Благомир Коцев: Възможно е част от центъра на Варна да стане изцяло пешеходна зона
Затварянето на централната част на Варна през изминалия уикенд показа, че свободните от автомобилен трафик пространства може да се превърнат в привлекателни места за варненци. Този акт няма да остане еднократен, а ще послужи като пилотен проект за осигуряване на безопасна и достъпна среда, предназначена не само за децата, а за хора от всички възрасти.
Обмисляме варианта зоната да бъде затворена за постоянно, а не само по празници.
Това каза пред БНР кметът на Варна Благомир Коцев, по повод затварянето на част от централните булеварди във връзка с инициативата „Да поиграем навън“ за Деня на детето – 1 юни.
По думите на Коцев тези зони, близки до досегашните пешеходни улици и централни булеварди, може да се адаптират в споделени пространства за малки деца и младежи, хора в неравностойно положение, велосипедисти и пешеходци.
Такива зони привличат повече граждани, повече туристи, повече бизнес и се превръщат в най-приятните места за отдих и общуване в града.
Идеята е там да се реализират различни активности, които да бъдат връзка между поколенията. Кметът напомни максимата, че когато един град е пригоден за добър живот за деца, той е подходящ за абсолютно всички хора.
Според Коцев, обособяването на пешеходни зони в централни части отдавна е традиция в западноевропейските градове, но все повече набира сила и в държави, по-близки до нашата култура. Той даде пример с албанската столица Тирана, където преди десетина години е имало протести заради затварянето за автомобили на една от централните зони, а сега мястото е припознато като най-красивото и посещавано в целия град. Такива места променят облика на всеки град и същевременно са необходими и от екологична гледна точка, защото се редуцират вредните автомобилни изпарения.
Кметът подчерта, че екипът му работи усилено, за да осигури повече възможности за игра и за развитие на децата навън, далеч от екраните, а тези идеи са взаимствали от Конференцията за развитие на градовете в Братислава, Словакия. Основна тема там е била адаптацията на градската среда за деца и създаване на нови детски площадки, близки до условията на игра в природата.
"Такива пешеходни пространства се отвоюват трудно при така наложеното положение и навици на хората, но чрез постоянство всички ще усетим положителните ползи от тях", категоричен бе Коцев. Той припомни, че идеята за затварянето на „Севастопол“ е имала и експериментален характер – да установи дали варненци са готови за такава драстична промяна.
Смятам, че експериментът беше успешен, подчерта Коцев.
Варненци много харесаха детската зона без автомобилно движение и се чуха немалко призиви така да бъде и в непразнични дни, заключи кметът на морската столица.