Мобилно меню

За година: Над 10% ръст на тежките катастрофи във Варненско

Близо 100 са ранените при пътни инциденти деца и младежи през 2023-та
За година: Над 10% ръст на тежките катастрофи във Варненско

През 2023 г. в област Варна са регистрирани 2 650 пътнотранспортни произшествия (ПТП) с наличие на материални щети и пострадали, като в сравнение с 2022 г. се наблюдава увеличение с 3.9%, отбелязват от Териториално статистическо бюро Североизток.  През годината са настъпили 703 броя тежки произшествия, при които леко ранени са 701 души, тежко ранени са 144, а загинали - 30 души.

Спрямо предходната година е регистриран ръст при тежките ПТП от 10.9%.

Увеличава се броя на загиналите лица с 11.1%, а на тежко и леко ранените съответно с 9.1 и 7.2%.

Област Варна е на трето място по брой тежки ПТП и ранени лица през 2023 г., докато по брой загинали лица се нарежда на 4-о място сред 28-те области в страната.

От участниците в движението с най-голям дял са ранените водачи на МПС (47%), следвани от пътниците (32.1%) и пешеходците (20.9%). Загиналите водачи при ПТП са 50%, а загиналите пешеходци и пътници съответно 26.7 и 23.3%.

Броят на ранените деца и младежи до 17 навършени години за 2023 г. е 97, като най-голям е броят на ранените във възрастовата група между 15 и 17 години - 31. От всички 845 ранени души през 2023 г., 88.5% са пълнолетни лица, като най-голям брой пострадали са във възрастовата група 25 - 64 години.

През 2023 г. най-голям брой ПТП с пострадали е регистриран през месец август - 77, а най-малък през месец февруари - 37. Най-много са ранените лица през месец август - 95, или 11.2% от общо ранените за годината. Делът на загинали лица е най-голям през месец октомври - 20%, докато през месец юни няма загинали лица при ПТП.

По дни от седмицата, най-голям брой ПТП е регистриран в сряда - 123. В сряда е най-голям и броят на пострадалите лица - 139, или 16.4% от всички ранени за областта.

2024 © Варна е / Снимка: Диана Русинова

Заради нефтения разлив: Бедствено положение във Варна

Търсят се решения за преодоляване на щетите
Заради нефтения разлив: Бедствено положение във Варна

Бедствено положение за част от територията на област Варна обяви днес областният управител Андрияна Андреева. Обявяването на частичното бедствено положение, което обхваща територия по крайбрежието на община Варна, бе предизвикано от разлива на нефтени продукти между 2-ра и 3-та буна на Варненското крайбрежие, установен в сутрешните часове на вчерашния ден

Решението за извънредните мерки, което влиза в сила от 31 март 2025 година, бе взето на заседание на Щаба за изпълнение на областния план при защита от бедствия и авари. Режимът се въвежда със заповед на областния управител Андрияна Андреева със задна дата, за да има възможност да се кандидатства за финансиране от Междуведомствена комисия за възстановяване и подпомагане към Министерски съвет. Средствата ще са необходими за преодоляване на последиците от замърсяването. Точният им размер ще бъде определен след окончателното приключване на почистването и пълната яснота за разходите, които концесионерът е направил.

Днес преди обед Комисия, водена от зам. областния управител Айрие Ибрямова, в състава на която влизат представители на Дирекция „Морска администрация - Варна“, ГД „Аварийно-спасителна дейност – ИАМА“, РДПБЗН - Варна, Граничен полицейски участък – Варна, ВМС на Република България, Басейнова дирекция „Черноморски район“, РИОСВ – Варна и Община Варна, направи оглед на крайбрежната зона и морската вода от 4-та буна до плажа пред бар „MAZU“. Всяка една от институциите ще обобщи до утре констатациите и ще предложи решение за преодоляване на щетите, съобщават от Областна администрация.

В заповедта на областния управител се посочват и мерките, определени за преодоляване на щетите и превенция на рисковете от ново замърсяване. Сред тях са:

  • Продължаване на почистването на плажа на втора и трета буна до пълното отстраняване на замърсителите.
  • Депониране на събраните нежелани вещества и замърсения пясък на регламентирана площадка за съхранение на опасни отпадъци.
  • Разширяване периметъра за наблюдение на засегнатия район на крайбрежието и др.

В изявление за медиите, освен за мерките, определени с въвеждането на частичното бедствено положение за преодоляване на щетите, областният управител специално подчерта, че

курортите „Св. Константин и Елена“ и „Златни пясъци“ не са засегнати от замърсяване.

Областна администрация продължава активната координация между институциите, които контролират чистотата и опазването както на морските води, така и на брега. Ако се наложи, ще се извърши вторично почистване на зони от плажната ивица, от които вече е премахнато първоначалното замърсяване.

Мониторингът на засегнатите от разлива зони ще бъде засилен до пълното им почистване, уверяват от областната администрация във Варна. Пробонабирането ще продължи до окончателното разрешаване на възникналата от разлива ситуация и получаване на резултати, които гарантират безопасността и здравето на жителите и гостите на Варна, категорични са отговорните институции.

2025 © Варна е / снимки: Пресцентър Областна администрация - Варна