 дни.

По време на пешеходния обход днес в участъка на замърсяване, заключен от първа до четвърта буна, извършен от Комисия, назначена със заповед на областния управител, не са установени замърсявания с нефтопродукти на морската среда, не се усеща и характерна миризма. 

По плажните ивици се наблюдават отделни мазутни топчета с големина 0.5-1.0 см, допълват от Областна администрация. 

В своя доклад РИОСВ – Варна потвърждава, че

не се установява брегови източник на замърсяването с нефтопродукти.

Днес преди обед и от Дирекция „Морска администрация“ са извършили оглед с катер „Спасител 5“ в акваториите на Първа до Четвърта буна, нос Галата, местностите Карантината, Черноморец, Летен рейд и Траката. Не се наблюдават замърсявания на морската среда с изключение на прибойната зона (камъните) в района от Първа до Четвърта буна. По време на огледа с плавателното средство не са забелязани замърсявания с нефтопродукти.

От Областна администрация правят уточнение, че нефтопродуктите, които се наблюдават по морската повърхност в района на замърсяването, не подлежат на механично събиране, поради техния вид и естество, и малките количества общ остатък. Според тях, по-важното е да се почистят бреговите участъци по възможно най-щадящи околната среда начини.

Концесионерът е докладвал на областния управител, че плажната ивица е изцяло почистена от изхвърлените нефтопродукти, а до края на днешния ден и чувалите, в които се събира замърсения пясък, ще бъдат депонирани на специализираната площадка. Същото препоръчват и от РД „ПБЗН“- Варна.

Всички институции с отговорност за поддържане чистотата на морските води, на акваторията и плажовете са категорични, че

наблюдението и мониторинга в по-широката зона около района на замърсяването трябва да продължи и през следващите 7 дни.

Очаква се след получаването на утрешните доклади на контролиращите замърсяването институции да се вземе решение за отмяна на частичното бедствено положение.

2025 © Варна е