Мобилно меню

Експерти: Научете детето си да пие редовно вода, това ще го предпази от астма и алергии

Внимавайте за симптомите на дехидратация - главоболие, световъртеж, проблеми с концентрацията, лесна умора, промяна в цвета на урината
Експерти: Научете детето си да пие редовно вода, това ще го предпази от астма и алергии

Сигурно си мислите, че правилната хидратация е лесна като детска игра. Да, но не е, защото често и ние възрастните забравяме да пием достатъчно вода и чакаме жаждата да ни подсети. Може би от детството си спомняте и редовните забележки, че не трябва да се пие студена вода, когато човек е потен и уморен. Вероятно спазвате правилото и до днес на свой ред повтаряте същото и на децата си. Защото те се сещат за вода най-често когато навъртят сериозен километраж и изплезят език – буквално.

Често безпомощно вдигаме ръце и се чудим как да го научим това дете, че трябва да пие вода по-често, а не само когато жаждата не му остави друг избор. И да, това е също толкова важно, колкото да го научим да посяга към плодовете и зеленчуците, а не към чипсовете и вафлите.

Детето трябва да пие достатъчно вода. Все пак, тялото му съдържа 75% от нея и не е трудно да се досетим, че просто няма как да функционира правилно, ако не се и хидратира правилно. Ако към това добавим и безкрайното тичане и потене, шансът за дехидратация скача притеснително. А нея не е трудно да я познаем – главоболие, световъртеж, проблеми с концентрацията, лесна умора, промяна в цвета на урината. Ако хлапето има подобни оплаквания, решението вероятно е, че трябва да пие повече вода.

Тя подпомага и предпазването от развитие на астма и алергии. Ще му помогне да си научи уроците и да напише всички домашни. Но за да добие навика, че вода не се пие само когато си много жаден, водеща роля имат родителите.

Разбира се, на първо място е личният пример. Ако детето ви вижда да пиете вода от дъжд на вятър, няма как да очаквате нещо по-различно от него. Знаем колко добри са децата в копирането на поведението. Затова ако самите ние не пием достатъчно вода, това е добра причина да започнем да го правим – не само заради себе си.

Опитайте да въведете правило на семейните хранения да не се пие друго, освен вода. Когато този навик се изгради в малките, те сами ще избягват соковете и газираните напитки, когато трябва сами да избират.

Друга логична причина децата да не пият вода е, че просто не им е вкусна. И тук можете да се намесите със също толкова просто и ефективно решение – добавяйте към чашата или шишето на хлапето няколко ягоди, боровинки или резенчета цитрусов плод. Така със сигурност ще му харесва повече.

Ако искате детето да пие повече вода, трябва да му осигурите лесен достъп до нея. Затова задължително трябва да му слагате едно шише в раницата. У дома също е добре да има няколко, които са му на ръка разстояние.

Да, най-лесно е детето да пие директно от чешмата, но със сигурност не е и най-полезно. Препоръката на Българската педиатрична асоциация е децата да пият изворна вода. Тя е с много ниска минерализация, естествено чиста е и не преминава през допълнително филтриране или обработка с химикали. Това я прави перфектният избор за най-малките – дори и за бебетата, а и да припомним отново за финал - най-добре да е със стайна температура.

2024 © Варна е / снимка: freepik

Затягат контрола около отглеждането на домашни любимци във Варна

Районните кметства имат задължение да следят спазват ли се правилата
Затягат контрола около отглеждането на домашни любимци във Варна

Районните кметства във Варна трябва следят спазват ли собствениците на домашни любимци правилата за отглеждането им. Гражданите, които притежават куче, трябва да имат ветеринарномедицински паспорт с отразени всички ваксини, както и удостоверение за деклариране на животното в съответното районно кметство, припомни заместник-кметът по обществен ред и сигурност в община Варна Илия Коев

Домашните любимци, навършили 4-месечна възраст, трябва да са посетили ветеринарен лекар, който да постави микрочип на животното и да въведе данните в интегрираната информационна система на Българска агенция по безопасност на храните. Идентификацията от микрочипа е начин да бъде направена връзка между кучето и неговия собственик. Задължителното чипиране позволява да бъде търсена отговорност от собствениците, изоставили своите домашни любимци или да бъдат лесно открити загубени или откраднати домашни животни. 

Районните администрации би следвало да разполагат с информация за броя на отглежданите в домашни условия животни, тъй като в изпълнение на чл. 13, ал. 3 от Наредбата за обществения ред е указано, че домоуправителят на етажната собственост в срок до 30 април всяка година е длъжен да предоставя отчет в съответното кметство за броя на домашните любимци в жилищната сграда.   

Общинските служители имат правомощия да извършват регулярни проверки на административните адреси, за които имат информация или е получен сигнал, че се отглеждат домашни любимци. При неспазване на разпоредбите служителите ще пишат предписания, а при неизпълнението им ще съставят актове за установяване на административно нарушение.

Проверките от страна на районните кметства са част от мерките, предприети от Община Варна за намаляване популацията на бездомните кучета в града. По време на преброяването бе установено, че голяма част от тях са на улицата, именно защото са изхвърлени от стопаните си в края на летния сезон.

2025 © Варна е