Мобилно меню

Нова авария на тръбопровода във Варненското езеро 

Работи се по отстраняването ѝ
Нова авария на тръбопровода във Варненското езеро 

Аварийни екипи работят по отстраняване на авария на тръбопровода във Варненското езеро, съобщи заместник-кметът на Община Варна Пламен Китипов. Той посочи, че в Общината е получена информация за текуща авария на временния тръбопровод във Варненското езеро, което е предпоставка за замърсяване с битови отпадъчни води. В неделя към 15 операторът на канализационна помпена станция "Аспарухово" съобщава за спад в налягането, а към 17 за отсъствие на налягане в тръбопровода.

Днес към 9 плавателният съд за аварийни дейности на строителя "Хидроремонт ИГ" ООД е получил разрешение за обследване и към 10 е установено местоположението на аварията. Разместена е връзка между два участъка на временния тръбопровод, което е довело до освобождаване на напора и изтичане в езерото. Вероятната причина е турболенцията в придънната зона, предизвикана от преминаване в неделя следобед на голям кораб с дълбоко газене, поясни Китипов.

Аварийният екип е започнал незабавно дейности за възстановяване на целостта и проводимостта на временния тръбопровод. Метеорологичните условия са благоприятни, включително и за водолазни работи. Изпълнителят е заявил готовност да спре изтичането на отпадъчни води във възможно най-кратък срок, като междувременно ще предоставя актуална информация за напредъка по отстраняване на аварийната ситуация.

Предприети са всички стъпки в съответствие с одобрения Авариен план, част от Договора за изпълнение на този обект. Подготвена е кореспонденцията със заинтересованите институции, както и оповестяване към гражданите за рисковете от взаимодействие със замърсени води във Варненското езеро. Публичната информация ще бъде актуализирана в съответствие с напредъка на дейностите по възстановяване на напорния тръбопровод, каза още заместник-кметът.

2025 © Варна е / снимката е илюстративна

РЗИ-Варна предупреди: Водата на Офицерския плаж не отговаря на стандартите

Издадени са предписания за задължителни хигиенни и противоепидемични мерки
РЗИ-Варна предупреди: Водата на Офицерския плаж не отговаря на стандартите

Завишени показатели на ешерихия коли и чревни ентерококи са установени във водата в зоната за къпане на неохраняемия "Офицерски" плаж във Варна.

Данните са от извършен традиционен мониторинг на качеството на морската вода от Регионалната здравна инспекция – Варна. Според заключението на здравните власти

водата в тази зона представлява риск за здравето на къпещите се.

С оглед на неблагоприятните резултати РЗИ – Варна е издала предписание до областния управител на Варна за предприемане на задължителни хигиенни и противоепидемични мерки, както и за поставяне на трайна указателна табела.

Община Варна призовава гражданите и туристите да спазват указанията на здравните власти и да не влизат във водата в посочената зона до официално съобщение за промяна в качеството на морската вода. 

2026 © Варна е