Мобилно меню

Очакват застраховка да покрие щетите от пожара в ДКЦ 3 във Владиславово

Част от лечебното заведение възстановява дейността си в незасегнатите от огъня етажи
Очакват застраховка да покрие щетите от пожара в ДКЦ 3 във Владиславово

Възстановяването на изгорелите помещения в ДКЦ 3 трябва да се случи в най-кратки срокове. Това заяви заместник-кметът Снежана Апостолова, която заедно с представители на общинското предприятие "Инвестиционна политика" посетиха поликлиниката. На място бяха повикани и представители на застрахователната компания, които също ще направят оценка на щетите. Те бяха посрещнати от управителя на лечебното заведение д-р Ивелина Василева.

Вследствие на избухналия пожар през уикенда, са нанесени сериозни материални щети на третия етаж в едното крило на сградата. Там са разположени 20 кабинета, от които 16 стоматологични и две лаборатории. Има и кабинет на личен лекар, както и на специалисти – очен лекар и лекар – уши, нос, гърло. На всички помещения има нанесени материални щети, унищожена е и апаратурата. Вследствие на пожара, коридорът е неизползваем, изгорели са столовете за изчакване на пациенти, вероятно е унищожена и цялата електрическа инсталация на етажа.  

Сградата на Диагностично-консултативния център е застрахована, обясни управителят д-р Василева. Надяваме се застраховката да покрие напълно щетите по сградата, допълни заместник-кметът.

От 9 юли, лечебното заведение възстановява своята дейност.

При пожара не са пострадали двата по-долни етажа. Електрическата инсталация на незасегнатите помещения е тествана и работи. Това ще позволи останалата част от ДКЦ-то да функционира нормално, каза д-р Василева.

В бюджета на Община Варна за 2024 година са заложени средства за ремонт на покрива, подмяна на дограмата и ремонт на асансьорите. Очакванията на управата на лечебното заведение са ремонтните дейности, за които вече е осигурено финансиране, да не се забавят в резултат на пожара.

2024 © Варна е / снимки: Пресцентър Община Варна

За година: Над 10% ръст на тежките катастрофи във Варненско

Близо 100 са ранените при пътни инциденти деца и младежи през 2023-та
За година: Над 10% ръст на тежките катастрофи във Варненско

През 2023 г. в област Варна са регистрирани 2 650 пътнотранспортни произшествия (ПТП) с наличие на материални щети и пострадали, като в сравнение с 2022 г. се наблюдава увеличение с 3.9%, отбелязват от Териториално статистическо бюро Североизток.  През годината са настъпили 703 броя тежки произшествия, при които леко ранени са 701 души, тежко ранени са 144, а загинали - 30 души.

Спрямо предходната година е регистриран ръст при тежките ПТП от 10.9%.

Увеличава се броя на загиналите лица с 11.1%, а на тежко и леко ранените съответно с 9.1 и 7.2%.

Област Варна е на трето място по брой тежки ПТП и ранени лица през 2023 г., докато по брой загинали лица се нарежда на 4-о място сред 28-те области в страната.

От участниците в движението с най-голям дял са ранените водачи на МПС (47%), следвани от пътниците (32.1%) и пешеходците (20.9%). Загиналите водачи при ПТП са 50%, а загиналите пешеходци и пътници съответно 26.7 и 23.3%.

Броят на ранените деца и младежи до 17 навършени години за 2023 г. е 97, като най-голям е броят на ранените във възрастовата група между 15 и 17 години - 31. От всички 845 ранени души през 2023 г., 88.5% са пълнолетни лица, като най-голям брой пострадали са във възрастовата група 25 - 64 години.

През 2023 г. най-голям брой ПТП с пострадали е регистриран през месец август - 77, а най-малък през месец февруари - 37. Най-много са ранените лица през месец август - 95, или 11.2% от общо ранените за годината. Делът на загинали лица е най-голям през месец октомври - 20%, докато през месец юни няма загинали лица при ПТП.

По дни от седмицата, най-голям брой ПТП е регистриран в сряда - 123. В сряда е най-голям и броят на пострадалите лица - 139, или 16.4% от всички ранени за областта.

2024 © Варна е / Снимка: Диана Русинова