Мобилно меню

98 отдалечени населени места в Североизточна България остава без ток

Дъждът и преминаването през земеделски земи затрудняват работата на аварийните екипи на енергото
98 отдалечени населени места в Североизточна България остава без ток

Над 600 служителя на ЕРП Север продължават да работят по остраняването на авариите по електроразпределителната мрежа, предизвикани от тежката метеорологична обстановка през уикенда. До извънредната ситуация се стигна след рязкото влошаване на времето в неделя, когато силен снеговалеж в комбинация с ураганен вятър причиниха скъсване на множество въздушни електропроводи и пречупване на стълбове по мрежата на ЕРП Север. Поради големия брой аварирали съоръжения компанията мобилизира допълнителни екипи, но затворените пътища и преминаването през земеделски земи до много отдалечени населени места продължават да възпрепятстват достъпа на служителите на ЕРП Север до повредените участъци.

През последните две денонощия аварийните групи отстраниха аварии в над 700 населени места в Североизточна България, съобщават от ЕНЕРГО ПРО. Към 17 часа на 28 ноември без електрозахранване остават 98 отдалечени населени места, засегнати са 16 000 клиенти. Дъждът, който заваля през последните часове допълнително ще затрудни дейността на екипите на ЕРП Север, които ще продължат работа до пълното отстраняване на всички аварии по мрежата в Североизточна България.

Актуална информация за населени места с клиенти без електрозахранване можете да намерите на https://www.energo-pro.bg/bg/novini/naseleni-mesta-bez-elektrozahranvane.

За единични адреси без електрозахранване на ниско напрежение клиентите на ЕРП Север могат да подават сигнали на телефони 0700 359 10, 0700 161 61 и 0897 006601.

2023 © Варна е / снимка: Енерго-Про

Планират изготвянето на технически паспорти на всички 55 подлеза във Варна

Това ще даде ясна представа за състоянието им и ще може да се направи качествено планиране на ремонтите и поддръжката на всеки от тях
Планират изготвянето на технически паспорти на всички 55 подлеза във Варна

Средства за изготвяне на технически паспорти на всички 55 подлеза в града ще бъде заложени в бюджета на Община Варна за 2025 г. Това ще ни даде ясна представа за състоянието им и ще можем да планираме качествено ремонтите и поддръжката на всеки от тях. Това заяви директорът на дирекция „Инженерна инфраструктура и благоустрояване“ Тихомир Тимов на редовната среща с фирмите, ангажирани със сметопочистването и с поддръжката на подлезите и шахтите в морската столица. В срещата се включиха заместник-кметовете инж. Пламен Китипов и Христо Рафаилов, както и общински експерти. 

Паспортизацията включва геодезическо заснемане, визуално и инструментално обследване на съоръженията, стана ясно още на срещата. Целта на геодезическото обследване е да послужи като база за последващото проектиране, а чрез обследванията да се изведат параметрите на намеса в конструкциите при провеждане на ремонтните работи, като се дадат насоки за прилагане на подходящи методи за изпълнението им. 

Резултатите от измерванията ще дадат на предварителен етап количествата на необходимите групи възстановителни дейности по отделните елементи на конструкцията на подлезите, които по късно ще се прецизират. Въз основа на обследването може да се изготви и експертно становище за сеизмичната осигуреност на всяко от съоръженията. 

По време на срещата беше докладвано, че 80% от шахтите в район „Одесос“ са почистени в хода на есенната кампания, а в момента дейностите се извършват и в район „Приморски“. Работи се и по сигнали на граждани. Голямо препятствие за работниците на фирмата по поддръжка се оказват капаците на шахтите, които на много места са заварени, за да не бъдат вандализирани или откраднати. Така те не могат да бъдат отворени за почистване и проверка. Беше обсъдено да се въведе употребата на капаци от полимербетон, които трудно могат да бъдат повредени и не е нужно да бъдат захващани допълнително. 

Обсъдено беше и използването на т.нар. прахосмукачки за листа през есенния сезон. За да избегнем събирането на листата в пластмасови чували, сме предвидили поставянето на 50 „бобри“ (метални контейнери с вместимост 1,2 куб. м), които ще бъдат разпределени в петте варненски района, посочи заместник-кметът по екологията Христо Рафаилов. Той допълни, че контейнерите са с голяма вместимост, ще събират значително количество листна маса и ще се обслужват от камион с преса, което ще увеличи капацитета им. 

2024 © Варна е