Мобилно меню

Експерт алармира: Отдаването под наем на чадър и шезлонги задължително в комплект е нелоялна практика

Потребителите трябва да имат право да си поискат комбинацията, която им е необходима в зависимост от това колко човека са и кой какво ще ползва, подчерта Габриела Руменова от онлайн платформата „Ние, потребителите“
Експерт алармира: Отдаването под наем на чадър и шезлонги задължително в комплект е нелоялна практика

Продължава да се среща неприятната нелоялна практика да се отдават задължително в комплект чадърите и шезлонгите на плажа. Например, два шезлонга с един чадър или пък четири шезлонга и един по-голям чадър. Това отбеляза в телевизионно интервю основателят на некомерсиалната онлайн платформа „Ние, потребителите“ Габриела Руменова.

„Съществуват различни семейства, различни компании. Ако са трима или петима, трудно би могла да се направи композиция, която да не увреди икономическите интереси на потребителите. Но, когато на такива места поискаме да ползваме своя компилация, различна от предварително обявения комплект, получаваме отказ.“, коментира тя.

Руменова разказа още, че има и табели, на които всеки от атрибутите е със своя собствена цена, но когато човек се обади, за да направи резервация, става ясно, че може да ги вземе само в предварително определен от търговеца пакет. „Дори табелата да подсказва, че уж можете да наемете поотделно артикулите, всъщност се оказва, че не е така“, добави тя и посъветва в подобни случаи да потърсим друга част от плажа, където ни се предоставя тази възможност, защото такива места все пак има.

„Тази нелоялна практика трябва да бъде преустановена, но продължава да се среща. Вероятно е така, тъй като заповедта за забрана е индивидуална за всеки търговец, при който е установена. Това означава, че специално той не би трябвало да я прилага в бъдеще. За всеки отделен случай следва отделно да бъде наложена мярката забрана и предвидената в закона санкция“, обясни експертът. Според нея съществуващото произнасяне, че практиката е нелоялна трябва да бъде знак и за останалите търговци, че не следва да го правят, а пък контролният орган е необходимо да следи навсякъде и постоянно, за да може всички тези случаи да бъдат санкционирани.

В заключение Руменова подчерта, че потребителите трябва да имат право да си поискат комбинацията, която им е необходима в зависимост от това колко човека са, кой какво ще ползва – шезлонги, барбарони, собствени плажни кърпи и пр.

2023 © Варна е

Подменят близо 250 осветителни тела по Аспаруховия мост

Дейността ще отнеме около месец
Подменят близо 250 осветителни тела по Аспаруховия мост

Близо 250 осветителни тела по стълбовете на Аспаруховия мост ще бъдат подменени, за да се осигури оптималното осветление на съоръжението. Около 30 дни ще са необходими за подмяната на лампите с подходящи, след доставянето им. Очаква се до средата на следващата седмица дейността да бъде възложена на фирма-изпълнител. По предварителна оценка на експертите ремонтът ще струва около 150 000 лв. с ДДС. В район "Аспарухово" предстои да се възложи подмяна на осветление и на други обекти, както и на нови стълбове, според списъците, подготвени от районната администрация.

Ремонт ще бъде извършен и на 28 стълба за осветление по бул. "Сливница" – от  кръговото с бул. "Васил Левски" до спирка "Нептун". В момента се остойностяват кражбите, извършени от стълбовете по бул. "Васил Левски" в границите на район "Одесос". Там откраднатите кабели ще се заменят с алуминиеви. Практиката да се заменя видът кабели вече беше въведена на бул. "Владислав Варненчик", където кражбите се преустановиха след подмяната, посочват експерти.  В "Младост", под Автогарата, вече започна възстановяване на кабели, които също са били откраднати по време на изпълнението на проекта там.

"Подновяването на осветлението ще става поетапно съгласно приоритетите и наличния бюджет, като на първо място е предвидена подмяната на осветителни тела по Аспаруховия мост, както и предприемането на мерки срещу кражбите на кабели и посегателствата върху стълбовете", отбеляза кметът Благомир Коцев.

Наличният ресурс в бюджета е по около 270 000 лв. за всеки район, което не е достатъчно за всички обекти, но за най-приоритетните ще стигне, добави директорът на дирекция "Инженерна инфраструктура" Тихомир Тимов.

За да започне проектиране и да се заложат средства за финансиране на осветление на крайбрежната алея, която е с дължина около 3 километра, е необходимо учредяване на ограничени вещни права за линейни обекти от техническата инфраструктура от страна на Областна администрация към Община Варна, стана ясно още по време на работната среща за уличното осветление.

Проектът за улично осветление в целия кв. "Чайка" има разрешение за строеж и започва процедура по избор на изпълнител. По него предстои да се подменят 19,5 километра кабели, 1007 осветителни тела, 986 стоманени стълба и 30 ел. табла. Проектът се финансира по Националния план за възстановяване и устойчивост и е на стойност около 3 млн. лв., беше посочено още на срещата.

2024 © Варна е